Lewandowski: Kaczyński ma wyrobioną "pozycję" w Europie. Jego insynuacje mogą pomóc Tuskowi

- Słowa Kaczyńskiego rozeszły się szerokim echem w świecie demokratycznym, podobnie jak jego wcześniejsze wypowiedzi o tym, że uchodźcy są nosicielami zarazków. To tylko wzmocni Donalda Tuska - powiedział Janusz Lewandowski w Poranku Radia TOK FM.

Eurodeputowany PO komentował wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego z wywiadu dla "Polska The Times". Prezes PiS powiedział w nim m.in., że wyobraża sobie, iż polski rząd nie poprze Tuska na drugą kadencję na funkcji szefa Rady Europejskiej i że uważa, iż szefem Rady nie powinien być człowiek, wobec którego być może będą stawiane poważne zarzuty.

 - Tą wypowiedzią Kaczyński na pewno nie osłabi pozycji Tuska. Tam jeszcze były insynuacje, bo były zapowiedzi uruchomienia jakiegoś śledztwa wobec Tuska tak, jakby Kaczyński chciał wyręczyć prokuraturę w tej materii bądź albo zgadywał postępowanie śledczych...  Wiec ma (Kaczyński) ma wyrobioną opinię w Europie i jego słowa o Tusku mogą szefowi Rady Europejskiej  pomóc - ocenił Janusz Lewandowski.

Europoseł zwrócił uwagę, że za słowami Kaczyńskiego kryje się jakaś prywatna mściwość, która bierze górę na polską racją stanu. - Tusk piastuje przecież swoją funkcję w czasach powrotu "dzikości". I konieczna jest wrażliwość na potrzeby wschodniej Europy. To jest zupełnie niewyobrażalne żeby w imię jakiejś prywaty Polska wyrzekała się człowieka na najwyższym stanowisku w Unii Europejskiej, bo przez to widać, że nasza polityka zagraniczna staje się zakładnikiem emocji i kompleksów Jarosława Kaczyńskiego - powiedział Lewandowski.

DOSTĘP PREMIUM