Petru: Morawiecki się zagubił. Daje 80 mln zł dotacji dla Mercedesa za to, że zainwestował w Polsce

- Dzisiaj najtrudniej mają polscy przedsiębiorcy, a promowane są wielkie zagraniczne koncerny. To one dostają od Skarbu Państwa dotacje, za to, że zainwestowały w Polsce - powiedział w Poranku Radia TOK FM Ryszard Petru, lider Nowoczesnej.

Zdaniem Ryszarda Petru, wicepremier Mateusz Morawiecki tylko mówi, że nie jest zwolennikiem wielkich zagranicznych koncernów. W rzeczywistości jednak zachowuje się inaczej.

- Ostatnio witane są wyłącznie wielkie międzynarodowe koncerny, które dostają wielomilionowe dotacje. Nie mam nic przeciwko Mercedesowi, który inwestuje w Polsce, ale jestem zaskoczony tak wysoką kwotą dotacji - mówił lider Nowoczesnej. Petru nawiązał do umowy, jaką ostatnio podpisał rząd Szydło z Mercedes-Benz na budowę fabryki silników w Jaworze na Dolnym Śląsku. By przekonać koncern do tej inwestycji, rząd obiecał dofinansować przedsięwzięcie kwotą 18,75 mln euro, czyli ponad 80 mln złotych z publicznych pieniędzy. 

Nie może być tak, że opłaca się inwestować tylko wtedy, kiedy są dotacje

- W krajach poważnych, w  których są przewidywalne rządy, firmy inwestują bez dotacji, bo się opłaca. To nie może być tak, że opłaca się inwestować tylko wtedy, kiedy są dotacje. W kraju gdzie panuje chaos prawny i łamanie konstytucji, ta dotacja musi być duża -  zwrócił uwagę Petru. - Trzeba za inwestycje zapłacić z pieniędzy podatników. I to, co jest najważniejsze: za to płacą polscy przedsiębiorcy - dodał polityk.

Przy okazji Ryszard Petru przypomniał sprawę podatku handlowego, który w jego ocenie dobija polskie sklepy, a promuje międzynarodowe koncerny.

-  Głównym czynnikiem, który decyduje o inwestycjach to niepewności w państwie, chaos prawny i konstytucyjny oraz działanie prawa wstecz. To powoduje, że firmy wstrzymują się z inwestowaniem. Jak się rozmawia z realnym światem, czyli z przedsiębiorcami, to widać wielką niepewności, którą stworzył PiS - podsumował Ryszard Petru.

 

 

 

 

 

 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (190)
Petru: Morawiecki się zagubił. Daje 80 mln zł dotacji dla Mercedesa za to, że zainwestował w Polsce
Zaloguj się
 • abstrakcyjny2013

  Oceniono 53 razy 39

  czy znany jest choćby jeden przypadek podobnego wsparcia polskiego przedsiębiorcy ?

 • Michał Fuk

  Oceniono 36 razy 28

  PiSowska hipokryzja nie ma chyba granic. Niemiec zły, Niemiec zły! - krzyczą, ale kasę Niemcom dają. A nie można tego robić w bardziej przyjacielskich warunkach skoro wszyscy wiedzą, że polska gospodarka jest silnie uzależniona od gospodarki niemieckiej?

 • bihepi

  Oceniono 35 razy 27

  "...Morawiecki daje 80 mln zł dotacji dla mercedesa..."....w myśl propagandy wykrzyczanej wielokrotnie przez Szydło:
  "Polska musi dbać o swoje interesy, a nie interesy wielkich koncernów",
  "Polska nie będzie tylko montownią dla zachodnich fabryk, gdzie pracownicy zarabiają grosze, a zyski firm są wywożone z Polski".
  "Czas pokazać godność Polaków, zamiast żebrać o inwestycje na europejskich salonach, czy w gabinetach prezesów firm..."

 • borg83

  Oceniono 34 razy 26

  Fajnie!!
  Firma z zagranicznym kapitałem, gdzie Polacy (o ile nie zatrudnią Ukraińców) to zwykli robole, stawia fabrykę w Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (te strefy to podobno takie złe są bo podatków nie płacą i w ogóle zabijają rodzimą konkurencje) i do tego dostaje 80 melonów z kieszeni podatników.....
  POzdrawiam.... szczególnie jeleni z Makoszów i Krupińskiego bo was PiS nieźle bez wazeliny wydymał

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX