Giertych: Przegrywamy walkę o TK. Rzepliński nie potrafi sobie z tym poradzić. Będziemy mieli dwuwładzę

- Trochę jest tu winy prezesa Rzeplińskiego - stwierdził Roman Giertych w TOK FM. Zdaniem prawnika Rzepliński nie powinien zapraszać do TK osób, które nie są sędziami. - To jest niewytłumaczalne, to błąd - podkreślał.

- Co pan napisał do prezesa Trybunału Konstytucyjnego? - pytał Mikołaj Lizut Romana Giertycha w audycji "A teraz na poważnie". Odniósł się do listu, który były wicepremier zamieścił na swoim facebookowym profilu. - Wydaje mi się, że przegrywamy walkę o Trybunał. Trochę jest tu winy prezesa Rzeplińskiego - stwierdził adwokat, były prezes LPR.

- On nie potrafi sobie poradzić z tą sytuacją - mówił Giertych. - Zaproszenia np. trzech niewybranych przez Sejm sędziów do Trybunału, przekazania im gabinetów w sytuacji, gdy nie zrobił tego w odniesieniu do sędziów, których prawidłowo wybrał Sejm - co potwierdziły wyroki Trybunału - nie da się obronić. To jest absurdalne - ocenił.

Zamach na konstytucyjny organ władzy państwowej?

- Prezes Rzepliński broni niezależności Trybunału, ale z drugiej strony ten błąd jest błędem koszmarnym - podkreślał prawnik. - Jak można zaprosić do Trybunału, dać gabinety osobom, które nie są sędziami, a nie dać tym, które są sędziami? - oburzał się.

- Publicznie stawiam dzisiaj pytanie do prezesa: dlaczego tak zrobił? - kontynuował Giertych. - To jest niewytłumaczalne i to jest błąd - powtórzył. Rzepliński uznał trójkę sędziów wybranych przez Sejm za rządów PiS, nie dał gabinetów tym, których wybrał jeszcze Sejm poprzedniej kadencji, a nie zaprzysiągł prezydent.

Co będzie dalej? - Jeśli pani sędzia [Julia Przyłębska - przyp. red.], mianowana przez Sejm prezesem Trybunału, za pomocą policji przejmie tam władzę, to będziemy mieli zamach na konstytucyjny organ władzy państwowej - stwierdził były szef Młodzieży Wszechpolskiej. W jego przekonaniu, jak dodał, jest to przestępstwo zagrożone karą do 25 lat pozbawienia wolności.

"Nie wierzę w żaden kompromis"

- Jeżeli tego nie zrobi, to będzie dwuwładza - ciągnął Giertych. - Z jednej strony PiS nie będzie uznawał prawidłowo wybranego wiceprezesa Trybunału. Nie będzie prawidłowo wybranego prezesa, bo większość sędziów nie popiera żadnego z sędziów, których PiS by zaakceptował - mówił.

- Będziemy mieli dwuwładzę. Nie wierzę w żaden kompromis - stwierdził prawnik. - Nie po to PiS tyle zainwestował w walkę z Trybunałem, żeby w tej chwili się wycofać - zaznaczył.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (66)
Giertych: Przegrywamy walkę o TK. Rzepliński nie potrafi sobie z tym poradzić. Będziemy mieli dwuwładzę
Zaloguj się
 • marko_uk

  Oceniono 37 razy 19

  Co prawda to prawda - Rzeplińskiemu brakuje jaj w tej walce. To spokojny, wyważony i kulturalny człowiek i nie daje rady w starciu z prymitywną kaczystowską hołotą. A to pisowskie bydło doskonale to wykorzystuje ku uciesze Kaczki z Żoliborza i gawiedzi pińcet+.

 • dublet

  Oceniono 31 razy 17

  Hitler też zaczął od likwidacji Trybunału Konstytucyjnego, dał ichnie 500+ ciemnocie, żeby siedziała cicho, wzmógł inwigilację, obsadził wszystko wiernymi towarzyszami partyjnymi, zabronił demonstracji i oskarżał cały świat o niezrozumienie.
  Piękne wzorce ma obecna władza!

 • men_53

  Oceniono 25 razy 17

  Pierwszym błędem było nie złożenie przysięgi przez sędziów wybranych przez sejm. Należało to zrobić choćby w korytarzu sejmowym. Lub przesłać podpisany tekst przysięgi listem poleconym na ręce sprawującego urząd Prezydenta RP.
  Jeśli jest wojna (a była) i druga strona stosuje nieczyste sposoby walki to należy się do tego przystosować.

 • brian1234

  Oceniono 21 razy 9

  Spokojnie. Przecież prezes Rzepliński nie odejdzie z trybunału. Poza tym sa jeszcze wolne i niezależne media jak Gazeta Wyborcza, i Unia Europejska, której politycy sa nieprzekupni i swoja mądrością pomogą przywrócić rządy demokratów w Polsce.

 • endrju1521

  Oceniono 28 razy 8

  Przegrywamy walkę o TK. Rzepliński nie potrafi sobie z tym poradzić.

  =====================================

  Rzepliński nie ma żadnych możliwości wyegzekwowania

  wyroków Trybunału Konstytucyjnego, więc nie ubliżaj mu.

  Trybunał Konstytucyjny nie dysponuje aparatem przemocy i przymusu,

  Trybunał jest sierotą, a nie trzecią władzą.

  Jeżeli w obronie Trybunału ktoś nie stanie,

  to PiS zrobi z nim to samo co Hitler.

 • notremak

  Oceniono 21 razy 7

  Panie Giertych, maul halten!
  To pan reanimowałeś bandę spod znaku ONR w postaci Młodzieży Wszechpolskiej i cywilny odłam Rradia Maryja w postaci Ligi Polskich Rodzin!
  Teraz posypać koński łeb popiołem i wara od polityki!

 • Daniel Szymon

  Oceniono 25 razy 7

  Z tego co pamiętam, to sędziowie wybrani przez PiS zostali odstawieni do siedziby TK pod obstawą BOR. Co prof. Rzepliński miał zrobić? Wezwać policję?
  To opozycja zawodzi w ostatnich dniach walki o TK. W momencie, gdy PiS ostatecznie chce pogrzebać niezależność tej instytucji, nikt nie ma siły poderwać ludzi do działania, do sprzeciwu. Prezes TK jest praktycznie osamotniony w swojej walce. Na 13.12 zapowiedziano Strajk Obywatelski, ale czy to nie za późno? W dodatku jego hasłem przewodnim jest obrona obecnego prawa o zgromadzeniach publicznych. Coraz mniej wierzę w to, że uda się obronić Trybunał Konstytucyjny.

 • mer-llink

  Oceniono 20 razy 6

  A któż to lat temu całkiem niewiele, jako ówczesny wicepremier i minister, rujnował prawo w Polsce? A także zaorywał system edukacji, aby szkoła wychowywała ludzi głupich, niezdolnych do rozumienia otaczającego świata? Ergo: z amputowaną możliwością samodzielnego rozpoznania, co mądre, a co durne?
  Ano chyba pan Giertych Roman.
  K†óry tak górnie dzisiaj pieje o prawie, oświacie dla ludu, mądrości itepe.
  To Pan, Panie Giertychu, w sojuszu z PiSem pana KAczyńskiego przeprowadzał destrukcję rozumku u tzw. mas (w tym u "Wszechpolaków": ogłupienie małotatów, którzy potem głosowali na Korwina, na Kukiza i na wszelkie inne dewiacje, bo byli prostaccy, ciemni i niewykształceni). I dzięki temy wytworzył pan masę, która sobie - jak to masa - wybrała głupotę, czyli rzady PiSu.
  Gratulacje, Panie Giertychu.

  P.S. Nie będzie to Panu zapomniane.

 • 66kropek

  Oceniono 20 razy 6

  Ciekawe czy Rzepliński się ucieszył , że on i Giertych to "my"....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX