?Na chama chcą to pokazać: że prawo to prezes. Odbudowanie tego zniszczenia będzie wielkim wyzwaniem"

To nieprawdopodobne, jak w ciągu tego roku zdemolowane zostały podstawy państwa prawa - mówił w ?Poranku Radia TOK FM? lider Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki.

16 grudnia PiS - w trakcie wielkiej awantury - przegłosował budżet z naruszeniem regulaminu Sejmu, co wg prawników oznacza, że najważniejsza ustawa w państwie zostało przyjęta nielegalnie. Protest posłów Nowoczesnej i PO, którzy nie opuszczają od tego dnia sali obrad, wciąż trwa. Przebywali oni w Sejmie także w święta. Chcą, by PiS wrócił na salę plenarną i legalnie przegłosował budżet.

W „Poranku Radia TOK FM” chaos polityczny komentował lider Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki. Jak mówił, kryzys w Sejmie to tylko kolejny etap ogólnego zniszczenia państwa, które przeprowadza PiS:

Mamy kryzys parlamentarny To kolejna instytucja, która może przestać być demokratyczną. PiS-owi niepotrzebna jest debata polityczna i opozycja czy inne instytucje przyjęte w krajach demokratycznych jako standard. Na chama chcą to pokazać: że prawo to oni. Albo prawo to prezes i jego wola.

I dodał: - Jest dużo poważniejsza pytanie: jak będzie wyglądać Polska i jak ją będziemy odbudowywać po tych zniszczeniach, które dotyczą praktycznie wszystkich obszarów funkcjonowania kraju. Wszędzie mamy regres, jeśli chodzi o podmiotowość obywatelską. to nie tylko kwestia parlamentu. To także ustawa o zgromadzeniach, ustawy inwigilacyjne... Nawet w przestrzeni  gospodarczej mamy przecież np. ograniczenie obrotu ziemią czy ingerencję w prawo własności. To nieprawdopodobne, jak w ciągu tego roku zdemolowane zostały podstawy demokratycznego państwa prawa. To poważna rzecz i dotyczy ustroju Polski. Tego w moim odczuciu nawet większość związana z PiS-em nie chce do końca. To wola prezesa, która w sposób apodyktyczny jest dyktowana do wykonania.

Musimy powtórzyć to głosowanie

Według Halickiego opozycja powinna skupiać się nie na dążeniu do wcześniejszych wyborów, ale na obronie tego, co pozostało - w obecnym parlamencie: - Musimy obronić resztki demokracji - w tym parlamencie, mimo że jest chęć zorganizowania jakiegoś alternatywnego parlamentu. PiS wygrało, ale to nie znaczy, że mogą wszystko na zasadzie widzimisię.

Co konkretnie musi być zrobione, by zażegnać aktualny spór w parlamencie? Lider PO przypomniał wszystkie błędy i naruszenia regulaminu przez marszałka Kuchcińskiego: zwołanie prezydium, które się nie odbyło, przekształcenie posiedzenia klubu w obrady plenarne, głosowanie wszystkich poprawek razem, czego regulamin kategorycznie zabrania... - Musimy powtórzyć to głosowanie. Polska musi mieć budżet przegłosowany legalnie. Wszystko to jest zaprzeczeniem poprawności legislacyjnej - podkreślił Halicki.

Jak dodał, główne osoby w państwie, które powinny stać na straży legalności przyjmowanego prawa, znikły: - Od 16 grudnia marszałek Kuchciński nie raczył nawet przyjechać do parlamentu. Prezydent Duda, mimo że ma tu swój gabinet i jest strażnikiem konstytucji, też się nie pofatygował.

PiS ciągnie nas na Wschód

- Dlaczego jesteśmy na sali? Bo Sejm byłby zamknięty,. Nie wrócilibyśmy już do Sejmu takiego, jaki jest. Mamy taką świadomość - przyznał lider PO. Przypomniał też, że jednym ze standardów demokracji liberalnej jest transparentność - media powinny móc na bieżąco śledzić pracę polityków i o niej informować. A zakaz funkcjonowania mediów w Sejmie - od którego zaczął się cały konflikt - wciąż nie został cofnięty.

Halicki podkreślił też, że PiS to partia wodzowska i antydemokratyczna, przypomniał niektóre zapisy z jego statutu. - Prezes realizuje politykę rządową poprzez swoich reprezentantów w rządzie... - mówił. I podsumował:

- Nie chcę żartować i bagatelizować: mamy absolutnie antydemokratyczne ugrupowanie. Gorzej: antyeuropejskie, które dziś ciągnie Polskę na Wschód. Przypomnę to zaskakujące, ale  skandaliczne ocieplenie relacji z Łukaszenką kosztem telewizji Biełsat czy mniejszości polskiej na miejscu. To, co mówi minister Waszczykowski, to, jak Antoni Macierewicz demontuje armię, tak, jak demolują reprezentacji PiS polski system prawny czyni Polskę nie tylko krajem, który jest na marginesie krajów europejskich. Przede wszystkim stawia Polskę w bardzo trudnej sytuacji. I to jest przerażające. Odbudowanie tego zniszczenia będzie wielkim, wielkim wyzwaniem.

Sprawdź też książkę: "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (180)
?Na chama chcą to pokazać: że prawo to prezes. Odbudowanie tego zniszczenia będzie wielkim wyzwaniem
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 37 razy 25

  "To nieprawdopodobne, jak w ciągu tego roku zdemolowane zostały podstawy demokratycznego państwa prawa."- a jeszcze bardziej nieprawdopodobne, że nadal duża część polskiego społeczeństwa uważa, że jest pięknie. Mimo wściekłości, z jaką prezes się wypowiada na każdy temat. Mimo ewidentnie marginalnej roli premier, prezydenta, rządu, sejmu. Mimo rozwalania finansów państwowych, demolowania edukacji, niszczenia przyrody, skłócania ludzi jak nigdy dotąd, mimo jadu płynącego z ambon, mimo telewizji publicznej rodem ze stanu wojennego....

 • w12121

  Oceniono 37 razy 21

  Te tlumy wpatrzonych w Kaczynskiego moherow nie przybyly do Polski z kosmosu. To lata pracy i sekciarskich technik w TV-Trwam, NaszymDzienniku, Radiu Maryja ze znaczacym wzmocnieniem niemal z kazdej ambony w kraju. Do tego nowe media utworzone przez spolki zalezne od SKOk-ow przed wyborami ( dorzeczy, w polityce itp ). Teraz jeszcze tuba propagandowa mediow publicznych.... Bylo tyle okazji by to zatrzymac wczesniej..... ale nikt nie odwazyl sie wystapic przeciw Rydzykowi i jego zawscieklym moherom kiedy to sie rozkrecalo... to teraz mamy problem wielokrotnie wiekszy niestety.....

 • dawno.urodzony

  Oceniono 32 razy 20

  Kaczyński ponad miesiąc temu zapowiadał, że w polityce będzie gorąco,
  teraz oskarżają, że opozycja organizowała pucz, a dowodem na to wg. niego było zamówienie przez Kuchcińskiego 1000 kanapek...
  i taki człowiek rządzi Polską...

 • getz54

  Oceniono 28 razy 16

  Determinacja Kaczyńskiego w niszczeniu wszelkich demokratycznych instytucji państwa, sądów i TK, wynika ze zwykłego ludzkiego strachu. Kaczyński jest w tak samo tragicznym połozeniu jak Baszszar Asad w Syrii. Tylko ze za Asada brudną robotę wykonuje Putin, Kaczyński musi robic to osobiście. Prędzej czy pózniej kazdy z nich odpowie za swoje zbrodnie. Kaczyński ma na sumieniu zaledwie 96 osób, Asad o wiele więcej, ale obaj doprowadzili do ruiny swoje państwa. O ile Asad miał do tego mandat, to osoba Kaczyński zadnego mandatu do tego nie miała i miec nie mogła, bo ze strachu przed kolejnym łomotem wyborczym w wyborach prezydenckich osoba nie startowała, a na propozycję, ze mogłaby zostac premierem straciła ze strachu przytomnośc. Tylko pobyt w Tworkach mógłby osobie pomóc w wyleczeniu tej depresji spowodowanej 17 miesięcznymi zaledwie rządami w latach 2005 - 2007. Godne siebie towarzystwo by tam spotkał. Neronów, adminrałów Nelsonów, Napoleonów, Jezusów Chrystusów, dowódców z bitwy pod Gettysburgiem, Berezyną, jakś Matka boska się trafi.

 • jonkasta

  Oceniono 16 razy 14

  trzeba się kochani zmobilizować, bo są takie chwile w życiu narodu kiedy trzeba coś zrobić dla tego kraju, po prostu nie dopuścić by inni wszystko psuli w imię chorej zemsty i obsesji. Kochani, rok 2017 to być albo nie być.

 • niezalany

  Oceniono 17 razy 13

  to wszystko to niestety bolesna i szczera prawda, demolka jest totalna i powoli się im już to wymyka spod kontroli... tylko żeby jeszcze te trafne skądinąd oceny nie były wypowiadane przez ludzi którzy mają nie jedno za uszami, no bo jakoś mi to nie brzmi w ustach halickiego czy schetyny.

  w opozycji też musi dojść do "dobrej zmiany", prznajmniej wymiany pokoleń.

 • ks.pedofil

  Oceniono 28 razy 12

  Tak odradza sie faszyzm. Kaczynski w genach ma kolaboracje - jak jego rodzice. Wiec czy to Stalin czy wlasowcy nie ma roznicy. Wspolpracuja z kazdym. Teraz akurat Putin jest jego bossem. Tym bardziej ze jego lojalka jest w Moskwie. Dane WAZNYCH agentow sa przechowywane w Moskwie. A on jest bardzo waznym agentem.

 • 2bogaty-wienc-mondry

  Oceniono 21 razy 11

  Dlaczego demokratyczna opozycja,walcząca o świeckość Państwa Polskiego,nie zdejmie bezprawnie wiszącego od 1997r krzyża z Sali Plenarnej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX