Sędzia TK pracował w wywiadzie? "Nawet w Rosji tak nie ma". Kamiński dementuje doniesienia medialne

Według "Gazety Wyborczej" wybrany przez PiS sędzia Trybunału Konstytucyjnego Mariusz Muszyński w latach 90. służył w wywiadzie i zataił to. Mariusz Kamiński zdementował te doniesienia.

- Jak pan ocenia sprawę sędziego Trybunału Konstytucyjnego Mariusza Muszyńskiego, który prawdopodobnie służył w wywiadzie w latach 90. i to zataił? - pytała Krzysztofa Brejzę Dominika Wielowieyska. - Nie wiemy tego na pewno, bo służby ani sam zainteresowany się nie wypowiedzieli w tej sprawie - zaznaczyła.

Informację o ukryciu przed Sejmem pracy w wywiadzie podała w środę "Gazeta Wyborcza". - Sama praca w służbach specjalnych nie jest przeszkodą w sprawowaniu funkcji sędziego. Przeszkodą jest zatajenie tej służby - powiedział jej jeden z sędziów TK. Muszyński jest jednym z sędziów wybranych przez Sejm w grudniu 2015 r. głosami PiS i Kukiz’15. Andrzej Rzepliński nie dopuszcza ich do orzekania, bo Trybunał wybór tych sędziów uznał za niekonstytucyjny.

"Jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich miesięcy"

- Jeżeli te informacje "GW" potwierdzą się, co do ukończenia tzw. szkoły szpiegów, jednostki wojskowej Kiejkuty rocznik '93, to będzie jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich miesięcy - powiedział Brejza, poseł PO i "minister sprawiedliwości" w gabinecie cieni ugrupowania. - Ze służb nigdy się nie wychodzi - podkreślił.

- Na razie mamy szczątkowe informacje o latach 90., ale nie ma żadnego dementi - dodał polityk. - Minął cały dzień, nie wypowiedział się minister koordynator służb specjalnych. Sejm powinien w trybie niejawnym zostać zapoznany ze szczegółową informacją - mówił Brejza.

"To narusza niezawisłość, niezależność sądownictwa"

- To żadna hańba pracować dla służb wolnej Polski - oceniała Wielowieyska. - TK jest organem niezależnym od pozostałych władz, sędziowie są niezawiśli - podkreślał poseł. - Nie wyobrażam sobie, że trafia tam funkcjonariusz UOP czy AW - nie wiemy, bo nie znamy ścieżki współpracy tej osoby - dodał.

- Nie może być sytuacji, nawet w Rosji nie ma, że osoba będąca funkcjonariuszem służb trafia do TK czy też do sądu. To narusza niezawisłość, niezależność sądownictwa konstytucyjnego - stwierdził Brejza.

"Milczenie też jest odpowiedzią"

- Rok temu, kiedy ten człowiek był wybierany na tzw. sędziego-dublera, doszło do wprowadzenia Sejmu w błąd - mówił. - Zatajono informację w procedurze konstytucyjnej wyboru sędziego przed wszystkimi posłami - podkreślił polityk.

- Co PO zrobi w tej sprawie? - pytała prowadząca audycję. - Złożymy wniosek o szczegółową informację, zamknięte dla mediów posiedzenie Sejmu - odparł Brejza. - PiS to odrzuci, co wtedy? - zapytała Wielowieyska.

- Nie wyobrażam sobie, żeby w tak skandalicznej, niebywałej sytuacji, o której mógł nie wiedzieć sam prezes, poseł Kaczyński, który decyduje o wszystkim - odpowiedział Brejza. - Milczenie też jest odpowiedzią. Środowisko PiS jest wstrząśnięte wczorajszymi informacjami "GW" - oceniał.

Kamiński oświadcza

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Mariusz Muszyński nie jest funkcjonariuszem ani tajnym współpracownikiem Agencji Wywiadu - oświadczył Mariusz Kamiński, koordynator służb specjalnych.

- Jako minister-koordynator służb specjalnych stwierdzam, że nie ma żadnych przeszkód formalnych, aby pan profesor Muszyński mógł sprawować funkcję sędziego Trybunału Konstytucyjnego - głosi komunikat Kamińskiego, przekazany w czwartek PAP przez jego rzecznika Stanisława Żaryna.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (97)
Sędzia TK pracował w wywiadzie? "Nawet w Rosji tak nie ma". Kamiński dementuje doniesienia medialne
Zaloguj się
 • Adam Adamski

  Oceniono 48 razy 12

  Panie Rejza pana idol TW Bolek był najważniejszą osobą w państwie. Teraz walczy z wami o "demokrację" i panu to nie przeszkadza. Himalaje hipokryzji.

 • jawas1

  Oceniono 44 razy 12

  TW Bolek został "prezydętem" Polski - "Zdaniem Krzysztofa Brejzy z PO to skandaliczna, niebywała sytuacja".

 • aaron.goldstein

  Oceniono 64 razy 12

  Bez żartów. Prosze sprawdzić, gdzie pracował Rzepliński. Jeśli ktoś mówi o jego niezależności, to jest hipokrytą.
  Nie ma ludzi niezależnych. Więc powinno być tak, żeby wszystkie poglady były reprezentowane. Liberalna lewica na całym swiecie chce, żeby 100% sadownictwa było obsadzone ich ludźmi. Tak samo jest w Polsce. I rzeczywiście w latach 2007-2015 powstał system, w którym gnojeni są ludzie o poglądach innych niż liberal-leiwcowe. Na szczęście nie zaszło to az tak daleko jak w Europie Zachodniej I u nas w przeciwieństwie do Niemiec, czy Francji nie ma jeszcze tak daleko posuniętej cenzury internet i mediów społecznosciowych
  W Polsce chyba nie da się zbudowac pełnej demokracji totalitarnej, o której marzą czerscy.

 • Janusz Kuszpit

  Oceniono 49 razy 11

  brejza ,jak widać ,świetnie zorientowany w strukturach sprawiedliwośći Rosji.to mi daje dużo do myślenia

 • sapere-auso

  Oceniono 37 razy 11

  "Nie może być tak, że osoba ze służb trafia do TK. Nawet w Rosji tak nie ma"

  .... bo praca w POLSKICH służbach to stygmatyzująca zdrada narodowa, hańba, moralny upadek oraz utrata honoru na zawsze.
  A skoro w Rosji nawet czegoś nie ma (skąd ona wie, kto tam pracuje w służbach?), to mając rosyjski wzorzec wiemy czego nie wolno gdzieś indziej.
  A wymyśliła to wszystko Dominika Wielowieyska - orlica pod każdym względem, geniusz Tatr, Wielka Szamanka TOK.

  "Polacy to naród idiotów" [J. Piłsudski]

 • rods

  Oceniono 43 razy 9

  Tak spytam z głupia frant czy istnieje jakiś dowód na tę pracę w służbach ? Bo anonimowy informator który istnieje jedynie w główce redaktora gw czy TVN dowodem nie jest.Poza tym praca czy współpraca ze służbami WOLNEJ Polski nie dyskwalifikuje.

 • gr_ub_y

  Oceniono 28 razy 8

  Nawet w Rosji tak nie ma?

  Jak to nie ma, jak jest!

  Tam też w gazetach pracują konfidenci bezpieki.

  U nas Maleszki, tam Meleszkowy.

 • zdzisek1949

  Oceniono 40 razy 8

  Mam pytanie do "GW" kiedy poda chociaż jedną osobę z Sejmu
  czyli jakiegokolwiek posła, który przed objęciem funkcji sędziego TK
  przez sędziego Muszyńskiego zadała mu pytanie - "czy pracował
  pan w służbach specjalnych"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX