Wiceminister rozwoju przyznaje: Nie ma już rozmów ws. offsetu. Nie ma decyzji ws. zakupu śmigłowców

- Jeszcze nie dokonaliśmy żadnego zakupu, choć jest pewne intencja. Trzeba dokładnie przenegocjować proces zakupu nowych helikopterów - mówił wiceminister rozwoju Radosław Domagalski w Poranku Radia TOK FM. Przyznaje też, że rząd nie prowadzi już rozmów ws. offsetu.

Przy okazji rozmowy na temat okoliczności zakończenia (zerwania) rozmów z Francuzami ws. zakupu śmigłowców wielozadaniowych dla polskiego wojska, Jacek Żakowski przypomniał, że Airbus Helicopters w ramach umowy miał zaoferować wojsku kody źródłowe do sprzętu [umożliwiają sterowanie, przerabianie i kontrolę nad oprogramowaniem - red.]. - Czego Amerykanie nigdy nam nie proponowali - dodał prowadzący Poranek Radia TOK FM.

- Kody są rzeczą krytycznie istotną, większą część mieliśmy dostać, ale nie wszystko o co prosiliśmy - powiedział wiceminister rozwoju. Pokreślił też, że MON ma świadomość potrzeby szybkiego zakupu śmigłowców szczególnie w sytuacji, gdy zakończono rozmowy offsetowe z Airbusem.

Nie ma rozmów offsetowych, nie ma decyzji

Przyznał jednak, że deklaracja ministra Macierewicza o zakupie śmigłowców Black Hawk nie jest jeszcze przesądzona. Dodał też, że rząd nie prowadzi już negocjacji offsetowych ws. nowych zakupów dla wojska.

- Jeszcze nie dokonaliśmy żadnego zakupu, choć jest pewne intencja. Trzeba dokładnie przenegocjować proces zakupu nowych helikopterów. Zobaczymy, co się stanie. Ja mogę oceniać cały ten proces [negocjacje z Airbusem - red.] z punktu widzenia negocjacji offsetowych - stwierdził Radosław Domagalski. 

- Zrezygnowaliśmy z zakupu śmigłowców z offsetem i kupimy bez offsetu, taka jest puenta? - dopytał wiceministra Żakowski.

- Nie, no tak nie można na to patrzeć. Czym innym jest zakup od zagranicznego dostawców, a czym innym jest zakup od krajowych zakładów, które już ten offset de facto realizują swoją obecnością tutaj w Polsce - tłumaczył wiceminister rozwoju.

Domagalski raz jeszcze powtórzył, że stanowisko rządu polskiego i koncernu Airbusa Helicopters bardzo się różniło w kwestii oceny składanych propozycji, a niektóre z tych składanych przez stronę francuską były bardzo kontrowersyjne, szczególnie w sprawach dotyczących bezpieczeństwa. 

Żakowski: Zapraszam pana i prezesa Airbusa. Jest pan zainteresowany?

Na koniec Jacek Żakowski zaprosił do studia TOK FM wiceministra rozwoju i prezesa koncernu Airbus Helicopters. - Jest pan zainteresowany? - zapytał swojego gościa prowadzący.

- To bardzo sympatyczny człowiek na wysokim poziomie nie tylko kultury osobistej, ale i merytorycznej. Myślę, że teraz byłoby mu chyba łatwiej zrozumieć pewne kwestie, które dla nas były pryncypialne - powiedział wiceminister Domagalski w Poranku Radia TOK.

DOSTĘP PREMIUM