Kierwiński: PO będzie zbierać podpisy pod referendum ws. reformy edukacji. W akcji wesprzemy ZNP

- To co proponuje PiS to niszczenie polskiej edukacji, cofanie jej o wiele lat wstecz. Będziemy głównym partnerem ZNP w procedurze referendalnej - zapowiedział w Poranku Radia TOK FM Marcin Kierwinski. Poseł PO potwierdził też, że Platforma weźmie czynny udział w zbiórce podpisów ws. ogólnokrajowego referendum.

Prowadząca Poranek w Radiu TOK FM przypomniała słowa minister edukacji z czasów rządów PO-PSL. Przy okazji wprowadzenia reformy dotyczącej sześciolatków, Kluzik-Rostkowska mówiła, że zmiany wchodzą w życie, bo tak zdecydowała większość parlamentarna. - Czy punkt widzenia zależy od punktu siedzenia? Teraz większości parlamentarna zdecydowała, że zlikwiduje gimnazja - przypomniała posłowi PO Dominika Wielowieyska.

- Można rozpatrywać, czy nasze decyzje z zeszłej kadencji, jeżeli chodzi o sześciolatki, w kontekście - jak ocenili to obywatele, były błędne. Natomiast nie porównywałbym tej decyzji dotyczącej jednego konkretnego rocznika dzieci, z decyzjami dotyczącymi fundamentów całej polskiej edukacji - ripostował Marcin Kierwiński.  

Reforma edukacji jest po to, by napisać na nowo polską historię

- Ta reforma była przygotowywana na kolanie, nie wiemy, ile ona kosztuje. Koszty są przerzucane na samorządy nie pytając ich wcale, czy są wstanie te koszty udźwignąć, I na sam koniec przygotowywane są nowe podstawy programowe bez jakiegokolwiek przemyślenia - mówił Kierwiński.

Jestem daleki od teorii spiskowych, ale te głosy, które mówią, że reforma edukacji ma służyć temu, by napisać na nowo polską historię, aby na nowo przygotować podstawy programowe, żeby były one zgodne z takim myśleniem o człowieku stworzonym przez PiS, mają niestety wiele prawdy

- podsumował poseł PO.

Andrzej Duda podpisał ustawy reformujące system szkolny w Polsce. Oznacza to likwidację gimnazjów, powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe. Reforma rozpocznie się 1 września 2017 r.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie nowego ustroju szkolnego. Od początku poparcie dla tej inicjatywy zapowiedzieli przedstawiciele PO, Nowoczesnej, Razem, Inicjatywy Polska, OPZZ, ruchów rodzicielskich oraz "Koalicji NIE dla chaosu w szkole.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM