Minister Gowin: Nie ma planów wprowadzenia odpłatności za studia, z jednym wyjątkiem

Ministerstwo nauki szykuje rewolucję w szkoła wyższych. "Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do projektów ustaw, z których wynika, że cześć studiów nie będzie bezpłatna. Minister Jarosław Gowin w Radiu TOK FM przyznał, że jest za płatnymi studiami na kierunkach medycznych.

Na zlecenie resortu nauki trzy zespoły – z Uniwersytetu Humanistyczno-społecznego SWPS, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytutu Allerhanda – przygotowały już nowe projekty ustaw dla uczelni. Na ich podstawie ministerstwo opracuje własny projekt ustawy. Wejdzie on w życie w roku akademickim 2018/2019 - podaje "DGP".

Jeden z projektów zakłada, że wszystkie kierunki studiów powinny zostać podzielone na trzy typy: regulowane, uniwersyteckie oraz nieregulowane. Za ostatni typ budżet państwa nie zapłaci uczelniom ani grosza, czyli część kierunków nie będzie oferowana bezpłatnie.

Gowin: Odpłatność za studia niezgodna z konstytucją, ale...

Zdaniem ministra nauki, projekt, który mówi o odpłatności za studia to najbardziej dyskusyjna z propozycji. Jarosław Gowin przypomniał, że takie rozwiązanie jest nie do pogodzenia z konstytucją, która jasno mówi, że studia w Polsce mają być bezpłatne.

- Całkiem serio: nie ma kompletnie żadnych przymiarek do wprowadzenia odpłatności za część studiów, z jednym wyjątkiem. Co do studiów medycznych uważam, że taka odpłatność powinna zostać wprowadzona w połączeniu ze stypendiami, które pokrywają 100 procent kosztów, ale potem trzeba by te stypendia odpracować przez kilka lat. Albo jeżeli młody lekarz chce wyjechać za granice niech zwróci stypendium - powiedział Gowin w Poranku Radia TOK FM. 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM