Mniej szkoleń z mowy nienawiści - alarmują organizacje pozarządowe. Mamy komentarz policji

Chodzi o szkolenia dla policjantów i przedstawicieli innych służb mundurowych dotyczące szeroko rozumianej mowy nienawiści i dyskryminacji. Zdaniem organizacji pozarządowych, szkoleń jest zdecydowanie mniej niż w poprzednich latach, choć przestępstw z nienawiści wcale nie ubywa.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych, które m.in. pomagają cudzoziemcom i z nimi współpracują, nie mają danych liczbowych, więc trudno dokładnie stwierdzić, jak bardzo spadła liczba szkoleń dla policji. Ale, jak mówią, jest ich wyraźnie mniej. A to, jak słyszymy, nie wróży niczego dobrego, zwłaszcza że nienawistnych komentarzy w Internecie, ale też zachowań na ulicy wcale nie ubywa.

Fundacja Ocalenie: "Obcinane są pieniądze na ten cel"

- Przez wiele lat prowadziliśmy bardzo dużo szkoleń dla policji czy Straży Granicznej, z zakresu międzykulturowości, jak się skutecznie komunikować z cudzoziemcami, były też szkolenia o islamie. Naszym zdaniem, bardzo potrzebne. Teraz ta współpraca jest ograniczona - przyznaje w rozmowie z TOK FM Piotr Bystrianin, prezes Fundacji Ocalenie. Jak dodaje, powodów jest kilka, w tym pieniądze. - Są obcinane środki na ten cel. W roku 2016 został anulowany konkurs, w ramach którego można się było starać o środki m.in. na szkolenie dla policji i straży granicznej - mówi Bystrianin. Jak podkreśla, by zorganizować dobre szkolenie, ze specjalistami - trzeba zapłacić.

Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita, które m.in. zbiera wszelkie przypadki mowy nienawiści i zamieszcza je na swojej stronie internetowej, też szkoleń nie prowadzi. - Nie mamy środków na prowadzenie takich szkoleń, a i żadna instytucja nie zwracała się do nas ostatnio z taką propozycją - przekazał nam Marek Gumkowski, prezes zarządu Otwartej Rzeczpospolitej.

Był przewodnik dotyczący mowy nienawiści. I co z tego?

Stowarzyszenie pod koniec 2015 roku wydało "Przewodnik dla organów ścigania" zatytułowany "Formy dyskryminacji i metody jej zwalczania", w którym m.in. przeanalizowano symbole graficzne i literowe służące do szerzenia nienawiści w przestrzeni publicznej. Przewodnik trafił do wszystkich prokuratur w kraju. - Jednak, gdy doszły do nas medialne wiadomości, że zakazano prokuratorom korzystania z materiałów, w których znak falangi, czyli ręki z mieczem, był kojarzony z mową nienawiści, uznaliśmy, że przewodnik nie jest dobrze widziany i nie spodziewamy się zaproszenia na szkolenia tego rodzaju - dodaje M.Gumkowski.

Teraz to organizacje pozarządowe same proszą o szkolenia z mowy nienawiści

Zwraca jednak uwagę na coś jeszcze - coraz częściej o szkolenia z mowy nienawiści proszą organizacje pozarządowe, przygotowano nawet dla nich specjalny przewodnik. - Ta zmiana: zamiast szkoleń w zwalczaniu przestępstw dla policjantów i prokuratorów - szkolenia ze swoistej samoobrony dla działaczy NGO-sów, jest dosyć wymowna - podkreśla prezes Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita.

Podobne słowa płyną ze Stowarzyszenia "NIGDY WIĘCEJ". - Szkolenia dla policji stowarzyszenie prowadziło już na trzy lata przed Euro 2012 w ramach Programu Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012 „RESPECT Diversity”. Przeszkoliliśmy ok. trzech tysięcy funkcjonariuszy na temat rozpoznawania rasizmu, ksenofobii czy symboliki wykorzystywanej przez organizacje skrajne - mówi nam Anna Tatar ze stowarzyszenia. Jak dodaje, od kilkunastu miesięcy takich szkoleń w ogóle nie ma. Wyjątkiem było szkolenie w Oleśnicy, zorganizowane na zaproszenie komendanta powiatowego. - Za przeprowadzone dla policji szkolenia Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” nie otrzymało żadnych dotacji z MSWiA. „NIGDY WIĘCEJ” z założenia nie ubiegało się ani nie zamierza się ubiegać o dofinansowanie z  funduszy państwowych - przekazała nam A. Tatar.

"Dzisiaj? Nie ma między nami chemii"

W żadnych warsztatach nie uczestniczy też od jakiegoś czasu Stowarzyszenie Interwencji Prawnej mimo, że wcześniej takie spotkania miały miejsce. - Sam prowadziłem kilka z nich. Wtedy to organizowała nawet Komenda Główna Policji we współpracy z MSWiA. To był cykl zajęć na temat pracy z pokrzywdzonymi przestępstwami mowy nienawiści. Chodziło o poszerzenie świadomości policjantów na temat tego, kto może paść ofiarą takich zdarzeń, jak się takie osoby czują, jak powinny być traktowane. Celem było to, by - mówiąc językiem biznesowym - poprawić jakość obsługi osoby, która zgłasza się na komisariat - mówi prezes SIP, Witold Klaus. A dziś? - Na pewno nie ma już tej "chemii", która była kiedyś - dodaje W. Klaus. Chemii między organizacjami pozarządowymi a policją/ prokuraturą/ Strażą Graniczną.

Część szkoleń dla policji cały czas prowadzi natomiast Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Prawnik fundacji, Daniel Witko nie ma wątpliwości, że szkolenia są niezwykle potrzebne. - Ta wiedza jest bardzo przydatna, zwłaszcza w kontekście kryzysu migracyjnego, ponieważ teraz narasta dużo stereotypów, wzrasta liczba przestępstw na tle nienawiści - mówi D.Witko.

Co na to policja?

Z informacji, które dostaliśmy z Komendy Głównej wynika, że żadnych problemów ze szkoleniami nie ma i są organizowane. Pytaliśmy o to, ile szkoleń odbyło się w roku 2015 i 2016, ilu policjantów przeszkolono, kto ich szkolił, w których komendach takie szkolenia się odbyły. Dane za 2015 mamy, ale za 2016 rok - już nie. - W chwili obecnej nie dysponujemy jeszcze danymi statystycznymi w formie liczbowej za rok 2016 - przekazała nam Wioletta Szubska. A to właśnie na rok 2016 - wskazują organizacje pozarządowe.

Komenda Główna dowodzi, że policjanci są szkoleni w ramach kursu podstawowego, po przyjęciu do służby. To oczywiście wiemy, bo takie szkolenie jest prowadzone od dłuższego czasu. Chodziło jednak o dodatkowe warsztaty, poszerzające podstawową wiedzę.

"Przestępstwa popełniane z pobudek rasistowskich i ksenofobicznych ze względu na dużą społeczną szkodliwość czynów od 2013 r. znajdują się w Priorytetach Komendanta Głównego Policji. Jednym z najważniejszych zadań dla Policji jest rozpoznawanie i zwalczanie przestępczości charakterystycznej dla społeczeństw wielokulturowych, np. na tle rasistowskim i religijnym" - czytamy w mailu z Komendy Głównej. I dalej: "Od 2014 roku w każdej z komend zostali wyznaczeni funkcjonariusze – koordynatorzy, którzy wspierają zwalczanie tego rodzaju przestępczości. Koordynatorzy wymieniają się informacjami o prowadzonych postępowaniach przygotowawczych i doświadczeniami w realizacji spraw, dotyczących przestępstw z nienawiści".

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (46)
Mniej szkoleń z mowy nienawiści - alarmują organizacje pozarządowe. Mamy komentarz policji
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 8 razy 4

  Szkolenia? Mowa nienawiści płynie wartkim strumieniem z ust tych, którzy aktualnie dzielą kasę. Kasę dostają ci, którzy świetnie wpisują się w schemat- cudzoziemcy to zło, homoseksualiści to też zło, ateiści.... Tylko czekać, aż prawa wyborcze (oraz generalnie ludzkie) będa przysługiwały jedynie zrodzonym ze związków uświęconych sakramentem, ze trzy pokolenia wstecz sprawdzone. Okradzenie cudzoziemca, pobicie geja to będzie niebawem powód do dumy i kto wie, może nawet nagradzane sowicie? Donosik, że sąsiedzi bez ślubu kościelnego, gówienko na wycieraczce, dziecko wyzywane od bękartów, bo rodzice w konkubinacie... Jakże pięknie będzie w kraju, w którym tylko prawdziwi Polacy- katolicy będą mogli ferować wyroki i wymierzać sprawiedliwość.

 • me109gustav

  Oceniono 6 razy 2

  Rządzący kaczyści delikatnie podsycają niechęć do wszelkich obcych, tj. nierdzennych Polaków katolików niekaczystów. Ukierunkowywuja tym samym społeczne frustracje w kierunku agresji przeciwko innym grupom społecznym. W ten sposób odwracają uwagę ciemnego luda od problemów autentycznych: deficytu demokracji, praworządności, praw człowieka. To znany w socjologii mechanizm. Służy temu celowo łagodny kurs ziobrowskiej prokuratury względem nazioli i kiboli. To takie podlewanie benzyną płomienia ludzkiej ciemnej strony. Bandycka robota. Kiedyś za to odpowiedzą.

