Prezydent Nowej Soli: Ja nie jestem Koziołem z "Rancza", ja nazywam się Wadim Tyszkiewicz

- PiS przeprowadza pełzający skok na samorządy, największy sukces Polski po '89 roku - ocenił w Poranku Radia TOK FM Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli. Jego zdaniem krytyka władz wykonawczych w samorządach świadczy o tym, że PiS nie ma pojęcia jak one działają, a swoją wiedzę opiera na stereotypach.

- Samorząd trzeba poprawiać, ale nie można go demolować. A o tym, że tak się dzieje świadczy przejmowanie instytucji, które były podporządkowane samorządom, czyli gospodarzom w terenie. Chodzi m.in. o ośrodki doradztwa rolniczego, melioracje, wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska, czyli wszystko to, gdzie są pieniądze i stanowiska - wyliczał prezydent Nowej Soli.

Kolejne - jak mówił Wadim Tyszkiewicz - mają być Regionalne Izby Obrachunkowe, które kontrolują samorządy. Do tej pory RIO sprawdzały słupki, a teraz to będzie narzędzie polityczne - ostrzegał Tyszkiewicz. 

- Samorządy to mieszkańcy, nie jacyś tak wójtowie, prezydenci czy burmistrzowie. To są reprezentanci mieszkańców wybierani w wolnych, demokratycznych wyborach, ci gospodarze w terenie - podkreślił Wadim Tyszkiewicz. W jego ocenie PiS dąży do przejęcia urzędów i opanowania ich przez polityków, by z czasem przekształcić je w komitety partii.

Mówienie o samorządach, że siedzą w nich złodzieje, że są tam kliki i rządzą układy to w ocenie prezydenta Nowej Soli rodzaj zasłony dymnej. - To kompletna nieprawda - powiedział.

Ja nazywam się Wadim Tyszkiewicz

-  Nie wiem, czy pan słyszał - Tyszkiewicz zwrócił się do Jacka Żakowskiego - wypowiedź wicepremiera Morawieckiego, który powiedział, że samorząd to są Wilkowyje. Wicepremier tego kraju wiedzę na temat funkcjonowania samorządu czerpie z serialu telewizyjnego "Ranczo". No ręce opadają. Nie, ja nie jestem Piotrem Koziołem, ja nazywam się Wadim Tyszkiewicz i jestem od 15 lat prezydentem, którego mieszkańcy wybierają z poparciem 80 procent - podsumował Wadim Tyszkiewicz. 

Zobacz też: Morawiecki mówi o zmianach w samorządach. Nagle wspomina o tym, że oglądał "Ranczo". Tych komentarzy mógł się spodziewać

W czwartek Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych. zrzeszające ok. tysiąca gmin zaprosiło Jarosława Kaczyńskiego i przedstawicieli prezydenta Dudy na zorganizowaną w Sejmie debatę o przyszłości samorządów. Żaden z zaproszonych przedstawicieli rządzących nie przyszedł.

TOK FM PREMIUM