Kazanie ks. Międlara do ONR? Prokuratura nie dopatrzyła się nawoływania do nienawiści. "Odwoływał się do treści historycznych i Biblii"

Prokuratura w Białymstoku umorzyła dochodzenie ws. kazania ks. Jacka Międlara podczas mszy z okazji jubileuszu ONR. - Duchowny odwoływał się do treści historycznych i Biblii, wskazując negatywne przykłady zachowania przedstawicieli społeczności żydowskiej z czasów niewoli egipskiej, odnosząc je ogólnie do czasów współczesnych i bez piętnowania konkretnych narodowości - uzasadnia prokuratura.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasProkuratura Okręgowa w Białymstoku umorzyła dochodzenie ws. kazań kontrowersyjnego księdza Jacka Międlara. Ich zdaniem nie doszło do "publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość oraz publicznego znieważania z tego powodu grupy ludności".

Kazanie głośne na całą Polskę

Chodzi o głośną na cały kraj mszę, w której wzięli udział członkowie ONR z okazji 82-lecia . Ks. Międlar 16 kwietnia w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku mówił m.in. "Zero tolerancji dla ogarniętej nowotworem złośliwym Polski i Polaków. Zero tolerancji dla tego nowotworu. Ten nowotwór wymaga chemioterapii (...) i tą chemioterapią jest bezkompromisowy narodowo-katolicki radykalizm". Padły też słowa o "żydowskim motłochu" .

Od kazania księdza odcięła się kuria , a zakon nałożył na niego zakaz wypowiedzi , który duchowny notorycznie łamał, głównie w mediach społecznościowych.

Odwoływał się do Biblii

Prokuratura wytknęła nieścisłości o zawiadomieniach o przestępstwie (zła data, niewłaściwa nazwa kościoła). Uznała, że "duchowny w swoim kazaniu odwoływał się do treści historycznych i Biblii, wskazując negatywne przykłady zachowania przedstawicieli społeczności żydowskiej z czasów niewoli egipskiej, odnosząc je ogólnie do czasów współczesnych i bez piętnowania konkretnych narodowości oraz wywodząc na tej podstawie wzory postępowania" - czytamy w komunikacie prokuratury.

Słowa

Nikt nie słyszał okrzyków, że "A na drzewach zamiast liści będą wisieć syjoniści"

Jako pozytywny przykład ks. Międlar podał m.in. postawy członków Obozu Narodowo-Radykalnego, którzy zostali zamordowani w czasie II wojny światowej przez Niemców za ratowanie Żydów. - Tego rodzaju ogólnych wypowiedzi nie można więc odebrać jako wyrazu uprzedzenia do jakiejkolwiek rasy, nacji czy wyznania - uważa prokuratura.

Dodatkowo nie potwierdziły się doniesienia o okrzykach: "A na drzewach zamiast liści będą wisieć syjoniści".

Mamy wolność słowa

Prokuratura uważa, że "nie każde wyrażanie dezaprobaty jest wzywaniem do nienawiści". Poza tym w tego typu wypowiedziach często balansuje się na granicy znieważenia a konstytucyjnie chronioną wolnością wypowiedzi.

 

Wróbel z "dobrą wiadomością" o Międlarze: Ksiądz zostanie niedługo wywalony ze swojej "firmy"

TOK FM PREMIUM