Gretkowska: Mamy straszną prawicę, "prezesa tysiąclecia" i uciśnioną opozycję

- Gdyby nie dyskryminacja kobiet przez 25 lat wolnej Polski, PiS by nie wykorzystywał swojej władzy w taki ewidentny, chamski sposób - powiedziała pisarka Manuela Gretkowska w Radiu TOK FM.

- To, co się stało w polskiej polityce, to jest szaleństwo patriarchatu - mówiła pisarka Manuela Gretkowska w audycji "Prawda nas zaboli" Piotra Najsztuba. - Mamy straszną prawicę, "prezesa tysiąclecia" i opozycję uciśnioną, która jest pozbawiona wszelkich praw - dodała.

- To by się nie wzięło w mentalu, gdyby przez 25 lat wolnej Polski wszystkie rządy, jakie były, lewica, prawica, umiarkowane, skrajne, szaleńcy, pobożni nie ćwiczyły czegoś takiego jak unicestwianie większości narodu - mówiła założycielka Partii Kobiet (obecnie Inicjatywa Feministyczna).

- Bo Polki to jest większość, nie połowa - zaznaczyła. - Spychanie w niebyt trenowano na kobietach. Wszelkie prawa: do aborcji, przedszkola, żłobki, możliwość opieki nad dzieckiem - to było ginekologią, nie polityką. Nie mówię już o tych najważniejszych rzeczach, jak prawo do własnego ciała, czyli wolności i godności - dodała Gretkowska.

Gdyby nie dyskryminacja kobiet...

- Wszystkie rządy miały układ z Kościołem, tak czy inaczej był u władzy - podkreśliła pisarka. - Partie i rządy ćwiczyły na kobietach dyskryminację, pozbawianie praw głosu, godności i wolności - oddychamy tym mentalem - dodała.

- Nagle kiedy doszła [do władzy] partia, która to wytrenowała, pozwoliła sobie na coś takiego - mówiła Gretkowska, mając na myśli politykę PiS wobec protestujących przeciwników. - Gdyby nie dyskryminacja kobiet, myślę, że oczywiście PiS by wykorzystywał swoją władzę, ale nie w taki ewidentny, chamski sposób - stwierdziła.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (153)
Gretkowska: Mamy straszną prawicę, "prezesa tysiąclecia" i uciśnioną opozycję
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 51 razy 31

  XXI wiek, mamy tyle mądrych, wykształconych

  i piastujących wysokie urzędy państwowe kobiet,

  a jednocześnie te same kobiety, klękają przed

  starcami w sutannach, ślinią ich śmierdzące łapy

  i są niewolnicami ich sennych, prehistorycznych dogmatów.

 • nikt znany

  Oceniono 22 razy 14

  jest w tym jakaś subtelna ni prawdy ale to nie dotyczy wyłącznie i nie przede wszystkim kobiet. Pani Manuelu, zdradzę Pani pewną tajemnicę którą chyba Pani przeoczyła: od 25 lat władza nie szanuje obywateli. Płeć nie gra roli: rządzący od 25 lat trenują dyskryminowanie kolejnych grup społecznych. Władza w Polsce najczęściej i niestety prawie że z definicji = arogancja. I o to mam pretensję do takich ludzi jak Pani - do ludzi z elit, którzy widzą to, wiedzą ale oportunistycznie wolą klaskać zamiast wymagać i domagać się wyższych standardów.

 • elenem

  Oceniono 24 razy 12

  Pani Gretkowska, szanuje pania...jest pani autorytetem dla wielu kobiet. Tak więc ma pani ta siłe ...proszę przekonać Kobiety zeby wszystkie poszły na głosowanie i zagłosowały w kolejnych wyborach "zgodnie z własną wolą i sumieniem." Tylko tyle i az tyle. A gwarantuję pani ze ta "władza" legnie w popiele jak domek z kart. :)

 • justas32

  Oceniono 16 razy 10

  Opozycja w Polsce jest bardzo cienka. Schetyna, Kopacz czy Petru są za słabi - ale sami o tym przecież nie wiedzą. Brakuje mężów stanu. Albo żon - oczywiście ...

 • ziggybum

  Oceniono 17 razy 9

  Niestety - w krajach zachodnich kobiety są sobie same najbardziej winne. Ponad 50% wyborców PiS w ostatnich wyborach to były kobiety, Putina czy Trumpa też masowo popierają. Podobnie jak religijną ciemnotę. Dlatego nie zwalajmy wszystkiego na patriarchat - pochylmy się nad tragiczną ciemnotą dużej części kobiet, którą sobie podtrzymują - z WYGODNICTWA i Z WŁASNGEO WYBORU.

 • serce.po.lewej

  Oceniono 12 razy 8

  Pani Manuelo, nie istnieje coś takiego jak "niestraszna prawica". W prawicę wpisane jest zło.

 • entymolog

  Oceniono 12 razy 8

  Polski kościół to tylko związek zawodowy pedofilów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX