Prezydent Duda spotka się z prawnikami. Chcą rozmawiać o kryzysie w wymiarze sprawiedliwości

Był apel o spotkanie i jest odpowiedź. Prezydent Andrzej Duda zaprosił do siebie przedstawicieli 18 organizacji prawniczych - organizacji, które apelowały o zażegnanie kryzysu w wymiarze sprawiedliwości. Do spotkania dojdzie w przyszły poniedziałek.

Zaproszenie na spotkanie w Pałacu Prezydenckim przyszło dzisiaj. Prezydent spotka się z prawnikami 20 lutego o godz. 15.  Jak przekazał nam Grzegorz Furgał z Krajowej Rady Radców Prawnych, to będzie spotkanie w wąskim gronie, z udziałem przedstawicieli Porozumienia Samorządów Zawodowych i Stowarzyszeń Prawniczych.
Porozumienie to organizacje, w których jest ponad 100 tysięcy prawników

Chcą rozmawiać z prezydentem o tym, że zagrożona jest przyszłość państwa prawa w Polsce; że zagrożone są niezależne i niezawisłe sądy. Bo tak wynika z wypowiedzi polityków i zmian w prawie, które szykują.

Porozumienie zostało zawiązane we wrześniu 2015 roku. W jego skład wchodzą m.in. adwokaci i radcowie prawni, ale też kuratorzy, prokuratorzy, sędziowie i sądowi referendarze.

Prawnicy liczą, że prezydent powstrzyma „niebezpieczny proces”

"Arbitralne decyzje oraz wypowiedzi polityków wskazują, że – z takim trudem odbudowane po 1989 roku – fundamenty demokratycznego, niezależnego oraz niezawisłego wymiaru sprawiedliwości są zagrożone. Przedstawiciele Porozumienia Samorządów Zawodowych i Stowarzyszeń Prawniczych stoją na stanowisku, że działania Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mogą ten niebezpieczny proces powstrzymać" – napisano w apelu do Andrzeja Dudy, podpisanym przez radcę prawnego Macieja Bobrowicza i dr Pawła Skuczyńskiego.

Dlaczego prawnicy chcą rozmawiać z prezydentem?

Chodzi m.in. o plany związane ze zmianami w Krajowej Radzie Sądownictwa. Zdaniem wielu autorytetów prawniczych, PiS chce podporządkować sobie KRS, co jest niezgodne z Konstytucją. Mówi się też o przygotowywanej ustawie dotyczącej sądownictwa, której wprowadzenie mogłoby podważyć niezależność i niezawisłość sędziowską.

Zobacz też: Konflikt Macierewicza z Dudą? Rzecznik prezydenta: "Trudno oczekiwać, aby prezydent i minister mieli takie samo zdanie"

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (156)
Prezydent Duda spotka się z prawnikami. Chcą rozmawiać o kryzysie w wymiarze sprawiedliwości
Zaloguj się
 • morenowa38

  Oceniono 29 razy 29

  Kryzys w wymiarze sprawiedliwości nazywa się PiS. Ma twarz, a może bardziej- dorobioną gębę Ziobry, Jakiego i paru innych kolegów, którym brak kwalifikacji do pracy w samym wymiarze sprawiedliwości właśnie.

 • spluwa-orginal

  Oceniono 29 razy 27

  Po odbytej ,z prawnikami rozmowie , " prezydent " zadzwoni do kaczora i spyta sie kiedy ma podpisac ustawe .

 • selena-0

  Oceniono 22 razy 22

  szkoda czasu na rozmowy z Dudą. Pozorant i aktor drugiego planu. Nikt mu juz nie wierzy. Udaje Prezydenta, nabzdycza sie , nadyma i tak zostaje na koniec wielkie zero

 • sector23

  Oceniono 17 razy 17

  No, no! Pan Duda (prezydent) wykazał inicjatywę..... Najwyraźniej dotarło do skołatanej głowy, że w powszechnym odbiorze funkcjonuje jako "Pan Nikt". Poza tym sezon narciarski na ukończeniu i trzeba wykazać, że "łun" się troszczy, czymś ważnym zajmuje, coś może i coś od niego zależy,.......no i w ogóle, że ważny jest!
  Finał jednak będzie ten sam, "łun" powie co prezes każe a na koniec podpisze.
  Chwała jednak panom prawnikom, bo coś jednak trzeba robić, przeciwdziałać próbując powstrzymać dewastacji prawa i demolowaniu Polski. Nawet jeśli to będzie bicie głową w mur a jedynym wymiernym efektem spotkania będzie wspólne wypicie herbaty, To warto i trzeba tam iść, choćby po to żeby w przyszłości wiadomo było kto i co wtedy mówił i co potem robił ....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX