"Znany z nastrojów germanosceptycznych" prezesem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Smolar: To załatwianie roboty dla koleżki

- Kolejna szczęśliwa ręka ministra Waszczykowskiego - mówił o nowym prezesie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej Eugeniusz Smolar . - Jest to sygnał, który zostanie odnotowany w Niemczech. Fundacja jest bardzo ważna - podkreślił.

 

Mamy problem w ważnej instytucji, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Ważnym dyrektorem został Krzysztof Rak znany z grania na nucie antyniemieckiej - mówił w "A teraz na poważnie" Mikołaj Lizut. - O co tu chodzi? Kandydaturę przeforsował minister Waszczykowski - dodał.

- Kolejna szczęśliwa ręka ministra Waszczykowskiego - ocenił Eugeniusz Smolar z Centrum Stosunków Międzynarodowych. - Jest to sygnał, który zostanie odnotowany w Niemczech. Fundacja jest bardzo ważna - podkreślił.

"To głupota czy jakiś zamysł strategiczny?"

Fundacja jest jedną z najważniejszych instytucji polsko-niemieckich. Jak pisze na swojej stronie "wspiera relacje między Polakami i Niemcami. Przez 25 lat istnienia dofinansowała prawie 15 tysięcy wspólnych projektów i współtworzyła tym samym podstawy zasad porozumienia polsko-niemieckiego".

- Rak jest znany ze swoich nastrojów germanosceptycznych, nie będzie traktowany z dobrą wolą - zaznaczył Smolar. - Jak pan rozumie te afronty? To jest głupota czy jakiś zamysł strategiczny? - pytał prowadzący audycję.

"Twardo bronić swoich interesów. To następuje nie poprzez pokrzykiwanie"

Jak pisze "Gazeta Wyborcza" Krzysztof Rak zasiadał już w zarządzie fundacji w czasie pierwszego rządu PiS. Karierę zaczynał w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego za prezydentury Lecha Wałęsy, potem pracował w MSZ. Był ekspertem do spraw niemieckich w kancelarii Jerzego Buzka. „Rzeczpospolita” w 2008 r., gdy Rak został szefem "Wiadomości" TVP, zarzucała mu „granie na antyniemieckiej nucie” i tworzenie „efekciarskich” analiz.

- To nie jest głęboki zamysł strategiczny, to jest załatwianie roboty dla koleżki - stwierdził dziennikarz. - Jeżeli jakikolwiek polski rząd, rząd europejski chce załatwić cokolwiek w Europie, to musi się komunikować z Niemcami, twardo z nimi negocjować, twardo bronić swoich interesów, a to następuje nie poprzez pokrzykiwanie - podkreślił.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (84)
"Znany z nastrojów germanosceptycznych" prezesem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Smolar: To załatwianie roboty dla koleżki
Zaloguj się
 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 40 razy 30

  Kreml dopina swojego najpierw manipulacje w wyborach w Polsce aby PiS zwyciężył a teraz dalszy ciąg roboty już za pomocą PiSowskich łapek aby udupic Polskę na wieki

 • adamofsky

  Oceniono 34 razy 24

   W 2015 Polska jako pierwsza uległa najnowszej wersji wojny hybrydowej.
  Jej rewolucyjność polega na całkowitym odstąpieniu od działań natury militarnej.
  Ta wojna nie rozgrywa się na polach bitew, na ziemi, w powietrzu czy na morzu. Ona toczy się w świecie wirtualnym, na portalach społecznościowych , w mediach, 

  Credo wojny hybrydowej v.2.0 brzmi: 
  << wpływaj na wybór posłusznych tobie rządów w innych państwach >>.
  Kreml, bo jak się zapewne domyślacie o nim mowa, inwestuje teraz w eksport propagandy w necie (słynne ruskie trolle , zatrudnianie w mediach społecznościowych i na portalach agentów wpływu, często znanych postaci będących proputinowskimi propagandystami – np felietony na you tube pana Mariusza Maxa Kolonko. W ramach wojny hybrydowej wróg stosuje też podsłuchy (afera podsłuchowa w Polsce to raczej nie dzieło dwóch kelnerów i pośledniego biznesmena), szerzenie intryg i prowokacji, przekupywanie, szantażowanie polityków, umieszczanie w innych państwach tajnych agentów tzw śpiochów.
  „Program pilotażowy” najnowszą wersję wojny hybrydowej został przeprowadzony u nas w kraju i z Polski, kraju wroga numer 2 Rosji, zaraz po USA, uczynił państwo de facto realizujące cele Moskwy.
  Dzięki działaniom nowej władzy Polska to teraz kraj skłócony ze swoimi dotychczasowymi sojusznikami, skłócony wewnętrznie, kraj, którego gospodarka, finanse, armia, szkolnictwo są celowo rujnowane.

 • jakub13579

  Oceniono 18 razy 18

  Waszczykowski już wielokrotnie wykazał, że głupota jest jego najbardziej wyróżniającą się cechą charakteru. Teraz jest tak samo. Nie ma więc żadnej niespodzianki.

 • 2003stypa

  Oceniono 16 razy 16

  Gaspadin Putin.Nie lubie Pana ale przyznaję ze jest Pan genialnym politykiem.Spowodowac aby upierdliwy sasiad sam się upodlil bez wojny czy zielonych ludzikow.Tanio i skutecznie.

 • spluwa-orginal

  Oceniono 26 razy 16

  Waszczykowski , jako duren sie urodzil i takim juz pozostal .

 • incipit

  Oceniono 22 razy 16

  "cysorz z Żoliborza" od urodzenia antyniemiecki po naradzie z kotem nakazał.
  A podnóżek d/s zagranicznych po prostu wykonał. I tyle.....

 • xouveyer11

  Oceniono 26 razy 16

  Nic to. Zacieśnimy kontakty np. z Białorusią. Łukaszenka jest taki ciepły...No i możemy współpracować przecież z Wielkimi Węgrami...

 • nalesniku

  Oceniono 13 razy 11

  pierwsza mysl waszczykowskiego jak budzi sie rano:

  "co by tu dzisiaj spie...c?"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX