Minister zdrowia ostrzega: "Część Polaków ciągle pali". A smog? "To zagrożenie troszkę bardziej teoretyczne"

- Nie ma w tej chwili żadnego powodu do paniki - powiedział reporterowi TOK FM Konstanty Radziwiłł. - Lubimy mówić o zagrożeniach troszkę bardziej teoretycznych, w sytuacji, kiedy styl życia, jaki przyjmujemy, jest wielokrotnie bardziej szkodliwy - dodał minister zdrowia.

- Mówiąc o smogu, o zanieczyszczonym powietrzu, zapominamy o tym, co jest znacznie bliżej nas, jeśli chodzi o możliwość oddychania świeżym powietrzem - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. - Znaczna część Polaków ciągle pali papierosy - odpowiadał na pytania reportera TOK FM Michała Janczury.

- Osoba, która wdycha powietrze poprzez papierosa - razem z dymem i wszystkim, co w nim jest - jest w sytuacji, w której narzekanie na jakość powietrza jest strasznie mało wiarygodne - oceniał Radziwiłł.

Problem smogu w Polsce nie jest niczym nowym. Niedawno "Financial Times" uznał niewielką Skałę pod Krakowem za najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie (20-krotnie przekraczając normy jakości powietrza w tej niechlubnej konkurencji pobiła Pekin). Zła jakość powietrza sprawiła, że warszawski ratusz na jeden dzień wprowadził darmową komunikację miejską.

- Ja nie palę, ale boję się wychodzić z domu - przyznał Janczura. - Myślę, że trochę pan przesadza - stwierdził minister. - Lubimy mówić o zagrożeniach troszkę bardziej teoretycznych, w sytuacji, kiedy styl życia, jaki przyjmujemy, jest wielokrotnie bardziej szkodliwy - zaznaczył.

- Moim zdaniem nie ma w tej chwili żadnego powodu do paniki - oceniał Radziwiłł. - Nie ma ze strony ministerstwa bicia na alarm? - dopytywał reporter TOK FM. - Nie sądzę, żeby było to odpowiednią reakcją - odparł polityk, dodając, że od dziesięcioleci pracuje się nad tym, by powietrze było zdrowsze.

- Warto dostrzegać te rzeczywiste, bardziej niebezpieczne niż zanieczyszczone powietrze zagrożenia, które są znacznie bliżej - podkreślił Radziwiłł.

Zobacz także WIDEO: Straż miejska zagląda ludziom do kominów i pieców. Dla naszego dobra! 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM