"Najpierw odszkodowania za pańszczyznę, potem zwrot znacjonalizowanych majątków"

Jacek Żakowski krytykuje zwracanie majątków poszkodowanym przez powojenną nacjonalizację. Proponuje "odszkodowania za pańszczyznę".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Jacek Żakowski zgłosił propozycję odszkodowań po opublikowaniu przez media informacji, że rodzina Grocholskich odzyskała ponad 100 hektarów w podwarszawskich Michałowicach.

Jak informuje stołeczna "Gazeta Wyborcza", ziemia może być warta nawet 200 mln złotych.

- Myślę, że trzeba zacząć poważnie rozmawiać o tym problemie. To szabrowanie polskiego mienia przez spadkobierców byłych właścicieli trzeba szybko i zdecydowanie zatrzymać . Ale zanim to zatrzymamy może trzeba, rozmawiać o tym, co zrobić ze spuścizną grzechów historycznych. Najpierw odszkodowanie za pańszczyznę niech rodzina Grocholskich zapłaci, a potem niech się starają o odszkodowania - komentował Jacek Żakowski.

Gospodarz Poranka Radia TOK FM przypomniał, że są kraje, które poważnie wzięły się za rozliczanie historycznych "długów". To np. Stany Zjednoczone.

- Amerykańskie uczelnie, które czerpały korzyści z niewolnictwa, zmagają się poważnie z tym problemem. Jest sprawa odszkodowań za krzywdy, na których wyrosły.

DOSTĘP PREMIUM