Polskie 15-latki wysoko w rankingu PISA. "W całym świecie mówi się o Polsce jako o przykładzie udanych reform"

- Nie był to taki sukces jak w 2012 r., kiedy nagle wskoczyliśmy do ścisłej czołówki europejskiej, byliśmy blisko krajów azjatyckich - oceniał wyniki badania PISA dr Michał Jakubowski. Wciąż jednak, jak dodawał "jesteśmy we wszystkich wskaźnikach powyżej średniej OECD, w grupie liderów".

15-latki z Polski zajęły 22. miejsce w najnowszej edycji międzynarodowego badania PISA, sprawdzającego umiejętności w posługiwaniu się wiedzą. Polacy zajęli dziesiąte miejsce w Unii Europejskiej w rozumowaniu w naukach przyrodniczych, trzecie w czytaniu i interpretacji, a szóste w matematyce.

- Dobrze wypadliśmy czy źle? - pytała swoich gości Aleksandra Pezda w Wieczorze Radia TOK FM. - Zdecydowanie dobrze - stwierdził dr Michał Jakubowski z Evidence Institute i Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, były wiceminister edukacji.

Porównywanie kolejnych edycji badania nie ma sensu

- Nie był to taki sukces jak w 2012 r., kiedy nagle wskoczyliśmy do ścisłej czołówki europejskiej, byliśmy blisko krajów azjatyckich - oceniał. Ale wciąż, jak dodawał Jakubowski, "jesteśmy we wszystkich wskaźnikach powyżej średniej OECD, w grupie liderów".

Jego zdaniem, porównywanie wyników kolejnych badań jest ryzykowne, mija się z celem. - Za każdym razie skupia się na innej dziedzinie. Teraz były nauki przyrodnicze jako główna dziedzina, wtedy jako mała - w pierwszym przypadku uczniowie odpowiadają na 100 pytań, w drugim - na 20 - wyjaśniał Jakubowski.

"Wyniki, które nie nadają się na sztandary ani jednej, ani drugiej strony"

- Wciąż jesteśmy tak naprawdę krajem, który jako jedyny przeskoczył z bardzo niskiego poziomu do ponadprzeciętnej OECD. W całym świecie mówi się o Polsce jako o przykładzie udanych reform - podkreślał ekonomista.

- To są wyniki, które nie nadają się na sztandary ani jednej, ani drugiej strony - stwierdził dr Przemysław Sadura z Instytutu Socjologii UW. - Nadają się jednak na sztandary obrońców gimnazjów - powiedziała Pezda. - Zdecydowanie tak - zgodził się były wiceminister, wskazując na "olbrzymi skok" Polski w badaniach w latach 2000-2003-2006.

- PISA to największe badanie międzynarodowe - podkreślał Jakubowski. - Pokrywa wszystkie kraje, z którymi możemy się porównywać. Bada też umiejętności stosowane w realnym życiu - dodał.

TOK FM PREMIUM