"Na tym polega kłopot, że dzisiejsi władcy chcą naśladować Piłsudskiego nie sprzed 1918 r., tylko tego z lat 30."

- Miejmy nadzieję, że nie będzie trzeciej wojny światowej i zniewolenia Polski - mówił Tomasz Nałęcz w TOK FM. - Że rozliczenie tego działania będzie o wiele surowsze i sprawiedliwsze niż to się stało w przypadku piłsudczyków - podkreślił.

- Jaką historia pełniła funkcję w dwudziestoleciu międzywojennym, jak ją zaprzęgano do polityki? - pytał Tomasza Nałęcza Mikołaj Lizut w "A teraz na poważnie".

- Taką, jaka się marzy PiS - stwierdził historyk. - Autorytarna władza próbowała uzasadniać swój mandat do rządzenia historią, zasługą dla Polski - mówił. - Jarosław Kaczyński i jego podkomendni są zapatrzeni w ten wzorzec sanacyjny. Można odnieść fałszywe wrażenie, że on był skuteczny, że to się sprawdziło - dodał były wicemarszałek Sejmu.

"Gdyby nie było katastrofy wrześniowej..."

- To jest historia kontrfaktyczna, aczkolwiek są na to dowody, że gdyby nie było katastrofy wrześniowej, dyktatura piłsudczykowska zmieniająca demokratyczną Polskę zostałaby prędzej czy później bardzo dokładnie rozliczona - stwierdził Nałęcz.

- Indoktrynacja, metody dyktatorskie, także w przestrzeni historycznej czy edukacyjnej, uszły piłsudczykom na sucho, bo była wojna, potem PRL. II RP zaczęła funkcjonować jako mit, ziemia obiecana, idylla - mówił historyk. - Ci ludzie, którzy mieli ciemną kartę w latach 30. dławiąc demokrację i wolność, zawłaszczając Polskę, mieli też piękną przeszłość i dzisiaj im ją pamiętamy - dodał.

"Na tym polega nasz kłopot..."

- Budujemy Piłsudskiemu pomniki za to, co zrobił do 1918 r. i w pierwszych latach niepodległości, ale nikt, kto rozsądny, za Brześć, Berezę i dyktaturę pomnika by mu nie wzniósł - ciągnął Nałęcz. - Na tym polega nasz kłopot, że dzisiejsi władcy chcą naśladować Piłsudskiego nie sprzed 1918 r. i początku lat 20., tylko tego z lat 30. - podkreślił.

- Miejmy nadzieję, że nie będzie trzeciej wojny światowej i zniewolenia Polski - dodał były doradca prezydenta. - Że rozliczenie tego działania będzie o wiele surowsze i sprawiedliwsze niż to się stało w przypadku piłsudczyków - zakończył.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (21)
"Na tym polega kłopot, że dzisiejsi władcy chcą naśladować Piłsudskiego nie sprzed 1918 r., tylko tego z lat 30."
Zaloguj się
 • szpung

  Oceniono 13 razy 7

  Swietnie ze przypominacie wydarzenia sprzed 8 lat kiedy to wladza 'demokratycznego panstwa', odwazyla sie uzyc zracych substancji wobec protestujacych zwiazkowcow w Warszawie, czy naslac policje z bronia palna na Slasku na spokojna demonstracje.

 • tom_58

  Oceniono 25 razy 7

  Gdy po raz setny czytam wywody na temat prezesa to widzę, że wszyscy ci kaczolodzy cierpią wobec niego na kompleks niższości.
  Trapi was zgryzota, która was pożera w niemocy.
  Bo jak tu się pogodzić z tym, że kurdupel (jak go nazywacie) jest wyższy od was. Że w pojedynkę ograł was, którzy mieliście wszystko. Pieniądze, media, urzędy, stolice. Wszystko! Wszystko oprócz jednego. Oprócz ludu, który zrobiliście w trąbę.
  Wychodzi na to, że wobec kurdupla jesteście kurdupelki.

 • ot48

  Oceniono 19 razy 7

  "- To jest historia kontrfaktyczna, aczkolwiek są na to dowody, że gdyby nie było katastrofy wrześniowej, dyktatura piłsudczykowska zmieniająca demokratyczną Polskę zostałaby prędzej czy później bardzo dokładnie rozliczona - stwierdził Nałęcz."
  __________________________________________________
  Po upadku PRL-u również zabrakło dokładnego rozliczenia ustępującej dyktatury i stąd wynikają obecne problemy.

 • ot48

  Oceniono 6 razy 4

  Życzę Prezesowie wytrwałości i sukcesów. Tak trzymać!!!

 • rastablaster

  Oceniono 8 razy 4

  Polska nie ma "władców" - profesor Nałęcz się rozmarzył. Polski proletariat , którym tak gardzi, wybrał se jak chciał. Po pana Nałęcza i resztę ferajny idą faszyści. Żeby zrozumieć jak to możliwe, nie trzeba belwederskiej profesury. Wystarczy jeszcze raz dokładnie przeczytać 21 postulatów MKS.

 • najdul6

  Oceniono 8 razy 0

  ten pizdnięty kaczor nigdy nie będzie Piłsudzskim, jest prostym głupkiem i tyle , doprowadzi Polskę do ruiny

 • eski57

  Oceniono 7 razy -1

  - ale DO naśladowania TEŻ potrzebna jest rozumna głowa , a nie kiepska !

 • arvelli_net

  Oceniono 15 razy -3

  ... jeśli chodzi o podobieństwo do Piłsudzskiego to kaczyński chyba tylko matą spójność że jest władcą na kocie, tamten byl na koniu!

 • adamofsky

  Oceniono 24 razy -6

  Wierzę głeboko że obozy koncentracyjne dla gorszego sortu szybko powstaną. Bez Berezy "dobra zmiana" nie może sie udać, za dużo lewaków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX