Ludzie kultury wg MSZ: Jest Pietrzak, nie ma Stasiuka. "Pisarze grafomani są najbliżsi temu rządowi"

- Bardzo prawicę boli, że ich grafomani są niedoceniani. Ale teraz dzięki rządowi ruszą w Europę - mówił Roman Kurkiewicz w Poranku Radia TOK FM. MSZ stworzył listę ludzi kultury, rekomendowanych do zapraszania za granicę.

MSZ rozesłał do pracowników 24 Instytutów Polskich listę ludzi kultury, których warto zapraszać za granicę - pisze "Gazeta Wyborcza". Są na niej m.in. Jan Pietrzak, Jan Pospieszalski, Piotr Semka, Jerzy Targalski i Cezary Gmyz. Nie ma za to, jak podkreśla była wicedyrektor Instytutu Książki Elżbieta Kalinowska, twórców, o których zagraniczni wydawcy wnioskują najczęściej. To Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk, Marek Krajewski, Andrzej Sapkowski, Zygmunt Miłoszewski, Jacek Dehnel i Mariusz Szczygieł.

- Pietrzak jest tą samą kategorią, co Tokarczuk albo Stasiuk? - pytała Aleksandra Pawlicka z "Newsweeka" w Poranku Radia TOK FM. - Jest to całkowicie inna wrażliwość, która reprezentuje dużą część poglądów Polaków - odpowiadał Agaton Koziński z "Polska the Times".

"To jest narzucanie, że teraz tego gościa należy zapraszać"

- To pewien sposób wrażliwości Polaków, który był kompletnie niereprezentowany przez poprzednie ekipy - dodał publicysta. - To jest narzucanie, że teraz tego gościa należy zapraszać - stwierdziła Pawlicka.

- Bardzo prawicę boli, że ich grafomani są niedoceniani - oceniał Roman Kurkiewicz. - Ale teraz dzięki rządowi ruszą w Europę. I okej, bardzo dobrze - zaznaczył. - To nie jest bardzo dobrze - protestowała dziennikarka "Newsweeka".

"Oni ten rząd wspierają i ten rząd będzie ich wspierał"

- Bardzo dobrze w tym sensie: dlaczego mają świadczyć o polityce tego rządu inni ludzie, a nie ci, którzy są mu najbliżsi? - pytał Kurkiewicz. - Tak się składa, że akurat pisarze grafomani są najbliżsi. Oni ten rząd wspierają i ten rząd będzie ich wspierał - podkreślił.

- Byłam nieprzyjemnie zaskoczona tym, że moja nazwisko znalazło się na tej liście - zresztą bez mojej wiedzy - powiedziała portalowi Gazeta.pl Justyna Sobolewska z "Polityki".

Jan Pietrzak: Gdybym przez te wszystkie lata raz w miesiącu występował w telewizji, Polska byłaby inna

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (32)
Ludzie kultury wg MSZ: Jest Pietrzak, nie ma Stasiuka. "Pisarze grafomani są najbliżsi temu rządowi"
Zaloguj się
 • ablewski1961nz

  Oceniono 17 razy 15

  A kto ich za granicą niby będzie chciał słuchać. Tam od alternatywnej rzeczywistości mają swoich.

 • kap_jeden

  Oceniono 14 razy 10

  alez to jest wrazliwosc katopolaka, czyli nienawisc do innego (Targalski, Pospieszalski) , cynizm i zyczenie by sasiad cierpiał i sie upokorzyl (donosicielek Gmyz, Semka) , oraz przepełniajace na wskros poczucie krzywdy i niedocenienia (Pietrzak) , wiec w sumie dosc reprezentatywne grono .... zamiast ciekawej literatury bedziemy mieli festiwal polskiego piekiełka.

 • pn-ski

  Oceniono 13 razy 9

  Może Putin ich zaprosi na stałe?
  Przynajmniej by ich tu nie było.

 • marudna.maruda

  Oceniono 10 razy 8

  TKM! Teraz nasi "eksperci", nasi "fachowcy", nasi "tFUrcy". Bo tak prezes zarządził. Pytanie tylko, po co ich gdziekolwiek wysyłać, skoro mają grać, śpiewać, recytować, grafomanić na chwałę li i jedynie dobrej zmiany? Toż prezesowi na opinii świata nie zależy, niech się więc na miejscu upaja "kulturą" Terlikowskiego czy Pietrzaka. Za lat parę napotkamy ich wiekopomne dzieła w muzeach, tworzonych na wzór tych z socrealizmu.

 • zunia10

  Oceniono 5 razy 3

  PIS może wystawiać tych grafomanów jako twarz ich Polski, choć to PORAŻAJĄCY WSTYD, natomiast zagraniczne ośrodki kultury (w szerokim rozumieniu) będą zapraszać i tłumaczyć tych, których sami wybiorą - pisowskie instytucje cieszą się w cywilizowanym świecie ZEROWYM autorytetem

 • abe.cztery

  Oceniono 1 raz 1

  No taaak, Pietrzak wielkim bardem jest. Brakuje mu pod ramię drugiego wielkiego - Wolskiego. Obaj wrażliwi na piękno i obaj to piękno umieją w piękny i kulturalny sposób wyrazić. Pospieszalski - kulturalny rozmówca - LOL! Itd, itp, itd...

 • arvelli_net

  Oceniono 3 razy 1

  ... taaa, ten sam pietrzak który za komuny latał sobie po świecie, i udzielał się w reżimowej TVP :) Patriota cholera!

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 7 razy 1

  .youtube.com/watch?v=ijiWcGzIThQ

 • azteci

  0

  Chyba LUDZIE KÓLTÓRY ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX