Mucha: PiS i tak przegłosuje budżet. Ale chcemy, by zrobił to legalnie

- Jesteśmy na sali, by PiS na nią wrócił i ten budżet legalnie przegłosował - mówiła w ?Poranku Radia TOK FM? Joanna Mucha, posłanka PO i członkini komisji finansów.

16 grudnia PiS - w trakcie wielkiej awantury - przegłosował budżet z naruszeniem regulaminu Sejmu, co wg prawników oznacza, że najważniejsza ustawa w państwie zostało przyjęta nielegalnie. Protest posłów opozycji, którzy nie opuszczają od tego dnia sali obrad, wciąż trwa. Przebywali oni w Sejmie także w święta.

W „Poranku Radia TOK mówiła o tym Joanna Mucha z PO, członkini sejmowej komisji finansów, która opracowywała budżet: - Niestety, budżet jest nielegalnie przegłosowany. O tym mówią konstytucjonaliści i prawnicy. Mówił o tym i prof. Zoll,  i dr Piotrowski - na pierwszej stronie „Financial Times”. To nie przynosi nam chluby jako Polsce i to bardzo zły sygnał wysłany w świat. Jesteśmy na sali, by PiS na nią wrócił i ten budżet legalnie przegłosował.

- Mam wrażenie, że ludzie nie rozumieją, czemu my jesteśmy w Sejmie. Gdybyśmy nie byli, to 11 stycznia pan marszałek Kuchciński rozpocząłby kolejne posiedzenie Sejmu i uznałby, że posiedzenie z 16 grudnia zostało zakończone w sposób legalny i prawidłowy. Jesteśmy tam, by formułować zaproszenie do PiS-u: wróćcie i przegłosujcie tzw. ustawy kolumnowe w sposób prawidłowy - mówiła. I podkreśliła:

Przecież zdajemy sobie sprawę, że PiS ma większość i przegłosuje te ustawy. Ale chcemy, by to się odbyło legalnie.

Jak dodała, wciąż liczy na działania prezydenta Dudy: - Należy sformułować dziś wyraźny apel do prezydenta, by te mediacje kontynuował.

Co dalej? Czy w Polsce funkcjonować będą dwa alternatywne Sejmy? - Nie możemy pozwolić na to, by najważniejszy dokument w państwie był uchwalany nielegalnie. A to, że tak było, nie ulega wątpliwości. Wszystkie narzędzia są w ręku partii rządzącej. Jeśli wybierze ona drogę zorganizowania w Polsce równoległego Sejmu, to jest jej sprawa. Już de facto mamy w Polsce dwa porządki prawne. Rozważamy różne scenariusze - przyznała Mucha.

Jak ocenia sam budżet? - Jestem członkiem komisji finansów, więc budżet poznałam na wylot. Założenia są nadmiernie optymistyczne. Założone wskaźniki makroekonomiczne są hiperoptymistyczne. W naszym przekonaniu ten budżet jest nierealny. Zakłada olbrzymi deficyt. Nie zostanie zrealizowany: przekroczony zostanie 3-proc. poziom deficytu, co będzie wiązało się z daleko idącymi konsekwencjami dla naszej współpracy z Komisją Europejską.

Zadanie państwa? Nie pieniądze, a umożliwianie pracy

Posłanka, która jest tez doktorem ekonomii, źle ocenia politykę gospodarczą PiS-u: - Coraz więcej wydawanych pieniędzy budżetowych buduje coraz większy wzrost? To tak nie działa. Albo działa na bardzo krótką metę.

Krytycznie ocenia też działanie programu 500 plus. - Jestem przekonana, że jest grupa ludzi, którzy otrzymali pieniądze im niezbędne. Ale badania wykazały, że dla 15 proc. odbiorców 500 plus nie zmieniło to absolutnie nic w ich sytuacji. 15 proc. ogromnej kwoty, jaką wydajemy na 500 plus - mówiła.

- Moim ideałem jest to, by stwarzać ludziom możliwość podjęcia pracy. Nawet jeśli osoba jest bardzo obciążona obowiązkami rodzinnymi, samotna matka, to też powinno się jej to umożliwić. Bo praca daje godność i poczucie spełnionego życia. Spotykam się w biurze poselskim z kobietą, która ma sześcioro dzieci i jest sama. Nie ma takiej możliwości, by podjęła prace - państwo polskie nie stwarza jej takiej możliwości - oceniła.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (132)
Mucha: PiS i tak przegłosuje budżet. Ale chcemy, by zrobił to legalnie
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 16 razy 6

  Nieuniknione nie wykonanie budżetu, będą uzasadniać ... zamieszaniem przy głosowaniu.

 • corm

  Oceniono 16 razy 4

  Pani ministra zawsze była dla mnie najwyższej klasy specjalistką od niczego. I już po kilku zdaniach tych wypocin stwierdzam z satysfakcją, że miałem rację.

 • zdanek88

  Oceniono 21 razy 3

  Oby tak dalej - w lutym poparcie dla PO spadnie ponizej 10% - tak trzymać!! red is bad!

 • sparky6

  Oceniono 13 razy 3

  Dla wielu lewackich zbokow wigilia w i pod Sejmem była chyba pierwszą wigilią w życiu

 • 68jacekw

  Oceniono 17 razy 3

  "Jesteśmy na sali sejmowej by PiS na nią wrócił". Jednocześnie blokujemy mównicę i fotel marszałka ,żeby nie dało się prowadzić obrad.PO i Nowoczesna tak się zapętlili,ze sami nie wiedzą jak z tego wyjść z choćby pozorami zachowania twarzy.

 • a1k5

  Oceniono 2 razy 2

  LIST OTWARTY DO WŁADZ III RP ORAZ DO POLSKIEGO SPOLECZEŃSTWA
  W związku z tragiczną rocznicą wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku jesteśmy świadkami dążenia do destabilizacji państwa polskiego.
  Wybrane media i pojawiający się w nich tzw. eksperci, dyżurne autorytety, sztucznie wykreowane legendy oraz politycy opozycji i ich sympatycy, najczęściej wywodzący się z dawnego aparatu przemocy, którym towarzyszą wszechobecna korupcja i oszustwa dokonywane przez ludzi z politycznego establishmentu, obwieszczają codziennie, że demokracja w Polsce jest zagrożona.
  Należą do nich także środowiska zdolne zaakceptować tylko taki konsensus, w którym oczywisty agent jest wybielany, bezczelny złodziej może być pewien bezkarności, a transfery publicznych pieniędzy do ich firm, mediów, teatrów i wszelkich innych organizacji uznają za normalność.
  Moralne i polityczne kreatury narzucane są w prasie i telewizji, literaturze i sztuce, w nauce i oświacie.
  Żyjemy w dobie poszukiwania moralnych autorytetów, wzorów do naśladowania. Jakże często robimy to jednak na ślepo, przyjmując kłamliwe podpowiedzi cynicznych mediów, sięgamy tam, gdzie są ideowa pustka, zaprzaństwo, sztucznie kreowane życiorysy, wypreparowane z prawdy i pozbawione podstawowych wartości.
  Przypominamy, że wiara w sztucznie wykreowaną rzeczywistość powoduje, że draństwa autorytetów przyjmowane są za wzorce. Wyznacznikiem bycia autorytetem winien być wyznawany taki system wartości, który opiera się na prawdzie i odpowiedzialności. Autorytetami, zarówno dla tego, jak i przyszłych pokoleń młodych Polaków, powinni być ludzie bezkompromisowi, nieugięci, ale także potrafiący zrozumieć własne błędy i umiejący za nie przeprosić.
  Dziś prawdziwi bohaterowie dawnych wydarzeń są zepchnięci w niepamięć, wegetują w niszowych środowiskach, częstokroć bez środków do życia, bywa, że w wyniku represji pozostaną na zawsze kalekami.
  Czas najwyższy skończyć z dzikim obyczajem, że tak zwane „legendy Solidarności”, niezależnie od tego, kim okazały się po Sierpniu 1980, mają dozgonnie otwartą drogę do kariery politycznej pod chroniącym je immunitetem nietykalnych świętych krów. A jednocześnie stają oni w jednym szeregu z ludźmi pokroju b. pułkownika LWP, nawołującego do dokonania zamachu stanu, dziećmi morderców Żołnierzy Wyklętych, księży Popiełuszki, Suchowolca, Zycha, Niedzielaka, dziewięciu górników z kopalni „Wujek” czy też ponad stu ofiar skrytobójczych mordów, które dokonano w stanie wojennym.
  Apelujemy do tych sztucznie wykreowanych „legend”: opamiętajcie się, nie da się zachować cnoty i jednocześnie pełnić rolę alfonsa!
  Oświadczamy, że wyprowadzanie ludzi na ulicę w dniu 11 stycznia celem obrony nieuzasadnionych przywilejów, wzywanie prokuratorów, sędziów, policjantów, żołnierzy oraz przedstawicieli innych służb mundurowych do wypowiedzenia posłuszeństwa, w tym dokonania zamachu stanu wobec demokratycznie i zgodnie z prawem wybranych władz Rzeczypospolitej, jest przestępstwem ściganym z mocy artykułu 18 Kodeksu karnego! Władze III RP wzywamy do skorzystania z art. 127 § 1 kk, który mówi:
  „Kto, mając na celu pozbawienie niepodległości, oderwanie części obszaru lub zmianę przemocą konstytucyjnego ustroju Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje w porozumieniu z innymi osobami działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności”.
  Najjaśniejsza Rzeczpospolita, nasza Ojczyzna, o którą my walczyliśmy w przeszłości, winna w ten sposób pokazać swą determinację i siłę w walce ze złem!

  Oświęcim, 8 grudnia 2016 r.

  Sygnatariusze „Listu otwartego…”:

  Źródło: www://niepoprawni.pl/blog/aleszumm/list-otwarty-do-rzadu-iii-rp-i-polskiego-spoleczenstwa

 • m4t

  Oceniono 6 razy 2

  PiS już przed pasterką wyspowiadał się z łamania prawa... proszę zmieńcie temat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX