Kuźniar ostrzega: W Polsce budowany jest faszyzm. "Kaczyzm" to jego odmiana

- Idziemy w tę stronę, ale nie wolno gasić ducha. Wierzę, że jednak kaczka orła nie pokona i próba budowy odmiany ustroju faszystowskiego nie uda się - oceniał prof. Roman Kuźniar w Poranku Radia TOK FM. - Polacy są wolnym narodem i nie pozwolą wziąć się za twarz - dodał.

- W wielu miejscach choroba tak naprawdę dopiero zapuszcza korzenie - mówił w Poranku Radia TOK FM prof. Roman Kuźniar, dyplomata, były doradca prezydenta ds. międzynarodowych. - Mam na myśli odwrót od demokracji, działania uzgodnionego między państwami - wyjaśnił.

- Prof. Guy Sorman twierdzi: jest odwrót od demokracji liberalnej, ale nie ma alternatywy jak faszyzm czy komunizm - zauważył Jan Wróbel. Kuźniar jednak nie zgodził się z taką tezą.

"Odmiana faszyzmu z instynktami neokomunistycznymi"

- W Polsce budowany jest faszyzm - zaznaczył. - "Kaczyzm" to odmiana faszyzmu. Trzeba spojrzeć na definicję faszyzmu takiego, jakim on był w latach 20. we Włoszech - dodał. Jak podkreślił, rozumienie faszyzmu w Polsce "skażone" jest niemieckim nazizmem.

- To, co w Polsce powstaje, to zdecydowanie jest forma ustroju faszystowskiego - powtórzył były dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - "Kaczyzm" niewątpliwie jest odmianą faszyzmu, tylko z instynktami neokomunistycznymi - stwierdził.

Zdaniem Kuźniara, wprowadzany ustrój "wypełnia wszystkie elementy faszyzmu z lat 20.". - A więc nacjonalizm, militaryzm, łączenie haseł lewicowych i prawicowych, silny antyliberalizm - wymieniał.

"Wierzę, że jednak kaczka orła nie pokona..."

- To, czego brakuje w tej koncepcji, to ekspansja terytorialna - mówił dyplomata. - Doktrynalnie to nie jest wyłożone, bo oni intelektualnie są bardzo słabi, natomiast ich rozumienie polityki państwa, stosunków zewnętrznych, sprzeciw wobec instytucji wielostronnych... Faszyści włoscy byli przeciwko Lidze Narodów, tak jak nasi są przeciwko Unii Europejskiej - dodał.

- Następuje etatyzm, przejmowanie przez państwo różnych gałęzi przemysłu, nacjonalizacja banków - kontynuował Kuźniar. - Idziemy w tę stronę, ale nie wolno gasić ducha. Wierzę, że jednak kaczka orła nie pokona i próba budowy odmiany ustroju faszystowskiego nie uda się - oceniał. - Polacy są wolnym narodem i nie pozwolą wziąć się za twarz - zakończył.

TOK FM PREMIUM