"Trzeba znaleźć polityczne status quo z KE. Wykłócać to się można w PE i na konferencjach prasowych"

Wg Pawła Kowala, rząd powinien jak najszybciej wziąć się za poprawę relacji z KE. Bo jeśli sytuacja się nie zmieni, zdaniem byłego wiceszefa MSZ, takich kłopotów jak z podatkiem handlowym może być więcej.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Komisja Europejska chce, by rząd wycofał się z pomysłu podatku handlowego. Wczoraj Bruksela wezwała do natychmiastowego zawieszenia obowiązywania ustawy, bo łamie unijny zakaz pomocy publicznej.

Kłótnie dla show, ale trzeba szukać konsensusu

- Od początku sporu wokół TK mówię, że Komisja Europejska jest niezwykle ważna. Jako polityk na emeryturze powtarzam, że można się wykłócać w Parlamencie Europejskim i na konferencjach prasowych, ale z KE trzeba zachować sobie linię dialogu. By rozmawiać właśnie o takich sprawach - komentował w TOK FM Paweł Kowal.

Jak podkreśla były wiceminister spraw zagranicznych, jeśli rząd nie poprawi relacji z KE, polskie problemy mogą się szybko nie skończyć. - Może się zmienić rząd, ale pewne cienie dzisiejszych sporów mogą pozostać - stwierdził.

Minister mówi o lobbystach i zabijaniu piękna Europy

Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie polskiego podatku od handlu detalicznego jest sukcesem lobbystów; KE wsparła ponadnarodowe korporacje, które nie płacą w Polsce podatków - ocenił minister finansów Paweł Szałamacha. Minister podczas konferencji uznał, że decyzja KE jest "działaniem na korzyść korporacji ponadnarodowych z pokrzywdzeniem przedsiębiorców".

- Jest trudna do zaakceptowania, jest niejasna ze względu na to, że wielokrotnie KE wzywała do opodatkowania dochodu tam, gdzie on jest wytwarzany (...). Nasz podatek doskonale realizuje ten postulat opodatkowania dochodów tam, gdzie one są wytwarzane, tam gdzie biznes jest generowany - poinformował. Zarzucił Brukseli, że popiera doskonale zoptymalizowane podatkowo ponadnarodowe korporacje.

Ponadto, zdaniem szefa MF, decyzja KE niszczy "piękno Europy", które polega na jej różnorodności, także pod względem systemów podatkowych. "Decyduje się KE, że musi przejechać walec i wyrównać różnice" - dodał.

TOK FM PREMIUM