Kościół straci na krytyce Strajku Kobiet. "Rys pogardy i niedowierzania, że kobiety potrafią mówić własnym głosem"
Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Kościół w odpowiedzi na poniedziałkowe manifestacje zorganizował białe msze. Podczas nabożeństw duchowni - m.in. abp Henryk Hoser i abp Marek Jędraszewski - mówili np. że uczestniczki manifestacji są "niedoinformowane i zmanipulowane", a protesty są "przerażającą, współczesną manifestacją cywilizacji śmierci".
Dzięki abp. Hoserowi dowiedzieliśmy się też, że problem ciąż w wyniku gwałtów nie jest poważny, bo takich przypadków jest niewiele.
"Raz, że się dużo rzadziej zdarzają, a po wtóre, fizjologia, która jest narażona na tak duży stres, działa w sposób przeciwny możliwości zapłodnienia. Wiadomo, że stres, niepokój, jest jedną z przyczyn psychologicznych niepłodności. W tym wypadku stres jest tak silny, że do zapłodnienia rzadziej dochodzi niż w innych warunkach" - przekonywał biskup warszawsko-praski w TVP Info.
Zdaniem Marty Habior z grupy Dziewuchy Dziewuchom, Kościół straci na krytyce protestów Polek. - Na wczorajszym proteście było wielu wiernych. Kościół, który w tak pełen pogardy sposób ocenia protest i kobiety biorące w nim udział, będzie więc tracił - mówiła w TOK FM.
Jak stwierdziła socjolożka Elżbieta Korolczuk, w wypowiedziach polskich hierarchów słychać nie tylko "rys pogardy", ale również niedowierzanie.
- Że kobiety potrafią mówić własnym głosem. Dlatego pan Hoser i paru innych przedstawicieli Kościoła mówili o tym, że kobiety są zmanipulowane, nie wiedzą przeciwko czemu protestują, że dały się nabrać na jakieś kłamstwa szatana. To połączenie braku szacunku dla podmiotowości kobiet i ten język moralnej wyższości jest nie do zniesienia.
Habior i Korolczuk zgodnie oceniły, że protesty przeciwniczek zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych nie doprowadzą do powstania nowej partii politycznej.
Ale manifestacje zmuszą istniejące już ugrupowania do zmiany postawy wobec kobiet. - Wreszcie należy myśleć o prawach kobiet jak o ważnej kwestii, o warunkach które muszą być spełnione, by kobiety chciały na te partie głosować - uważa socjolożka Elżbieta Korolczuk.
-
"Chiny najbardziej boją się jednego". Prof. Góralczyk zdradza, jak działa Pekin. "Przemalować, przechytrzyć"
-
"Drogi Adamie, nie możemy się doczekać". Szczerba odpowiada na pogróżki Bielana. "On lubi konfitury"
-
"Wyrzucono nas jak stare buty". Rolnicy nie odpuszczą min. Kowalczykowi. Będzie dymisja?
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
"Profesorek na śmieciarce". Od 16 lat uczy w szkole, a teraz dorabia przy wywozie śmieci. "Podbudowuję się"
- Kiedy będą wybory samorządowe 2024? Podajemy prawdopodobne terminy
- Stawka godzinowa 2023 wzrośnie. Sprawdź, ile zarobisz
- Bon turystyczny 2023. Zostało niewiele czasu na realizację
- Posłowie PiS chcą nowego święta państwowego. "Projekt powinien być przyjęty w formule aklamacji"
- Co zdecyduje o wygranej opozycji w jesiennych wyborach? Sondaż daje wskazówkę