Skarb Państwa stracił miliony na prywatyzacji kopalni Adamów? Jest śledztwo

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy prywatyzacji Kopalni Węgla Brunatnego Adamów prowadzi Prokuratura Regionalna w Lublinie - ustaliła reporterka TOK FM. Chodzi o umowę z 2012 r. Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin przejął wówczas dwie kopalnie, w tym kopalnię Adamów. Prokuratura zbada, czy na tej transakcji stracił Skarb Państwa.

Zawiadomienie złożył minister skarbu, a sprawa trafiła do Prokuratury Regionalnej w Lublinie.  Przeciwnicy sprzedaży akcji kopalni Adamów  już wcześniej dowodzili, że cena była zaniżona. Chodzi o 85 procent akcji, które odsprzedał Skarb Państwa.

Minister skarbu twierdzi, że mogło dojść do nieprawidłowości. "Pierwotnie wartość zbywanych akcji spółki szacowano na 156,315 mln zł. MSP zlecało kolejne aktualizacje wycen, co w rezultacie umożliwiło akceptację oferty nabywcy. Akcje sprzedano ostatecznie za kwotę 67,32 mln zł" - napisano już wcześniej w komunikacie resortu.

Śledztwo dotyczy nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników ministerstwa w okresie od czerwca 2011 roku do 28 maja 2012 roku. - Zgodnie z informacjami zawartymi w zawiadomieniu, zachowanie osób zatrudnionych w Ministerstwie Skarbu Państwa skutkowało powstaniem w mieniu Skarbu Państwa szkody majątkowej w wielkich rozmiarach - mówi prokurator Waldemar Moncarzewski, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Lublinie. Szkoda jest szacowana na prawie 89 milionów złotych.  Śledczy zbierają dokumenty w tej sprawie, rozpoczęli też przesłuchania świadków.

Jest też sprawa pewnej Emilii

To jednak nie jedyna sprawa, prowadzona w Lublinie. Wszczęto również śledztwo w sprawie przebiegu innej prywatyzacji - spółki meblowej "Emilia". - Szkoda, jaka powstała przy sprzedaży udziałów w spółce "Meble Emilia" została określona na kwotę 82 milionów 220 tysięcy złotych - mówi Moncarzewski. Zaznacza, że oba śledztwa są prowadzone w sprawie, co oznacza, że nikomu na razie nie przedstawiono zarzutów. 

Do obu zawiadomień są dołączone uzasadnienia ministra skarbu. - Czynności procesowe zmierzają do weryfikacji tych informacji i zebrania materiału dowodowego, potwierdzającego bądź wykluczającego przytaczane fakty i zdarzenia - mówi prokurator.

DOSTĘP PREMIUM