Minister zdrowia ostrzega: "Część Polaków ciągle pali". A smog? "To zagrożenie troszkę bardziej teoretyczne"

- Nie ma w tej chwili żadnego powodu do paniki - powiedział reporterowi TOK FM Konstanty Radziwiłł. - Lubimy mówić o zagrożeniach troszkę bardziej teoretycznych, w sytuacji, kiedy styl życia, jaki przyjmujemy, jest wielokrotnie bardziej szkodliwy - dodał minister zdrowia.

- Mówiąc o smogu, o zanieczyszczonym powietrzu, zapominamy o tym, co jest znacznie bliżej nas, jeśli chodzi o możliwość oddychania świeżym powietrzem - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. - Znaczna część Polaków ciągle pali papierosy - odpowiadał na pytania reportera TOK FM Michała Janczury.

- Osoba, która wdycha powietrze poprzez papierosa - razem z dymem i wszystkim, co w nim jest - jest w sytuacji, w której narzekanie na jakość powietrza jest strasznie mało wiarygodne - oceniał Radziwiłł.

Problem smogu w Polsce nie jest niczym nowym. Niedawno "Financial Times" uznał niewielką Skałę pod Krakowem za najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie (20-krotnie przekraczając normy jakości powietrza w tej niechlubnej konkurencji pobiła Pekin). Zła jakość powietrza sprawiła, że warszawski ratusz na jeden dzień wprowadził darmową komunikację miejską.

- Ja nie palę, ale boję się wychodzić z domu - przyznał Janczura. - Myślę, że trochę pan przesadza - stwierdził minister. - Lubimy mówić o zagrożeniach troszkę bardziej teoretycznych, w sytuacji, kiedy styl życia, jaki przyjmujemy, jest wielokrotnie bardziej szkodliwy - zaznaczył.

- Moim zdaniem nie ma w tej chwili żadnego powodu do paniki - oceniał Radziwiłł. - Nie ma ze strony ministerstwa bicia na alarm? - dopytywał reporter TOK FM. - Nie sądzę, żeby było to odpowiednią reakcją - odparł polityk, dodając, że od dziesięcioleci pracuje się nad tym, by powietrze było zdrowsze.

- Warto dostrzegać te rzeczywiste, bardziej niebezpieczne niż zanieczyszczone powietrze zagrożenia, które są znacznie bliżej - podkreślił Radziwiłł.

Zobacz także WIDEO: Straż miejska zagląda ludziom do kominów i pieców. Dla naszego dobra! 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (263)
Minister zdrowia ostrzega: "Część Polaków ciągle pali". A smog? "To zagrożenie troszkę bardziej teoretyczne"
Zaloguj się
 • bombadilwlocie

  Oceniono 57 razy 51

  Aby za rządów pisu sprawować władzę, należy mieć tzw anty-kompetencje. Szyszko jest jako minister ochrony środowiska jest zwolennikiem wycinania drzew i lasów i odstrzeliwania zwierząt. Waszczykowski jako minister spraw zagranicznych kompletnie nie orientuje się w sytuacji międzynarodowej, a za niekompetencje był kiedyś wyrzucony z MSZ. Kamiński i Ziobro zamiast siedzieć w więzieniu zajmują się służbami i sprawiedliwością. Komisji sprawiedliwości przewodzi oczywiście były komunistyczny prokurator, a wiceminister transportu ma odebrane przez policję prawo jazdy. Teraz zaś minister zdrowia wpisuje się w ten klimat, oświadczając beztrosko, że smogu nie ma, a szkodzi on tylko teoretyczne. Na czele tego zamieszania stoi człowiek zwalczający PRL i III RP dzięki którym ma willę na Żoliborzu, występował w filmach w reżimowej telewizji i uwłaszczył się na państwowym majątku, a koledzy (Jasiński?) anulowali mu długi wobec państwa.
  Wyborne.

 • okiemserca

  Oceniono 48 razy 42

  mamy w rządzie nieuków. To jest skandal - od ministra zniszczenia środowiska - do ministra zniszczenia zdrowia. RAAATUUUNKU IDIOCI ATAKUJA!!!

 • real_marek

  Oceniono 40 razy 38

  Panie Ministrze, styl życia to wybór, a czyste powietrze to prawo człowieka. Jak ktoś pali to jego sprawa i jego wybór i państwu nic do tego, ale wszyscy mają prawo oddychać czystym powietrzem i to jest rola państwa. Tylko, że nasze jest niestety teoretyczne.

 • spanish_fly

  Oceniono 40 razy 36

  Dzieci w szczególności często palą, niemowlęta zwłaszcza. Co za głąb.

 • kunwyscigowy

  Oceniono 37 razy 33

  Panie Radziwiłł - miałem napisać dłuższy wywód o tym że np.niemowlęta nie palą a smog wdychają, o paraliżu Chińskich miast, chorobach nowotworowych....ale szkoda klawiatury-

  napiszę tylko JEST PAN KRETYNEM!

 • seboc

  Oceniono 35 razy 31

  Czy znajdzie sie w tym rzadzie chociaz jeden minister, ktory nie jest kretynem?

 • bazbaz73

  Oceniono 34 razy 28

  Aplikacja pokazująca poziom stężeń substancji szkodliwych z najbliższej stacji monitorującej pokazuje mi w tej chwili przekroczenie o 6% średniodobowego stężenia pyłów PM10 (53,2 mikrogramy/m3 powietrza) a pomimo to powietrze uznawane jest jako "dobre". Często stężenie tych pyłów sięga 300% normy. Z dużym prawdopodobieństwem umrę na raka a z każdym oddechem ryzyko to rośnie a Radziwiłł mówi mi, że mam nie panikować, bo Polacy palą? Ja NIE palę!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX