Wiceminister rozwoju przyznaje: Nie ma już rozmów ws. offsetu. Nie ma decyzji ws. zakupu śmigłowców

- Jeszcze nie dokonaliśmy żadnego zakupu, choć jest pewne intencja. Trzeba dokładnie przenegocjować proces zakupu nowych helikopterów - mówił wiceminister rozwoju Radosław Domagalski w Poranku Radia TOK FM. Przyznaje też, że rząd nie prowadzi już rozmów ws. offsetu.

Przy okazji rozmowy na temat okoliczności zakończenia (zerwania) rozmów z Francuzami ws. zakupu śmigłowców wielozadaniowych dla polskiego wojska, Jacek Żakowski przypomniał, że Airbus Helicopters w ramach umowy miał zaoferować wojsku kody źródłowe do sprzętu [umożliwiają sterowanie, przerabianie i kontrolę nad oprogramowaniem - red.]. - Czego Amerykanie nigdy nam nie proponowali - dodał prowadzący Poranek Radia TOK FM.

- Kody są rzeczą krytycznie istotną, większą część mieliśmy dostać, ale nie wszystko o co prosiliśmy - powiedział wiceminister rozwoju. Pokreślił też, że MON ma świadomość potrzeby szybkiego zakupu śmigłowców szczególnie w sytuacji, gdy zakończono rozmowy offsetowe z Airbusem.

Nie ma rozmów offsetowych, nie ma decyzji

Przyznał jednak, że deklaracja ministra Macierewicza o zakupie śmigłowców Black Hawk nie jest jeszcze przesądzona. Dodał też, że rząd nie prowadzi już negocjacji offsetowych ws. nowych zakupów dla wojska.

- Jeszcze nie dokonaliśmy żadnego zakupu, choć jest pewne intencja. Trzeba dokładnie przenegocjować proces zakupu nowych helikopterów. Zobaczymy, co się stanie. Ja mogę oceniać cały ten proces [negocjacje z Airbusem - red.] z punktu widzenia negocjacji offsetowych - stwierdził Radosław Domagalski. 

- Zrezygnowaliśmy z zakupu śmigłowców z offsetem i kupimy bez offsetu, taka jest puenta? - dopytał wiceministra Żakowski.

- Nie, no tak nie można na to patrzeć. Czym innym jest zakup od zagranicznego dostawców, a czym innym jest zakup od krajowych zakładów, które już ten offset de facto realizują swoją obecnością tutaj w Polsce - tłumaczył wiceminister rozwoju.

Domagalski raz jeszcze powtórzył, że stanowisko rządu polskiego i koncernu Airbusa Helicopters bardzo się różniło w kwestii oceny składanych propozycji, a niektóre z tych składanych przez stronę francuską były bardzo kontrowersyjne, szczególnie w sprawach dotyczących bezpieczeństwa. 

Żakowski: Zapraszam pana i prezesa Airbusa. Jest pan zainteresowany?

Na koniec Jacek Żakowski zaprosił do studia TOK FM wiceministra rozwoju i prezesa koncernu Airbus Helicopters. - Jest pan zainteresowany? - zapytał swojego gościa prowadzący.

- To bardzo sympatyczny człowiek na wysokim poziomie nie tylko kultury osobistej, ale i merytorycznej. Myślę, że teraz byłoby mu chyba łatwiej zrozumieć pewne kwestie, które dla nas były pryncypialne - powiedział wiceminister Domagalski w Poranku Radia TOK.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (91)
Wiceminister rozwoju przyznaje: Nie ma już rozmów ws. offsetu. Nie ma decyzji ws. zakupu śmigłowców
Zaloguj się
 • aaron.goldstein

  Oceniono 67 razy 27

  W artykule o papieżu Franciszku, moderator Agory wyczyścił wszystkie komentarze niepoprawne politycznie. Jestescie jednak mentalnie mocno osadzeni w strukturach PRL. A cenzura kiedyś dotknie tak samo ślepo popierajacych Wyborczą. Kwestia czasu. Tylko wtedy będziemy mieli juz pełny totalitaryzm.

 • blackbolt

  Oceniono 36 razy 2

  Nie, no tak nie można na to patrzeć. Czym innym jest zakup od zagranicznego dostawców, a czym innym jest zakup od krajowych zakładów, które już ten offset de facto realizują swoją obecnością tutaj w Polsce

  ---------------------------------------------------------------
  Akurat w ramach offsetu za F16 Lokheed zobowiązał się do przejęcia Mielca, produkcji w tym zakładzie i znalezienia rynków zbytu na wytwarzany produkt.
  Wedle Szanownego Pana Ministra w interesie Polski jest brać ten sam offset kilka razy ??

 • siekier35

  Oceniono 27 razy 1

  bełkot menela nad rozlaną flachą pryty...
  już kupiliśmy f-16,czołgów też nabraliśmy...
  może teraz kupić proce i dzidy?!
  przyszłościowe
  tu offset niepotrzebny,i skuteczne jak się pie...ie prosto w łeb.

 • marchew1977

  Oceniono 55 razy 1

  I tak się dajemy dymać.
  Głosowaliśmy na PiS a te owsiki robią co chcą bez żadnej kontroli.
  Nic się nie zmieniło.
  Prywatny biznes Macierewicza.
  Zegarek Nowaka to przy tym pikuś.
  Wstyd mi za ten głos w wyborach.

 • radek_sziwa

  Oceniono 37 razy 1

  "czym innym jest zakup od krajowych zakładów, które już ten offset de facto realizują swoją obecnością tutaj w Polsce"
  Oooooo! I tu jest clue i wyjaśnienie i wymówka dla zakupu nieuzbrojonych, za małych i w mega zubożonej wersji Blackhawków. Nie potrzebujemy offsetu bo offset już dostaliśmy! Pan wiceminister przypadkiem wyjawił prawdę.

 • ok-cham

  Oceniono 47 razy 1

  W skrócie - agenci Putina w rządzie utrupili i odwlekli na lata kolejny, ważny etap modernizacji polskiego wojska.

 • tygrys102

  0

  pani premier ze swoimi marionetkami bawi się w wielkiej piaskownicy, każdy coś mówi, każdy coś każe, ale wszyscy stają na baczność kiedy przychodzi dozorca (nadzorca) z Żoliborza

 • iku1

  Oceniono 2 razy 0

  Negocjują warunki zakupu nowych helikopterów po tym jak Antek kupił już dwa.?
  Czy może Amerykanie też nie chcą z nimi rozmawiać ,żeby nie zostali posadzeni o dawanie łapówek i popieranie chamstwa w stosunku do Francuzów.

  ''Prezes Airbusa ,jest człowiekiem o wysokiej kulturze osobistej i merytorycznej.''
  Musiał przezywać ciężkie szoki w zetknięciu z polskim chamem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX