Prezydent Duda spotka się z prawnikami. Chcą rozmawiać o kryzysie w wymiarze sprawiedliwości

Był apel o spotkanie i jest odpowiedź. Prezydent Andrzej Duda zaprosił do siebie przedstawicieli 18 organizacji prawniczych - organizacji, które apelowały o zażegnanie kryzysu w wymiarze sprawiedliwości. Do spotkania dojdzie w przyszły poniedziałek.

Zaproszenie na spotkanie w Pałacu Prezydenckim przyszło dzisiaj. Prezydent spotka się z prawnikami 20 lutego o godz. 15.  Jak przekazał nam Grzegorz Furgał z Krajowej Rady Radców Prawnych, to będzie spotkanie w wąskim gronie, z udziałem przedstawicieli Porozumienia Samorządów Zawodowych i Stowarzyszeń Prawniczych.
Porozumienie to organizacje, w których jest ponad 100 tysięcy prawników

Chcą rozmawiać z prezydentem o tym, że zagrożona jest przyszłość państwa prawa w Polsce; że zagrożone są niezależne i niezawisłe sądy. Bo tak wynika z wypowiedzi polityków i zmian w prawie, które szykują.

Porozumienie zostało zawiązane we wrześniu 2015 roku. W jego skład wchodzą m.in. adwokaci i radcowie prawni, ale też kuratorzy, prokuratorzy, sędziowie i sądowi referendarze.

Prawnicy liczą, że prezydent powstrzyma „niebezpieczny proces”

"Arbitralne decyzje oraz wypowiedzi polityków wskazują, że – z takim trudem odbudowane po 1989 roku – fundamenty demokratycznego, niezależnego oraz niezawisłego wymiaru sprawiedliwości są zagrożone. Przedstawiciele Porozumienia Samorządów Zawodowych i Stowarzyszeń Prawniczych stoją na stanowisku, że działania Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mogą ten niebezpieczny proces powstrzymać" – napisano w apelu do Andrzeja Dudy, podpisanym przez radcę prawnego Macieja Bobrowicza i dr Pawła Skuczyńskiego.

Dlaczego prawnicy chcą rozmawiać z prezydentem?

Chodzi m.in. o plany związane ze zmianami w Krajowej Radzie Sądownictwa. Zdaniem wielu autorytetów prawniczych, PiS chce podporządkować sobie KRS, co jest niezgodne z Konstytucją. Mówi się też o przygotowywanej ustawie dotyczącej sądownictwa, której wprowadzenie mogłoby podważyć niezależność i niezawisłość sędziowską.

Zobacz też: Konflikt Macierewicza z Dudą? Rzecznik prezydenta: "Trudno oczekiwać, aby prezydent i minister mieli takie samo zdanie"

DOSTĘP PREMIUM