Czemu trzeba zmienić prawo aborcyjne? Chazan wyjaśnia: chodzi o 'godność dziecka poczętego', brak dyskryminacji i kary dla kobiet za 'zabijanie'

W ciągu najbliższych tygodni Sejm zajmie się projektem zaostrzającym prawo aborcyjne. Ordo Iuris, które stoi za projektem, i prof. Bogdan Chazan wyjaśniali m.in. czemu "zabijanie dzieci poczętych" powinno być karalne.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Dla wielu życie ma być lekkie, łatwe, przyjemne, a jeżeli dziecko ma to zmienić, to trzeba je zniszczyć. Życie ludzkie nie może być przeszkodą do szczęścia - mówił prof. Bogdan Chazan podczas konferencji prasowej obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej "Stop Aborcji".

W ciągu kilku tygodni Sejm zajmie się projektem zaostrzenia prawa do usuwania ciąży. Pod obywatelskim projektem Ordo Iuris podpisało się 450 tys. osób.

"Boją się powołać na klauzulę sumienia"

Zdaniem Chazana przedstawiciela Fundacji ,,Mater Care Polska" "obywatelski projekt ustawy chroniący życie poczęte ma przynieść powrót do normalności do polskiego położnictwa". Zdaniem b. dyrektora Szpitala Świętej Rodziny w Warszawie lekarze i położne boją się korzystać z klauzuli sumienia.

Lekkoduchy zabijają dzieci dla wygodnego życia

Dodatkowo stwierdził, że ludzie wolą, by ich życie było "lekkie, łatwe i przyjemne", a dziecko może to zepsuć, "więc trzeba je zniszczyć". - Projekt ustawy ma na celu nadanie godności dziecku nienarodzonemu oraz zrównanie jego praw z prawami dziecka narodzonego - stwierdził.

Usuwanie uszkodzonych płodów to dyskryminacja

Wg konserwatywnej organizacji Ordo Iuris "obecnie obowiązująca ustawa z 1993 r. mimo, że "do pewnego stopnia" ograniczyła proceder "zabijania" i przyczyniła się do zwiększenia świadomości społecznej co do wartości "życia poczętego", to jest aktem, który "dzieci nienarodzone" pozbawia podstawowych praw.

Polskie prawo z 1993 roku jest jednym z bardziej restrykcyjnych w Europie.

Zdaniem Karoliny Pawłowskiej z OI prawo, które pozwala na usuwanie ciąży płodów ciężko uszkodzonych to "dyskryminacja dzieci, u których występuje podejrzenie choroby lub niepełnosprawności". - Zaświadczenie lekarskie może być dziś wyrokiem śmierci - mówi Karolina Pawłowska.

Domowe aborcje

Ordo Iuris wyliczyło, że codziennie z powodu aborcji umiera troje dzieci. Zdaniem organizacji wprowadzenie całkowitej karalności (i lekarza, i kobiety, i - ewentualnie - osoby do usunięcia ciąży nakłaniającej) jest konieczne.

Z kolei prof. Bogdan Chazan przypomina, że 75 proc. aborcji na Zachodzie, to tzw. aborcja farmakologiczna, dokonywana w zaciszu domu . - Jeżeli jest zbrodnią, to za to powinna być również kara. Kara, która ma na celu nie zemstę, a edukację - przekonuje prof. Bogdan Chazan. Profesor przyznał, że jako młody lekarz dokonywał aborcji i dziś "się tego wstydzi".

Aborcja wraca do Sejmu

Posłowie zajmą się dwoma projektami regulującymi usuwanie ciąży - pierwszy dotyczy jego zaostrzenia, drugi liberalizacji. Oba są obywatelskie i choć to pod projektem Ordo Iuris podpisało się więcej osób, to opinia Polaków jest jednoznaczna - z sondaży wynika, że Polacy uważają, że w przypadku wyboru życie matki lub dziecka ważniejsze jest życie matki .

TOK FM PREMIUM