 • Kazik Dool

  Oceniono 3 razy 1

  Kto za tym stoi;
  Hipokryzja hypokrisis, udawanie; fałszywość, dwulicowość, obłuda. Zachowanie lub sposób myślenia i działania charakteryzujący się niespójnością stosowanych zasad moralnych. Udawanie serdeczności, szlachetności, religijności, zazwyczaj po to, by wprowadzić kogoś w błąd co do swych rzeczywistych intencji i czerpać z tego własne korzyści.

  Hipokryzja może się przejawiać na kilka sposobów:

  oficjalne głoszenie przestrzegania określonych zasad moralnych i jednoczesne ich "ciche" łamanie, gdy nikt ważny tego nie widzi (np. głoszenie przez polityka, że walczy z korupcją i jednoczesne branie przez tego polityka po cichu łapówek),
  stosowanie różnych, sprzecznych wzajemnie zasad moralnych przy różnych sytuacjach (np. wymaganie od męża żeby nie zdradzał, i jednoczesne zdradzanie męża),
  wymyślanie rozmaitych teorii, które w pokrętny sposób tłumaczą stosowanie różnych norm moralnych przy różnych sytuacjach (np. głoszenie, że zabijanie dzieci wroga w czasie wojny jest dobre dlatego, że wróg ten popełnił wcześniej zbrodnię mordując nasze dzieci),
  tworzenie obszarów tabu, czyli spraw, o których się nigdy nie rozmawia publicznie; zazwyczaj są to sprawy, które w świadomości wielu ludzi są niemoralne, ale są lub były jednocześnie masowo praktykowane (zob. też tajemnica poliszynela)
  Hipokryzja jest stałą cechą ludzkich społeczeństw. Wynika ona z jednej strony z konfliktu między indywidualnym interesem poszczególnych osób i normami moralnymi panującymi w danym społeczeństwie a z drugiej strony z konfliktu między normami obyczajowymi i moralnymi.

 • Kazik Dool

  Oceniono 5 razy 1

  Lewaki mówią o mowie nienawiści.Wspaniale to wychodzi waszym kolegom Niesiołowski do rany przyłóż,Palikot aniołek,Sikorski z Watahą,Wałęsa z wyrzucaniem przez okno,Super hipokryzja Lewactwa.

 • hastatrespasos

  Oceniono 3 razy 1

  Pod koniec 2015 Główny Nienawistnik Kaczego Gumna napisał i kazał wcielić w życie przewodnik dla aktywu sPISku, dotyczący szerzenia mowy nienawiści wobec wszystkich, którzy ośmielają się krytykować jego dyktaturę. Podręcznik jest podstawą szkolenia policji i Terytorialnej Obrony Kaczora przed Demokracją, jak zwalczać ataki nienawistnych opozycjonistów na historyczną Dobrą Zmianę. Próby dyskryminowania jej epokowych plonów przez wszelkiej maści komuchów, złodziei, cyklistów i innych LGB-tów będą karane z całą mocą bezprawia i niesprawiedliwości.

 • Grzegorz Kulig

  Oceniono 4 razy 0

  Zapomniałem dodać, ten artykuł pojawił się i powstał tylko dlatego(patrz np. zdjęcie), że jakiś Tunezyjczyk postanowił wyciągnąć nóż i zabić młodego chłopaka z Polski(a nie na odwrót). Czy my naprawdę żyjemy w Polsce i czy Gazeta to nadal polska gazeta, czy już raczej tunezyjska??

 • Grzegorz Kulig

  Oceniono 4 razy 0

  Kolejny genialny artykuł rodem pióra jakiegoś super dziennikarza z GW. Już pierwsze zdanie sprawiło, że aż mnie odrzuciło i zarazem pokazało ile też prawdy w tym artykule.

  A więc, tytuł krzyczy: "Mniej szkoleń z mowy nienawiści!!!". po czym już na początku zdanie:

  "Przedstawiciele organizacji pozarządowych, które m.in. pomagają cudzoziemcom i z nimi współpracują, nie mają DANYCH LICZBOWYCH, więc trudno dokładnie stwierdzić, jak bardzo spadła liczba szkoleń dla policji..."

  To skąd pomysł, że tych szkoleń jest mniej?? Bo te ośrodki, których tu przedstawiciele się wypowiadają(zapewniam, że takich organizacji jest dużo więcej, niż tylko te wymienione i może to właśnie one przejęły te szkolenia??) prowadzą ich rzekomo mniej(przypominam: NIE MAMY ŻADNYCH DANYCH!!!, ale co tam wojenkę trzeba zrobić, bo to teraz na Topie, co pokazuje opozycja) i już super dziennikarzyna wysnuł wniosek: jest ich zdecydowanie mniej!!

  Brawo dla Gazety, za super dziennikarzy, którzy sami sobie wymyślają artykuły i ich treść. Bo tak to wygląda, gdy artykuł krzyczy: Mniej szkoleń z mowy nienawiści(i to podobno wyraźnie mniej), po czym z treści artykułu nie wynika wcale, że jest ich mniej, bo autor artykułu nie podaje żadnych danych. A wnioski wysnuwa po rozmowie z przedstawicielami całych 4 stowarzyszeń(czyli ułamka procenta), natomiast olewa całkowicie zdanie Komendy Głównej, która wyraźnie napisała, że nie ma problemu ze szkoleniami i są one cały czas prowadzone.

  Niestety, prawdą jest że dziennikarstwo zaczyna schodzić na psy, a ten pseudo artykuł jest tego najlepszym przykładem.

 • Kazik Dool

  Oceniono 2 razy 0

  Kto za tym stoi;
  Hipokryzja hypokrisis, udawanie; fałszywość, dwulicowość, obłuda. Zachowanie lub sposób myślenia i działania charakteryzujący się niespójnością stosowanych zasad moralnych. Udawanie serdeczności, szlachetności, religijności, zazwyczaj po to, by wprowadzić kogoś w błąd co do swych rzeczywistych intencji i czerpać z tego własne korzyści.

  Hipokryzja może się przejawiać na kilka sposobów:

  oficjalne głoszenie przestrzegania określonych zasad moralnych i jednoczesne ich "ciche" łamanie, gdy nikt ważny tego nie widzi (np. głoszenie przez polityka, że walczy z korupcją i jednoczesne branie przez tego polityka po cichu łapówek),
  stosowanie różnych, sprzecznych wzajemnie zasad moralnych przy różnych sytuacjach (np. wymaganie od męża żeby nie zdradzał, i jednoczesne zdradzanie męża),
  wymyślanie rozmaitych teorii, które w pokrętny sposób tłumaczą stosowanie różnych norm moralnych przy różnych sytuacjach (np. głoszenie, że zabijanie dzieci wroga w czasie wojny jest dobre dlatego, że wróg ten popełnił wcześniej zbrodnię mordując nasze dzieci),
  tworzenie obszarów tabu, czyli spraw, o których się nigdy nie rozmawia publicznie; zazwyczaj są to sprawy, które w świadomości wielu ludzi są niemoralne, ale są lub były jednocześnie masowo praktykowane (zob. też tajemnica poliszynela)
  Hipokryzja jest stałą cechą ludzkich społeczeństw. Wynika ona z jednej strony z konfliktu między indywidualnym interesem poszczególnych osób i normami moralnymi panującymi w danym społeczeństwie a z drugiej strony z konfliktu między normami obyczajowymi i moralnymi.

 • Kazik Dool

  Oceniono 2 razy 0

  Kto za tym stoi;
  Hipokryzja (od gr. ὑπόκρισις hypokrisis, udawanie) – fałszywość, dwulicowość, obłuda. Zachowanie lub sposób myślenia i działania charakteryzujący się niespójnością stosowanych zasad moralnych. Udawanie serdeczności, szlachetności, religijności, zazwyczaj po to, by wprowadzić kogoś w błąd co do swych rzeczywistych intencji i czerpać z tego własne korzyści.

  Hipokryzja może się przejawiać na kilka sposobów:

  oficjalne głoszenie przestrzegania określonych zasad moralnych i jednoczesne ich "ciche" łamanie, gdy nikt ważny tego nie widzi (np. głoszenie przez polityka, że walczy z korupcją i jednoczesne branie przez tego polityka po cichu łapówek),
  stosowanie różnych, sprzecznych wzajemnie zasad moralnych przy różnych sytuacjach (np. wymaganie od męża żeby nie zdradzał, i jednoczesne zdradzanie męża),
  wymyślanie rozmaitych teorii, które w pokrętny sposób tłumaczą stosowanie różnych norm moralnych przy różnych sytuacjach (np. głoszenie, że zabijanie dzieci wroga w czasie wojny jest dobre dlatego, że wróg ten popełnił wcześniej zbrodnię mordując nasze dzieci),
  tworzenie obszarów tabu, czyli spraw, o których się nigdy nie rozmawia publicznie; zazwyczaj są to sprawy, które w świadomości wielu ludzi są niemoralne, ale są lub były jednocześnie masowo praktykowane (zob. też tajemnica poliszynela)
  Hipokryzja jest stałą cechą ludzkich społeczeństw. Wynika ona z jednej strony z konfliktu między indywidualnym interesem poszczególnych osób i normami moralnymi panującymi w danym społeczeństwie a z drugiej strony z konfliktu między normami obyczajowymi i moralnymi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX