"Trump mówi, że USA nie wezmą odpowiedzialności za cały świat. Jest przerażającym kandydatem dla Europy, Polski, ładu światowego"

- "Jak kogoś gdzieś będą wyrzynać, to my nie w imię szlachetnych ideałów rzucimy tam naszych chłopców. Będzie nam się opłacało, to powstrzymamy, nie będzie, to nie powstrzymamy" - tak były minister spraw wewnętrznych streszczał strategię Donalda Trumpa.

- Trump jest przerażającym kandydatem dla Europy, dla Polski, dla ładu światowego - to nie ulega wątpliwości - oceniał były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz w "A teraz na poważnie".

- Natomiast wyraża coś, czego ludzie w Stanach Zjednoczonych nie potrafią zwerbalizować, ale czują przez skórę - ciągnął polityk. - USA nie są już w stanie być żandarmem świata. I zmalała ich przewaga wobec innych aktorów światowych - dodał. - Nie jest możliwe utrzymanie ładu światowego, na straży którego stoi jedno supermocarstwo. Wyczerpała się pewna możliwość - zaznaczył Sienkiewicz.

Donald Trump i Hillary Clinton idą łeb w łeb w sondażach przeprowadzanych przed wyborami prezydenckimi w USA, które odbędą się we wtorek 8 listopada. W niedzielę FBI zdecydowało, że Clinton nie będzie miała postawionych zarzutów w sprawie korzystania z prywatnego serwera pocztowego w sprawach zawodowych - może to być zdarzenie, które zaważy na tym, kto zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych.

"To jest świat, w którym byśmy nie chcieli żyć"

- Oznacza to zwijanie NATO? - pytał Mikołaj Lizut. - Na to przychodzi Trump i mówi: "Nie weźmiemy odpowiedzialności za cały świat, to jest ponad nasze barki. Wejdźmy w taki układ transakcyjny - jak kogoś gdzieś będą wyrzynać, to my nie w imię szlachetnych ideałów rzucimy tam naszych chłopców. Będzie nam się opłacało, to powstrzymamy, nie będzie, to nie powstrzymamy" - wyjaśniał były koordynator służb specjalnych.

- To nas przeraża. To jest świat, w którym byśmy nie chcieli żyć, ale on coraz bardziej się taki staje - podkreślał Sienkiewicz. - Parafrazując słowa byłego szefa kampanii Trumpa: co nas obchodzi jakaś Estonia? - mówił Lizut. - Chyba że ma jakiś atut albo stanie się kością gry między Waszyngtonem a Moskwą - zaznaczył polityk.

Chcesz wiedzieć więcej o Hillary Clinton i Donaldzie Trumpie? Sprawdź ich biografie >>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (43)
"Trump mówi, że USA nie wezmą odpowiedzialności za cały świat. Jest przerażającym kandydatem dla Europy, Polski, ładu światowego"
Zaloguj się
 • rezimthuska

  Oceniono 37 razy 21

  tak wygląda własnie walka z systemem. Trump vs system. Stąd ten wszechobecny, globalny ból dupy. Wspierany przez ludzi chcących normalnosci vs cała armia celebrytów na usługach systemu. Jeżeli ten człowiek to wygra - jest to znak że można wszystko - nawet u nas. I znak, że jedna jaskółka nie tylko czyni pie...ną wiosnę, ale jest w stanie sama zmienić klimat na tropikalny. Życzę mu jak najlepiej - oby facet wygrał i, chyba jako pierwszy, zrobił to o czym się mówi w przedwyborczych obietnicach.

 • farmer_mendoza

  Oceniono 24 razy 16

  Od kiedy spowity niesławą minister, główna postać skandalu, który pogrążył rządy PO, jest autorytetem, którego komentarz jest wart druku? Gazeta coraz mocniej szoruje po dnie.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 21 razy 15

  Czy to będzie ten szczur czy tamta skorumpowana dzi#ka dla nas nie ma znaczenia. USA stały się takim samym bandyckim państwem jak Rosja. Dwa bandyckie super mocarstwa, umierająca EU, hordy azjatyckich i afrykańskich barbarzyńców, przyszło nam żyć w ciekawych czasach.

 • ozidar

  Oceniono 25 razy 15

  A Sienkiewicz to ten co kazał podpalić budkę pod ruską ambasadą i nie beknął za to do dziś? Zamknął by twarz ze wstydu.

 • antykonformista

  Oceniono 23 razy 13

  "Przerażającym kandydatem dla ładu światowego"?

  Chyba dla porządku światowego. I to "Nowego", zapomnieliście dodać.

  A dla Polski przerażającą kandydatką jest Clinton, która Polski i Polaków, delikatnie mówiąc, nie darzy sympatią.

 • rezimthuska

  Oceniono 29 razy 13

  Julian Assange tworca wiki leaks juz 4 lata ukrywa sie w ambasadzie Ekwadoru w Londynie,opuszczenie tej ambasady grozi aesztowaniem i wydaleniem go do USA,poniewaz czlowiek ten zaczol ujawniac przestepstwa USA ich zbrodnie wojenne i przekrety demokratow w tym Clinton.Lista mordestw Clinton jest naprawde dluga Seth Rich czlowiek,ktory mial zeznawac dla FBI przeciw Clinton nigdy nie dotarl na przesluchanie,ostatnie rewelacje Assange mowia o tym,ze Clinton brala pieniadze od tych samych ludzi ktorzy sa zalozycielami ISIS i sa na to dowody,Alex Jones(INFO WARS) dotarl do informacji o kregach pedofilskich na Haiti i znikajacych tam dzieciach co ma znow powiazanie z Clintonami,ci ludzie juz oficjalnie wyznaja lucyfera i gloryfikuja Alister Crowley,czlowieka ktory stworzyl podwaliny lucyferjanizmu na swiecie

 • schneckenkorn

  Oceniono 25 razy 11

  Teoretycznie, ani praktycznie się z Sienkiewiczem nie zgadzam.

 • ateistaoddziecka

  Oceniono 26 razy 10

  Trump jest przerażający przede wszystkim dla elyt, które żyły sobie jak pączusie w masełku. Jest przerażający dla amerykańskich Żydów, bo nie ma ochoty bronić Izraela i wysyłać tam dziesiątek miliardów dolarów rocznie, jak dotychczas. A zwłaszcza dla żydowskich banksterów, których na pewno nie będzie ratował pieniędzmi amerykańskiego podatnika, jak poprzednicy. Na koniec, jest przerażający dla zidiociałych od politycznej poprawności lewaków, którzy wymyślili sobie, że najważniejszym problemem współczesnego świata jest gender i mniejszość gejowska.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 16 razy 8

  Super - czas najwyższy by każdy wziął odpowiedzialność za siebie na siebie.
  Rozumiem, że tym sposobem moratorium na broń jądrową umiera i każdy sam sobie majstruje bombki w asortymencie od A przez B do T - np. Niemcy i Polska też.
  To jest OK!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX