"PiS, w sprawie spartolonego i nieudolnie wprowadzonego podatku handlowego, nie powinien być zaskoczony"

- Widać, że polski rząd nie uczy się nawet na cudzych błędach. Bo podobne manewry wykonywał nie dalej jak 4-5 lat temu Victor Orban - mówił w TOK FM Jakub Dymek. Jak podkreśla publicysta "Krytyki Politycznej", nikt nie powinien być zaskoczony reakcją KE na polski podatek handlowy. Bruksela wezwała do zawieszenia działania ustawy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas - Nie trzeba być jasnowidzem, by przewidzieć konsekwencje tak pomyślanej ustawy - ocenił Jakub Dymek. Jak przypomniał komentator "Poranka Radia TOK FM", jednym z najbardziej rygorystycznie przestrzeganych zapisów unijnych traktatów jest art. 107, dotyczący niedozwolonej pomocy publicznej.

A wg unijnych urzędników, zróżnicowanie wysokości podatku handlowego - wyższa stawka dla zagranicznych sieci, niższa dla polskich sklepów - kwalifikuje się właśnie jako niedozwolona pomoc publiczna.

Dymek podkreśla, że praktycznie każde państwo UE miało kłopoty dotyczące art. 107.

- Nikogo w rządzie PiS nie powinno dziwić, że Bruksela zajęła się Polską, w kwestii wyjątkowo spartolonego i nieudolnie wprowadzonego podatku handlowego. Tak się po prostu musiało stać.

"Jak najszybciej trzeba znaleźć polityczne porozumienie z KE. Tylko rząd może do tego doprowadzić" - ocenia Paweł Kowal

TOK FM PREMIUM