Kleiber: Czekam na pojawienie się polityków prowadzących politykę, która przewiduje wydarzenia, a nie tylko łata problem

- Nam jest potrzebna wizja dla Europy - mówił w TOK FM prof. Michał Kleiber. - Niestety nie mamy dzisiaj wybitnych polityków o wymiarze europejskim, którzy potrafiliby w dobitny sposób przedstawić wizję dopasowaną do dzisiejszych czasów - stwierdził.

- Niestety nie mamy dzisiaj chyba takich wybitnych polityków o wymiarze europejskim, którzy potrafiliby w dobitny sposób przedstawić wizję dopasowaną do dzisiejszych czasów - mówił w "A teraz na poważnie" prof. Michał Kleiber, wiceprezes Europejskiej Akademii Nauki i Sztuk, ambasador Komisji Europejskiej ds. nowej narracji europejskiej.

- Czekam z największą nadzieją i niecierpliwością na pojawienie się takich polityków, którzy prowadziliby politykę antycypacyjną - taką, która przewiduje wydarzenia, a nie tylko taką, która łata problemy - podkreślał Kleiber. - Nam jest potrzebna wizja dla Europy - dodał.

"My stanowimy wzorzec integracyjny dla świata"

- To klucz do tego, żebyśmy dalej byli przykładem dla świata - oceniał były minister nauki. Jego zdaniem, to "paradoksalna sytuacja, bo my narzekamy na Unię, jest groźba rozpadu". - Jak ja jeżdżę za granicę, np. do Azji, to tam Unia jest traktowana jako wzorzec. Żadna z organizacji międzynarodowych nie osiągnęła takiego statusu jedności, poziomu integracji jak UE - zaznaczył.

- Oni wysyłają bez przerwy swoich przedstawicieli do Brukseli. Z podziwem patrzą jak działają instytucje unijne - mówił naukowiec. - Wracam potem do Polski albo do Brukseli i okazuje się, że my tej Unii nie cierpimy, bo ona jest okropna, źle zorganizowana. Umiar jest bardzo potrzebny - oceniał Kleiber. - My w historii - ale także dzisiaj - stanowimy wzorzec integracyjny dla świata i oby tak zostało - zakończył.

DOSTĘP PREMIUM