Łódź sprawdzi statuty wszystkich szkół. Będzie szukać zapisów dot. nauki religii

Po publikacji radia TOK FM wszystkie łódzkie szkoły czeka audyt statutów. To zapowiedź magistratu. Chodzi o sprawdzenie, czy nie ma zapisu jak w SP nr 30: "Religia jest obowiązkowym zajęciem edukacyjnym dla uczniów, których rodzice nie zgłosili z początkiem roku szkolnego do dyrektora szkoły pisemnej informacji o rezygnacji z posyłania dziecka na te zajęcia".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPod koniec września opisaliśmy sytuację w jednej z łódzkich podstawówek, która w dokumencie miała zapis o obowiązkowych lekcjach religii . Szkoła zmieniła zapis aneksem, ale nie ujednoliciła dokumentu.

Dlatego na stronie placówki wciąż zamieszczony jest statut w starej wersji, z kontrowersyjnym zapisem, a dopiero niżej jest widoczny aneks. To, zdaniem rodziców, może wprowadzać w błąd.

Po naszym tekście - interweniuje radny PO

Sprawą po naszym tekście zainteresował się Bartosz Domaszewicz, radny łódzkiej Rady Miasta, z ramienia Platformy Obywatelskiej. Wystosował interpelację w tej sprawie. - Sprawdziłem te informacje. I rzeczywiście, co prawda do statutu tej konkretnej szkoły przygotowano aneks, ale sam statut wiszący na stronie placówki dalej ten zapis posiada. Dlatego przygotowałem interpelację do prezydent miasta z prośbą o zweryfikowanie, jak wyglądają statuty w pozostałych łódzkich placówkach - mówi Domaszewicz.

Jak dodaje, poprosił też o sprawdzenie, czy szkoły nie wymagają od rodziców zaświadczeń o nieuczestniczeniu w lekcjach religii, bo to - niezgodne z prawem. Można bowiem prosić rodziców o deklaracje pozytywne (czyli takie, że dziecko będzie chodzić na religię). Radny chce też, by urzędnicy sprawdzili, czy lekcje religii są organizowane jako pierwsza lub ostatnia lekcja w danym dniu, bo tak być powinno.

Po interwencji radnego, audyt statutów już trwa

Wiceprezydent Łodzi, Tomasz Trela mówi nam, że taki audyt szkolnych statutów, po interpelacji radnego, już trwa. - Ważne jest, by wszyscy mieli pełną wiedzę na temat dostępu do lekcji religii i lekcji etyki. To powinno być jasno ujęte w statucie szkoły. Poleciłem, by Wydział Edukacji taką weryfikację przeprowadził. I tam gdzie będą uchybienia, trzeba nakazać dyrektorom wyprostowanie tej sprawy - mówi Trela.

Zdaniem wiceprezydenta, niedopuszczalne jest, by w statucie szkoły był zapis, że religia jest przedmiotem obowiązkowym. - To powinno być jasno doprecyzowane, że jest religia i etyka. I rodzic wybiera, na co chodzi jego dziecko, a nie w drugą stronę. I to jest sprawa oczywista - mówi wiceprezydent Łodzi, któremu podlega edukacja.

Co na to szkoła?

Szkoła przysłała nam pismo wystosowane do radnego Bartosza Domaszewicza, w którym czytamy, że "nie wyraża zgody na rozpowszechnianie nieprawdziwych i niesprawdzonych informacji o szkole, które naruszają jej dobre imię".

W piśmie znajdują się też słowa: "Działalność dydaktyczno-wychowawcza szkoły jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawa(...). Nieumiejętność czytania przepisów prawa (Statut Szkoły i aneksy) nie może być podstawą do wysuwania nieprawdziwych oskarżeń i posądzenia, iż w szkole dyskryminuje się uczniów".

Nie zmienia to jednak faktu, że taki a nie inny zapis w statucie SP 30 w Łodzi był. To prawda, został zmieniony aneksem, ale na stronie placówki w dalszym ciągu "wisi" zapis niezmieniony, a aneks jest umieszczony poniżej, co może wprowadzać w błąd.

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM