"PiS chce sobie zbudować nową klasę średnią, która ma być ich zapleczem politycznym, opartą o łaskę państwa"

- PiS szuka instrumentów, żeby odebrać naturalnego wyborcę swym przeciwnikom politycznym - mówił Roman Kurkiewicz w TOK FM. - Grupa ludzi, którzy są średnio zamożni albo nie są ubodzy, to był bastion wyborczy głównie PO - zauważył.

Michał Szułdrzyński przypominał słowa Mateusza Morawieckiego o programie "Mieszkanie plus". - W ten sposób będziemy budowali klasę średnią, robiąc mieszkania na wynajem - mówił wicepremier. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" stwierdził natomiast, że "chciałby, żeby klasa średnia w Polsce powstawała na bazie rodzin, które są beneficjentem programu 500+".

- PiS chce sobie zbudować nową klasę średnią, która ma być ich zapleczem politycznym, opartą o łaskę państwa - oceniał publicysta "Rzeczpospolitej" w Poranku Radia TOK FM.

500 plus, Mieszkanie plus...

Program Rodzina 500 plus zakłada przyznawanie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także dla pierwszego lub jedynego dziecka przy spełnieniu kryterium 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego. Program ruszył 1 kwietnia 2016 r.

Główne założenie Narodowego Programu Mieszkaniowego to zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach. Program przewiduje budowę tanich mieszkań na wynajem na gruntach należących do Skarbu Państwa. Lokator docelowo będzie miał też możliwość nabycia prawa własności do mieszkania.

PiS chce "odebrać naturalnego wyborcę przeciwnikom"

- W tym, co mówi Szułdrzyński, wraca pojęcie klasy społecznej, czyli to, co Marks wniósł do naszej wiedzy o świecie, społeczeństwie. To jest pojęcie, które było wyrugowane przez lata - zauważył Roman Kurkiewicz.

- W ogóle nie chodzi o wyrównywanie klasowych nierówności, chodzi o to, że PiS szuka instrumentów, żeby odebrać naturalnego wyborcę swym przeciwnikom politycznym - mówił. - Żeby stworzyć swoją bazę - zauważyła Dominika Wielowieyska.

"PiS stosuje bardzo prostą metodę..."

- Generalnie grupa ludzi, którzy są średnio zamożni albo nie są ubodzy, to był bastion wyborczy głównie PO - mówił Kurkiewicz. - Oni zagłosują na obóz antyPiS, właśnie także dlatego, że zostaną zdegradowani przez PiS - uznała prowadząca audycję.

- Zagłosują do pewnego czasu - powiedział Kurkiewicz. - Kiedy zaczną się dla nich przywileje związane z ich pozycją społeczną, to wcale nie jest jednoznaczne. PiS stosuje bardzo prostą metodę: trzeba dać konkretne pieniądze i korzyści różnym grupom społecznym - zaznaczył.

Czy Polska to udźwignie?

- To jest komplementarny pomysł - mówił dziennikarz. - Dla najuboższych jest program 500+, który jest znaczącym wsparciem i pierwszym od kilkudziesięciu lat działaniem rządu, które jest czytelne, zrozumiałe i odczuwalne dla najuboższych. Ten krok jest kolejnym krokiem, który może mieć czysty wymiar finansowy i odebranie kolejnej grupy społecznej tym, którzy mogliby PiS zagrozić - oceniał. - W tym sensie to jest bardzo skuteczne działanie - dodał Kurkiewicz.

- Nic nie zapowiada tego, żeby PiS musiałby się posuwać do szczególnie ostrych środków przy kolejnych wyborach, żeby swoją władzę utrzymać - zaznaczył publicysta. - Czy Polska to udźwignie? Tego nie wiemy, nie lekceważyłbym tych spostrzeżeń - dodał.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (41)
"PiS chce sobie zbudować nową klasę średnią, która ma być ich zapleczem politycznym, opartą o łaskę państwa"
Zaloguj się
 • 66kropek

  Oceniono 16 razy 12

  PO zaś nie chciało zbudować żadnej klasy. Liczyło na wieczna miłość całego narodu pardon społeczeństwa, które miało się świetnie. I oszalało.

 • Kazik Dool

  Oceniono 11 razy 7

  Chcę głosować na opozycję Polską.Ale chcę też wiedzieć co oni są warci dla nasz i dla Polski?Nie chce mi się słuchać jazgotu,wycia,piszczenia przeciw PIS bo TO JUŻ RZYGAĆ TYM SIĘ CHCE.Opozycjo wystaw swoje rogi i pokaż na mądrych uczciwych i prawych polityków a zagłosuję na WAS.

 • aaron.goldstein

  Oceniono 31 razy 7

  Ale tu pojawia sie pytanie co proponuje opozycja i dlaczego cały czas nie proponuje nic?

 • getz54

  0

  Kolejne błędne załozenie idące pod prąd zmianom jakie zachodzą na świecie. Klasa średnia się zwija, nie ma dla niej sprzyjających warunków do rozwoju zarówno w bogatych Stanach Zjednoczonych, Japonii, jak i w Europie. Ostatni kryzys ekonomiczny utrwalił podział na mądrych, inteligentnych i co za tym idzie bardzo bogatych ludzi z branzy IT, banków, twórców nowych technologii itd, oraz montazystów podrózujących po świecie, po kraju, w poszukiwaniu pracy. To po pierwsze. Po drugie bolszewicy są naturalnym wrogiem szeroko rozumianych ruchów kulturowych, ludzie inteligentni, wykształceni, nigdy ich nie poprą, tak jak PZPR nie udało się stworzyc klasy średniej, tak samo nie uda się to pisowskim bolszewikom. Podobnie jest z projektem ,,mieszkanie +,, Chory wytwór potłuczonej głowy. Wybudowac mieszkania to nie sztuka, ale zapewnic ich mieszkańcom w najblizszej okolicy pracę, juz jest duzym wyzwaniem. Kopalnie za parę lat ulegną likwidacji, co z mieszkańcami wybudowanych tam mieszkań z bolszewickiego programu ? Zagraniczne montownie nie są czymś na zawsze, hurtownie i markety są likwidowane, przenoszone, itd. To ma byc ta nowa klasa średnia ? Bezrobotni na swoim ? Jak tak ma wyglądac ominięcie średniego wzrostu rozwoju kraju w wizji Morawieckiego to Armagedon gotowy.

 • tlen69

  Oceniono 4 razy 0

  Bardzo smutno jest, gdy słyszy się lub czyta "kłamstwa/ nieprawdę" od polityków PiS. Wybory wygrane nie dają podstaw - okazało się że NIEBIESKA TECZKA" B.Szydło nie zawierała ustaw , była teczka, JAK BECZKA PEŁNA ŚMIECHU - do "narzucania swojego utopijnego, nieprzygotowanego programu.
  PiS stosuje strategię "wykradania dobrych programów lewicy i PO. W kampanii wyborczej od lewicy wziął program podobny do 500+ oraz ich głosy - PIS uzyskał 37,6 % + głosy (metoda d.Hondta) od Zjednoczonej Lewicy 7,6% i "Razem" 3,9% i głosy Korwin 4,9%.. A partie te pozaparlamentarne nie są zapraszane do dialogu. Od PO przejął nie tylko politykę prorodzinną oraz zarezerwowane 15 mld z telefonii i banków. Dziwi nas bardzo mijanie się z faktami, albo "obrona jak twierdzy" fałszywych informacji. "Ciemnego ludu" nie widać wśród czytających lub śledzących internet. Nawet hejterzy zdają sobie sprawę z tego, że "bronią" przegranego... Niezrozumiałe jest to, dlaczego przedstawiciele PiS chcą "siłowo" nam i światu przekazać kłamstwa, obłudę, cynizm, butę, oportunizm. 500+ jest katastrofą programową, bo nie spełnia głównej roli wpłynięcia na demografię. MŁODZI , żeby mieć drugie dziecko muszą najpierw odchować PIERWSZE DZIECKO. Ponadto państwo ma wyrównywać poziom życia rodzin, a zatem nie jest uzasadnione wypłacanie 500+ rodzinom o dochodach powyżej średniej krajowej.

 • ovo_sapiens

  Oceniono 4 razy 0

  "pierwszym od kilkudziesięciu lat działaniem rządu, które jest czytelne, zrozumiałe i odczuwalne dla najuboższych" - dla mnie do tej pory jest kompletnie niezrozumiałe, dlaczego niczego nie otrzymały rodziny z jednym dzieckiem. Powinni dać po 300, ale na KAŻDE dziecko. Wtedy rodzina z dwójką dostaje więcej niż w tej chwili, z trójką - praktycznie tyle samo, a wielodzietna patologia dużo mniej. I nie zwalniają się tak ochoczo z pracy.

 • 1theguru1

  Oceniono 8 razy 0

  typowo SOWIECKA mentalność !

 • rororo123

  Oceniono 12 razy 0

  Jasne 500 zł i już awans do klasy średniej. Chyba tylko dla cwaniaków z szarej strefy, którzy na papierze są biedni jak mysz kościelna, a olbrzymie chałupy czy wypasiane fury to w "spadku, albo kolega zostawił bo akurat na kilka lat wyjeżdża do Stanów"... Jak PiS zacznie w ten sposób tworzyć "klasę średnią" to za chwilę nie będzie komu na ten awans społeczny pracować... Już w tej chwili ludzie zwalniają się albo załatwiają sobie nie co niższe pensje żeby załapać się na 500+... Tylko nikt nie patrzy, że ostatnio wszystko jest coraz droższe (np. polisy OC, opłaty bankowe, wyroby mleczne...). Oczywiście polisy tłumaczy się polisy wzrostem wypłacanych ubezpieczeń, ale tak naprawdę to podatek bankowy był główną przyczyną podniesienia składek. Tak samo jak opłaty za prowadzenie konta... No przecież pis "obiecał" że koszty nie zostaną przerzucone na przeciętnego Polaka. Jak tak dalej pójdzie sam rozważę z żoną czy jest sens, żeby pracowała skoro po odjęciu jej "kokosów" łapiemy się na 500 ... owszem to ciut mniej niż dotychczas, ale odliczając koszty na dojazdy do pracy to faktycznie można powiedzieć... nie opłaca się pracować...

 • yulek_cezar

  Oceniono 12 razy 0

  Komunizm. Ustawą nakażemy utworzenie klasy średniej. Odpowiedni urzędnicy będą kwalifikować ludzi do awansu społecznego. Wypełnianie zobowiązań średnioklasowca będzie kontrolowane przez trójki parafialne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX