Ziobro chce ostrzejszych kar dla sędziów za korupcję. Do paragrafu 5 art.228 dodano punkt "a"

Korupcja sędziów, prokuratorów i ławników będzie zbrodnią. Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało zmiany w kodeksie karnym. Wynika z nich, że członek wymiaru sprawiedliwości, który przyjmie korzyść majątkową trafi do więzienia na nie mniej niż trzy lata.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasTo z pozoru niewielka zmiana. Wystarczyło dodać paragraf 5a do artykułu 228 w kodeksie karnym i odpowiedzialność sędziów czy prokuratorów się zmienia.

Ostrzejsze kary

Do tej pory odpowiadali za korupcję jak każdy inny urzędnik państwowy, teraz zagrożenie karą jest zdecydowanie większe i w specyficzny sposób wyróżnia sędziów prokuratorów i ławników.

To podniesienie dolnej granicy kary (z 2 do 3 lat) sprawia też, że korupcja członków wymiaru sprawiedliwości przestaje być występkiem, a staje się zbrodnią.

Tydzień na opinię

Po datach umieszczonych na dokumentach widać, że projekt powstał już kilka tygodni temu, ale Zbigniew Ziobro i jego ludzie teraz zdecydowali się wysłać projekt do konsultacji. Opatrzyli go też pieczątką "bardzo pilne", więc można się spodziewać, że procedowanie pójdzie dosyć szybko.

TOK FM PREMIUM