Niespodziewane nominacje w listopadzie. Siemoniak: To zapowiedź ruchów kadrowych, tzw. dobrej zmiany w wojsku

Czy Andrzej Duda jest w konflikcie z Antonim Macierewiczem? - Mogą mieć go już w PiS dosyć - uważa Tomasz Siemoniak. - Nieustającego teatru, szumnych zapowiedzi, inicjatyw odpalanych jedna za drugą. To jest polityk nieobliczalny, niewiarygodny, nieumiejący się wycofać z błędów - dodaje były minister obrony.

- Mamy do czynienia z pierwszym konfliktem między prezydentem Andrzejem Dudą a szefem MON Antonim Macierewiczem - stwierdził Mikołaj Lizut w audycji "A teraz na poważnie". - 11 listopada miały się odbyć nominacje generalskie, a są przełożone na 29 listopada, bo prezydentowi nie podobają się kandydatury - wyjaśnił.

Jak podało RMF FM "podstawowe wątpliwości Andrzeja Dudy dotyczą m.in. nieodbycia przez część wskazanych wojskowych, generalskich kursów". - Ja myślę, że używanie słowa konflikt przez dziennikarzy jest pewnym nadużyciem. Trwają uzgodnienia - powiedział w TVN24 szef biura prasowego prezydenta Marek Magierowski.

Zapowiedź "dobrej zmiany" w wojsku?

- Oby było tak, że ktoś w obozie PiS jest w stanie powiedzieć Macierewiczowi "nie" - uznał były minister obrony Tomasz Siemoniak. - I odbudować wizerunek Polski rujnowany wypowiedziami Macierewicza. Jak Mistrale i inne działania pokazujące kompletną groteskowość obecnego MON - dodał.

Zdaniem polityka nominacje, które odbywają się poza zwyczajowymi 15 sierpnia mogą być zapowiedzią "głębokich ruchów kadrowych, tzw. dobrej zmiany w wojsku".

"Sam wywołuje wojny i potem próbuje gasić pożary"

Wydaje mi się bardzo trudne niekonfliktowanie się z Macierewiczem przy jego sposobie bycia i działania czy wypowiedziach.Wytwarza tyle konfliktów wokół siebie. On te wojny sam wywołuje i potem próbuje gasić pożary

- podkreślił.

Były wicepremier wśród konfliktów wymieniał ten z Powstańcami Warszawskimi o apel smoleński, sprawę "Misiewiczów", Mistrali czy chaos wokół śmigłowców. - Trudno za nim nadążyć. To jest moment pewnego przesilenia - stwierdził. - Mogą mieć go już w PiS dosyć. Nieustającego teatru, szumnych zapowiedzi, inicjatyw odpalanych jedna za drugą - mówił Siemoniak.

"Dziś PiS równa się Macierewicz"

- Tylko on jest twarzą PiS, to on przykuwa uwagę, zgłasza coraz to nowe pomysły. Dziś PiS równa się Macierewicz - zaznaczył. Jak dodał, na miejscu pozostałych polityków PiS, obawiałby się takiej sytuacji. - To jest polityk nieobliczalny, niewiarygodny, nieumiejący się wycofać z błędów - podkreślił.

Jako przykład poseł PO ponownie przywołał zamieszanie z Mistralami. -  Za granicą czekano, czy polski minister przeprosi, zdystansuje się. A to się nie stało - mówił Siemoniak.

 

DOSTĘP PREMIUM