Sierakowski: Nikt nie odprawiał takiej chamówy, takiej propagandy, jak w tej chwili jest w mediach

Zdaniem Sławomira Sierakowskiego PiS rozpoczyna dwie kampanie: o zdobycie Polski samorządowej, "gdzie jest duża kasa i która jest ostatnim bastionem opozycji" oraz ataku na NGOsy. - To przejście do etapu otwarcie orbanowsko-putinowskiego - podkreślił.

- Cały numer polega na tym, żebyśmy wchodzili w gąszcz szczegółów. Zaczęli dywagować czy wyjaśniać - w bardzo uczciwej intencji, żeby wyjaśnić, żeby nie zostało to tylko oskarżeniem, plotką - mówił Sławomir Sierakowski w Poranku Radia TOK FM.

Redaktor naczelny "Krytyki Politycznej" odnosił się do kwestii nowych ustaleń rządu ws. NGOsów (w wywiadzie dla "Tygodnika Solidarność" Beata Szydło zapowiedziała centralne sterowanie organizacjami pozarządowymi) i prób odwołania prezydentów miast - m.in. prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej.

"Przejście do etapu otwarcie orbanowsko-putinowskiego"

- Dwa etapy są istotne: sam moment oskarżenia - po nim nikt się nie będzie przyglądał, czy to prawda czy nie, co naprawdę prokuratura znalazła - to już będzie 10 proc. uwagi, która przywiązana jest do samego momentu oskarżenia - stwierdził Sierakowski.

- Tu jest ta korzyść PiS, które ma dzisiaj wszystkie możliwe instrumenty, żeby rozpocząć jedną z dwóch kampanii: o zdobycie Polski samorządowej, gdzie jest duża kasa i która jest ostatnim bastionem opozycji - ciągnął publicysta. - Druga kampania to będzie atak na NGOsy, to przejście do etapu otwarcie orbanowsko-putinowskiego - podkreślił.

"Jak na co dzień przejmowane są przez kompletnych dyletantów..."

Jak mówił, drugim etapem jest "moment odwoływania prezydentów". - Zestawmy sobie takie historie jak ta z poświadczeniem czy niepoświadczeniem - zaznaczył Sierakowski. - Nikt nikomu nic nie ukradł, nie zgwałcił, nie zabił, nie uciekł z miejsca wypadku. Nic specjalnego się nie stało - co nie znaczy, że nie złamano prawa - podkreślił publicysta.

- Zestawmy to z tym, jak na co dzień przejmowane są przez kompletnych dyletantów spółki Skarbu Państwa, jak im się wypłaca gigantyczne pieniądze i odprawy, media przejmowane są w sposób niespotykany dotąd w Polsce - ciągnął. - Wszystkie partie to robiły, ale nikt nie odprawiał takiej chamówy, takiej propagandy, jak w tej chwili jest w mediach - zaznaczył Sierakowski.

"Trzeba być idiotą, żeby nie rozumieć..."

- Jak PiS organizuje jakąś rządową instytucję, która ma rozdzielać środki pozarządowym organizacjom - to jest wbrew definicji - ocenił. - Trzeba być idiotą, żeby nie rozumieć, na czym polega słowo "pozarządowa" - niekontrolowana także ekonomicznie, finansowo przez rząd - dodał socjolog.

- Środki trafiają do uświęconych sokowirówek - Świątyni Opatrzności Bożej i instytucji jej towarzyszących, centrów Jana Pawła II i czegoś innego - mówił Sierakowski. - Tu odbywa się rujnowanie i przejmowanie państwa w ekonomiczny sposób. Dla korzyści prywatnej, na rympał - dodał.

 

DOSTĘP PREMIUM