Macierewicz i śmigłowce: "Właśnie przed chwilą powiedziano mi, że najpóźniej będzie to marzec" [KALENDARIUM OBIETNIC]

W październiku ubiegłego roku MON zakończył, bez powodzenia, negocjacje offsetowe z Airbusem na zakup 50 śmigłowców wielozadaniowych dla wojska. Zamiast caracali miały być maszyny z już istniejących zakładów w Polsce. Z ust Antoniego Macierewicza padło szereg obietnic: "Już niedługo", "w tym roku", "styczeń, maksymalnie przełom stycznia". Oto kalendarium wypowiedzi szefa MON ws. śmigłowców.

10 października 2016

Antoni Macierewicz mówi o zakupie śmigłowców Black Hawk:

Już niedługo, mam nadzieję, takimi śmigłowcami będą latały polskie Siły Specjalne. Jeszcze w tym tygodniu zaczną się rozmowy, w tym roku one uzyskają swoje zwieńczenie (...). W tym roku pierwsze śmigłowce pozwalające na realizację ćwiczeń zostaną im dostarczone

Minister chwalił potencjał zakładów w Mielcu.

11 października

Szef MON obiecuje: - Podjęliśmy decyzję o tym, że już w tym roku zostaną dostarczone przynajmniej dwa helikoptery z Mielca. Później Macierewicz powtarza:

W tym roku 2016 będzie ich dwa, w roku 2017 będzie ich osiem, potem jedenaście

18 października

Beata Perkowska z CO MON informuje, że szef MON zaprosił trzy podmioty "PZL Mielec, Świdnik i firmę Airbus do rozmów". Chodzi o dostarczenie śmigłowców w ramach pilnej potrzeby operacyjnej za 1 mld złotych. Nie wiadomo, jak to się ma do deklaracji Macierewicza sprzed tygodnia.

Zobacz też: Co mówili Macierewicz, Szydło, Airbus? [KALENDARIUM]

20 października

W Sejmie Antoni Macierewicz zapowiada dostarczenie polskiej armii 50 śmigłowców do 2022 roku. Pierwsze śmigłowce zostaną dostarczone do 2018 roku. Zaprzecza, jakoby maszyny miały pochodzić tylko z Mielca.

8 listopada

W TVP Info Macierewicz o swojej deklaracji ws. zakupu Black Hawków w Mielcu:

Ona nigdy nie była aktualna. Na tej zasadzie można powiedzieć, że ogłosiłem zakup w Świdniku od firmy Leonardo (...). Wobec wszystkich firm zaproponowałem udział w nowym postępowaniu, które przyniesie Polsce szybkie, bo już w przyszły roku, wyposażenie nas w pierwsze nowoczesne śmigłowce

21 listopada

Macierewicz zapewnia:

Jeśli kontrakt zostanie zawarty, pierwsze śmigłowce do szkolenia zostaną dostarczone Wojskom Specjalnym do końca roku

10 stycznia 2017

Bartłomiej Misiewicz mówi o tym, że śmigłowce nie zostały dostarczone do końca 2016 roku, jak zapowiadał Macierewicz:

Opóźnienie wynika wyłącznie z przyczyn niezależnych, okres świąteczny to było chwilowe przesunięcie. Jesteśmy w trakcie kończenia koncepcji offsetowej. Nie chcemy, żeby to było robione tak, jak za poprzedników, gdzie ten przetarg był tak przeprowadzony, że uniemożliwiono producentom, którzy mają swoje zakłady w Polsce, stanięcie do przetargu na równych zasadach

Dopytywany o dwie maszyny szkoleniowe do końca grudnia 2016 roku:

Styczeń, maksymalnie przełom stycznia, lutego, wszystko to, o czym mówił pan minister będzie zrealizowane.

Ani słowa o Mielcu: kwestia jest tego typu, żeby dopełnić wszystkich szczegółów, wszelkich formalności dopilnować, tak żeby można było umożliwić wszystkim producentom, którzy są zaproszeni do tego przetargu, stanięcie na równych zasadach.

12 stycznia

Macierewicz w TVP Info:

Został przesunięty termin o jeden miesiąc i w tym terminie zostanie to zrealizowane. Dwa pierwsze do testów próbnych, do ćwiczeń zostaną przekazane polskiej armii.

Dodaje, że można za przesunięcie serdecznie przeprosić, ale z punktu widzenia sił zbrojnych "nie ma specjalnego znaczenia".

18 stycznia

Przy okazji przeglądu resortów, Macierewicz zapowiedział, że w tym roku zostanie zakupionych 16 maszyn - po osiem dla wojsk specjalnych i sił morskich.

Pierwsze dwa śmigłowce (...) na przełomie stycznia i lutego zostaną dostarczone polskim siłom specjalnym. Jeżeli chodzi o pozostałe, czyli 14 śmigłowców, które zostaną nabyte w tym roku, to jesteśmy w trakcie wybierania oferty, jaka napływa od trzech przedsiębiorców, którzy zgłosili się do tego konkursu, tzn. od Mielca, od Świdnika i od Airbusa

- powiedział wtedy minister.

31 stycznia

Śmigłowców brak.

6 lutego

Od blisko tygodnia nie ma żadnej odpowiedzi na pytania wysłane do biura prasowego MON, co dalej ze śmigłowcami. Rzecznik resortu jest na urlopie. Antoni Macierewicz pojawia się na konferencji prasowej w Muzeum Wojska Polskiego, z okazji roku gen. Józefa Hallera. Zapewnia, że odpowie na pytania także niedotyczące tematu konferencji. Odpowiada na kilka w sprawie rzecznika resortu. Minister uznaje, że pytania się skończyły. Co najmniej trójka dziennikarzy z różnych redakcji wykrzykuje pytania o zakup śmigłowców, które miały być do końca roku, do końca stycznia. Macierewicz odwraca się i wychodzi.  

8 lutego

Przychodzi odpowiedź z MON na pytania ws. śmigłowców:   

W odniesieniu do przesłanej korespondencji uprzejmie informujemy, że postępowanie na dostarczenie śmigłowców jest niejawne. Szczególna staranność związana z zachowywaniem stosownych procedur spowodowała nieznaczne przesunięcie terminów, o których publicznie informowano.

9 lutego

Antoni Macierewicz zapowiada, że dostawa pierwszych nowych śmigłowców dla wojska nastąpi najpóźniej w marcu.

Właśnie przed chwilą, gdy wchodziłem, powiedziano mi, że najpóźniej będzie to marzec tego roku, co oznacza następny miesiąc opóźnienia

- mówi szef MON.

Dodaje, że opóźnienie wynika z konieczności dostosowania klauzul dotyczących tajemnicy w Polsce i USA. - Z każdym dokumentem trzeba wędrować przez Atlantyk. To bardzo opóźniło ten proces - tłumaczy Macierewicz.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM