Szumełda: Za co Kijowski brał pieniądze? Usługi dla KOD, o których mówi, wykonywali wolontariusze

- Zgodnie z moją wiedzą firma Mateusza Kijowskiego nie wykonywała tych usług [usług informatycznych - red.]. Wyjaśnienia wymaga m.in. to, za co Mateusz brał pieniądze - mówił w Poranku TOK FM Radomir Szumełda, wiceprzewodniczący KOD.

Aferę dotyczącą pieniędzy, które ze zbiórek publicznych na KOD trafiały do firmy Mateusza Kijowskiego i jego żony, opisały Onet i "Rzeczpospolita". Wg ich ustaleń chodzi o faktury na łączną kwotę 91143,5 zł za usługi informatyczne dla strony internetowej Komitetu Obrony Demokracji. Sam Kijowski twierdzi, że jest w stanie "rozliczyć się z każdej złotówki".

Kijowski powinien co najmniej zawiesić przewodnictwo

Zdaniem Radomira Szumełdy, który był gościem Poranka w Radiu TOK, Kijowski do czasu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości w tej sprawie, powinien co najmniej zawiesić swoje przewodnictwo w KOD, jeśli nie zrezygnować z pełnienia tej funkcji.

- Kiedy Mateusz pozostaje przewodniczącym, i kiedy będą jakieś kolejne wrzutki, a takie mogą się jeszcze zdarzyć, ta sytuacja [ujawnione faktury dla Kijowskiego - red.] będzie ciągnęła KOD w dół, osłabiała jego zaufanie. Standardem, dobrym obyczajem jest, by przewodniczący na czas wyjaśnienia wszystkich wątpliwości, zawiesił się dla dobra organizacji - mówił wiceprzewodniczący KOD.

A do wyjaśnienia - wg Szumełdy - jest jeszcze kilka spraw.

Pracę, o której mówił Kijowski, wykonywali za darmo wolontariusze

- Wcale nie wiemy, czy te usługi były wykonywane. Zgodnie z moją wiedzą, Mateusz, jego firma, ich nie wykonywała. Robili to wolontariusze. To jest pytanie, które trzeba wyjaśnić. Spotkanie zarządu i przedstawicieli regionów KOD 6 grudnia w Aleksandrowie Łódzkim, gdzie po raz pierwszy rozmawialiśmy o tych fakturach, teraz wiem, że utajniono przed nami tylko część informacji. To jest pole do popisu dla komisji rewizyjnej  - wskazywał działacz KOD. 

Inną osobą, która zdaniem, Szumełdy także ponosi odpowiedzialność za aferę z fakturami na firmę Kijowskiego, jest skarbnik KOD.

- Piotr Chabora jako skarbnik nie przekazywał pozostałym członkom zarządu tych informacji. Mamy o to do niego pretensje i dlatego powinie też się zreflektować i podjąć osobiste decyzje w tej sprawie - powiedział wiceprzewodniczący KOD.

O tworzeniu strony internetowej "całkowicie za darmo" napisał współzałożyciel KOD Jacek Parol. W oświadczeniu zamieszczonym na FB napisał m.in., że to Jerzy Pogorzelski tworzył i opiekował się stroną.

DOSTĘP PREMIUM