"Budżet był uchwalony w sposób skandaliczny. Złamano regulamin"

- Regulamin był całkowicie złamany - mówiło "ustawach kolumnowych" rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza.

16 grudnia PiS - w trakcie wielkiej awantury - przegłosował budżet z naruszeniem regulaminu Sejmu, co wg prawników oznacza, że najważniejsza ustawa w państwie zostało przyjęta nielegalnie. Protest posłów opozycji, którzy nie opuszczają od tego dnia sali obrad, wciąż trwa. Przebywali oni w Sejmie także w święta. Chcą, by PiS wrócił na salę plenarną i legalnie przegłosował budżet.

W „Poranku Radia TOK mówił o tym rzecznik klubu Kukiz’15 Jakub Kulesza. Jego klub odcina się od działań protestującej części opozycji. Jak stwierdził Kulesza, w piątek przed Wigilią Kukiz’15 oraz PSL próbowali mediować między PiS-em a protestującą opozycją, ale bez skutku. - Jedyne, co nam pozostało, to doczekać do końca posiedzenia i pojechać na rodzinne święta - stwierdził Kulesza w „Poranku Radia TOK FM”. - Czas na przełamywanie się opłatkiem był w czwartek. To, co działo się potem, było trochę zaprzeczeniem ducha świąt - dodał.

Kulesza nie popiera protestujących posłów, bo uważa, że i tak nic nie wskórają: - Moim zdaniem w interesie społeczeństwa obywatelskiego opozycja - ponieważ nie ma wpływu na akty prawne i to, co się dzieje w Sejmie - powinna skupiać się na merytorycznej debacie. Na przekonywaniu społeczeństwa, że pewne rozwiązania są lepsze, a inne gorsze. Staramy się takie tematy narzucać. Ale niektórzy idą na skróty: niektórym łatwiej jest urządzać happeningi polityczne.

- Marszałek popełnił ogromny błąd: dał ogromny pretekst PO i Nowoczesnej do blokady mównicy, która była zaplanowana już wcześniej. Nawet gdyby nie wykluczono posła Szczerby, akcja „Wolne media” - blokada mównicy - i tak by się odbyła - mówił polityk Kukiz’15.

Jak podkreślił, wg niego marszałek Sejmu złamał regulamin, ale nie chodzi o przeniesienie obrad, a o głosowanie wszystkich poprawek za jednym razem:

W jednym punkcie pan marszałek Kuchciński złamał regulamin i nie chodzi o przeniesienie debaty, ale o poprawki. Przez to, że nie było indywidualnego głosowania, co jest niezgodne z regulaminem, mogło dojść do katastrofy. Głosowaliśmy poprawki całkiem sprzeczne ze sobą.

Jak mówił, takie procedowanie jest nie tylko zabronione przez regulamin Sejmu, ale i nieprofesjonalne i groźne - w przypadku głosowania nad budżetem RPO o mało nie doprowadziło do tego, że budżet byłby na minusie.

Wg Kuleszy Kuchciński nie powinien pozostać marszałkiem Sejmu:

Marszałek Kuchciński się podłożył. Moim zdaniem nie nadaje się do prowadzenia obrad, bo takich błędów popełnia bardzo dużo. Już nie mówię o łamaniu regulaminu, ale cały czas go nadużywa. Marszałek jest drugą osoba w państwie i nie ma ciała konstytucyjnego, który mógłby kontrolować jego działalność. Ale jest odpowiedzialność polityczna, którą według mnie marszałek w końcu poniesie.

Konstytucjonaliści oceniają, że budżet został uchwalony nielegalnie - rzecznik Kukiz’15 jest innego zdania. - Jest legalny, bo nikt nie może kontrolować marszałka: jego podpis stanowi o tym, że to były legalne obrady i budżet został przyjęty. Regulamin był całkowicie złamany

DOSTĘP PREMIUM