Englert: Przestańmy się oszukiwać! Ego jest głównym bogiem XXI wieku

- Jak powiedział prof. Bauman - i to jest wielkie: Kartezjusz, gdyby dzisiaj żył, to jego myśl brzmiałaby "widzą mnie, więc jestem" - mówił w Radiu TOK FM Jan Englert.

- Żyjemy w czasach, w których ego jest tak rozbudowane - mówił Jan Englert w audycji "A teraz na poważnie" w TOK FM. - Na dodatek z alibi na służbę narodowi, ojczyźnie, grupom społecznym, ideologii, przynależności seksualnej. Ale to jest nieprawda - podkreślił.

- Argument, że mnie się to nie opłaca, jest argumentem, który dawniej śmieszył, a teraz jest przyjmowanym naturalnie - dodał reżyser i aktor, wykładowca Akademii Teatralnej, a także dyrektor artystyczny Teatru Narodowego.

"Mamy tysiące transparentów, ideologii, przekonań..."

- Alibi na każdy grzech jest powszechne. Mamy tysiące transparentów, ideologii, przekonań i wiary w to, że ja to robię dla sprawy - ciągnął. - Niekoniecznie. Są i tacy - przyznał Englert, jednak jego zdaniem "ego jest głównym bogiem XXI wieku". - Nie w Polsce, na świecie. Udajemy altruistów, ideologów itd. Przestańmy się oszukiwać! - apelował.

- Tak jak powiedział prof. Bauman - i to jest wielkie: Kartezjusz, gdyby dzisiaj żył, to jego myśl brzmiałaby "widzą mnie, więc jestem" - mówił artysta.

 

 

DOSTĘP PREMIUM