Budka: Ci ludzie nie mają żadnych hamulców, by niszczyć instytucje państwowe dla własnego celu politycznego

- Proponuję posłowi Kaczyńskiemu, żeby nie krył swoich intencji i kazał swoim żołnierzom w parlamencie przyjąć projekt ustawy, który imiennie wskaże, kto jest prezesem Trybunału Konstytucyjnego - mówił Borys Budka w Radiu TOK FM.

- Na pierwszym roku prawa uczy się przyszłych prawników, że normy prawne mają charakter generalny abstrakcyjny, czyli nie można pisać prawa pod kątem konkretnego przypadku - mówił Borys Budka w rozmowie z Mikołajem Lizutem. - Tymczasem PiS już narusza nawet te fundamenty prawoznawstwa - dodał.

Posłowie partii rządzącej złożyli w środę nowy projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. To kolejna odsłona trwającej od roku "wojny" o TK. W myśl nowelizacji do czasu wyboru nowego prezesa, Trybunałem pokieruje sędzia "posiadający najdłuższy, liczony łącznie, staż pracy". Zdaniem PAP będzie to wybrana głosami PiS Julia Przyłębska.

Gość "A teraz na poważnie" proponował "posłowi Kaczyńskiemu", aby nie krył swoich intencji. - I kazał swoim żołnierzom w parlamencie przyjąć projekt ustawy, który imiennie wskaże, kto jest prezesem Trybunału, kto jest sędzią, który będzie prowadził i wykonywał dyrektywy - wyjaśnił Budka. - To jest podważanie wiarygodności TK i przede wszystkim naruszanie zasady niezależności i zasady trójpodziału władzy - podkreślił poseł PO.

"Ci ludzie nie mają żadnych hamulców"

Jak dodał, Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka "pod wodzą posła Piotrowicza odstąpiła od opiniowania budżetu Trybunału". - Czyli nie dość, że chcą sparaliżować TK, to jeszcze chcą pozbawić środków finansowych, żeby Trybunał swoim pracownikom nie mógł wypłacać wynagrodzeń - mówił Budka.

- To są metody, które nigdy wcześniej w III RP, a nawet w okresie rządów 2005-2007, kiedy mieliśmy podobno IV RP, nie miały miejsca - zaznaczył. - Ci ludzie nie mają żadnych hamulców, by niszczyć instytucje państwowe dla własnego celu politycznego - podkreślił polityk.

"Po raz pierwszy PiS mówi jasno: Chcemy mieć swojego prezesa TK, żeby władza sądownicza podlegała Kaczyńskiemu"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (88)
Budka: Ci ludzie nie mają żadnych hamulców, by niszczyć instytucje państwowe dla własnego celu politycznego
Zaloguj się
 • ergosumek

  Oceniono 44 razy 16

  Proponuję posłowi Kaczyńskiemu, żeby nie krył swoich intencji i kazał swoim żołnierzom w parlamencie przyjąć projekt ustawy, który imiennie wskaże, kto jest prezesem Trybunału Konstytucyjnego - mówił Borys Budka w Radiu TOK FM.
  ++++++++++++++++++++++++++++
  Co to jest?
  Panie Budka, nie stać pana na coś na poziomie?
  Wygląda pan na inteligentnego człowieka.

 • m78k

  Oceniono 33 razy 9

  ☭ Borys ☭ Polewoj!

 • biba1234567

  Oceniono 11 razy 7

  To co jest najsmutniejsze, to to, że całe szambl PISdielców wylało dzięki ćwiercinteligentowi Petru, który co chwila się kompromituje. Osłabił PO, dał tym władze PISdom, a w zamian dał swój bełkot i niski poziom. Stworzył partię sezonową.

 • moher.pospolity

  Oceniono 23 razy 7

  Budka pan, ludzie PO to inteligencja sama i przez inteligencję wybrana, z pewnością do poziomu PiS się nie zniżycie, wojny o obsadę prezesa TK prowadzić nie będziecie więc jej nie będzie. Bez znaczenia wszak jest czy sędzia wybrany przez PO czy PiS prezesem będzie, każdy sędzia wszak apolityczny jest, niech więc PiS prezesa ze swej nominacji ma i cieszy się, a TK pracuje. Głupoty ja tu piszę czy głosi je Budka, prawnik zresztą, pytam się ja??? Budka pan, nie traktuj społeczeństwa naszego jak idiotów, społeczeństwo to osąd swój ma, obłudę twoją widzi, o zamiatanych pod dywan aferach nie zapomniało, a "reżimowa" telewizja czas ma by dokonania wasze odświeżyć - jest się czego bać.

 • america_n_beauty

  Oceniono 32 razy 6

  Czy poseł Budka obalał jabola gdy PO rozmontowywalo ustawę o TK w czerwcu ubiegłego roku? Gdzie był wówczas ten człowiek o szympansiej twarzy?

 • america_n_beauty

  Oceniono 22 razy 6

  Czy poseł Budka obala jabola gdy PO rozmontowywalo ustawę o TK w czerwcu ubiegłego roku? Gdzie był wówczas ten człowiek o szympansiej twarzy?

 • teddy_boy

  Oceniono 21 razy 5

  Czy jeszcze w tym kwartale nastąpi uroczyste wyprowadzenie sztandaru Plichty Obywatelskiej (PO) ? Polacy czekają na tę radosny moment z niecierpliwością. Czy chorążym został wyznaczony Budka czy wyznaczono Grupińskiego? Spekuluję się że Pani Posłanka Krzywonos, w trakcie wyprowadzania sztandaru, odegra na rożku angielskim hymn PO ,,Pije Kuba do Jakuba "

 • gaciekesikowej

  Oceniono 24 razy 4

  skad wy znajdujecie takich mentorow jak Budka? nie dziwota ze ta gazeta i wszystko z nia zwiazane musi splajtowac

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX