Szczuka: PiS chce uformować pokolenie gotowe powrócić do ról w patriarchacie

- Taka masa kobiet, taka ogromna siła, która się wyłoniła dzięki Jarosławowi Kaczyńskiemu, to jest rzecz od początku lat 90. nienotowana - mówiła w Radiu TOK FM Kazimiera Szczuka. - Ja wierzę, że duch solidarności kobiet nie da się już zagonić do komórki i zamknąć - dodała.

- Za polityką PiS stoi potrzeba uformowania przez szkołę młodego pokolenia, które będzie gotowe powrócić do ról w patriarchacie - mówiła w audycji "Prawda nas zaboli" feministka Kazimiera Szczuka. - Takich, że państwo płaci za kolejne dzieci, więc będą - takie jest wyobrażenie - rodziny wielodzietne, patriotyczne, katolickie. Właściwie kobieta może być, gdyby zdecydowała się na wielodzietną rodzinę, wyrzucona z rynku pracy - dodała.

Zdaniem krytyczki literackiej "chodzi o odwrócenie emancypacyjnego ducha dziejów". - To wynika z nauki Kościoła rzymskokatolickiego. Wszyscy fundamentaliści, autorytarni przywódcy nienawidzą emancypacji kobiet. Łatwiej jest rządzić ludźmi, jeżeli się da mężczyźnie rządzić kobietą - uzasadniała.

"Równość to nie jest rzecz, którą ktoś raz powinien dawać, a potem zabierać"

- Daje się namiastkę tej władzy, tak się ją dystrybuuje. To jest rodzaj hierarchii, która zostaje wpojona - dodała Szczuka. - Tworzy się jakąś wyobrażoną zaporę przeciwko temu, żeby kobiety czuły się ludźmi na rynku pracy, w sferze publicznej - mówiła.

W środę odbędzie się Międzynarodowy Strajk Kobiet 8 marca organizowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. Manify odbyły się również w ostatnią niedzielę. "Uważamy, że kobiety są siłą, która może powstrzymać marsz populizmu i neofaszyzmu przez świat - jesteśmy przecież wszędzie" - czytamy na Facebooku.

Organizatorki proponują, by 8 marca kobiety strajkowały totalnie (zaprzestając pracy także w domu) lub choć przez jakiś czas. Namawiają także, by ubrać się na czarno i bojkotować firmy posługujące się seksizmem w reklamach czy dyskryminujące pracownice. Poza demonstracjami zapowiadają wiele wydarzeń towarzyszących.

- To jest święto polityczne, ideologiczne - mówiła Szczuka w Radiu TOK FM. - Przypomina o tym, że równość to nie jest rzecz, którą ktoś raz powinien dawać, a potem zabierać, tylko my po prostu jesteśmy. Jest cała masa ludzi, którzy tej równości sobie życzą w Europie w XXI wieku - podkreśliła feministka.

"Duch solidarności kobiet nie da się już zagonić do komórki i zamknąć"

We wrześniu zeszłego roku, po tym, jak Sejm skierował do komisji ustawę zakazującą aborcji, partia Razem zaczęła akcję "Czarny protest". W poniedziałek 3 października odbył się "Strajk kobiet" wzorowany na islandzkim proteście z 1975 roku. Tysiące kobiet w całym kraju wzięły wolne i wyszły na ulice. Manifestacje w czarnych strojach odbyły się w kilkunastu miastach. Policja szacuje, że łącznie wzięło w nich udział około 100 tys. osób. Tuż po nich Sejm zdecydował o odrzuceniu projektu. PiS zapowiedziało jednak, że sprawa prawa aborcyjnego wróci. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

- Celem strajku jest powiedzenie: tu jesteśmy, umiemy hałasować bardzo, umiemy być solidarne - mówiła Szczuka. - Taka masa kobiet, taka ogromna siła, która się wyłoniła dzięki Jarosławowi Kaczyńskiemu, to jest rzecz od początku lat 90. nienotowana. Ja wierzę, że duch solidarności kobiet nie da się już zagonić do komórki i zamknąć - stwierdziła.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (164)
Szczuka: PiS chce uformować pokolenie gotowe powrócić do ról w patriarchacie
Zaloguj się
 • bkiton

  Oceniono 28 razy 22

  No to przypomnijmy tu niektórym, skoro tak sie czepili tego islamu:
  Św. Augustyn, 354-430 — jeden z największych Ojców Kościoła:

  # Kobieta jest istotą poślednią, która nie została stworzona na obraz i podobieństwo Boga. To naturalny porządek rzeczy, że kobieta ma służyć mężczyźnie.

  # "Nie wiem, do jakiej pomocy mężczyźnie została stworzona kobieta, jeśli wykluczymy cel prokreacji. Dlaczego mimo to cel ten się wyklucza, nie rozumiem. Jeśli kobieta nie została dana mężczyźnie do pomocy w rodzeniu dzieci, w takim razie do czego? Może do tego, by razem uprawiali ziemię? W takim razie lepszą pomocą dla mężczyzny byłby mężczyzna. To samo tyczy się pociechy w samotności. O ileż przyjemniejsze jest życie i rozmowa, gdy mieszkają ze sobą dwaj przyjaciele niż mężczyzna i kobieta".

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 27 razy 19

  Obawiam się iż proces hodowli pisiolskich khmerów trwa i się rozkręca. Po sukcesie Wiedźmina pora na gry dla młodzieży ...hmmm....np : Bury rozpędza czerwone chmury, Kuraś- Ogień morduje z Bogiem...etc.

 • geraldine2015

  Oceniono 26 razy 16

  Ja nie wiem jak to się stało, że nakręcono film i teraz go będą wyświetlać o Marii Curie -Skłodowskiej. Taki zły przykład dla dziewcząt. Taki zły.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 19 razy 13

  PiS nie ma żadnych ambicji, żeby formować nowe pokolenie na jakąś modłę, ani tym bardziej do życia w patriarchacie. Oni po prostu robią to co robią, bo do władzy dorwały się wsiowe baby ze ślaskich pipidówów, zupełnie nieobyte w świecie, które innego życia nie znają.

  One bedą co tydzień przez pół Polski do domu na złamanie karku gnały, żeby mężowi uprać gacie. Dla nich nowoczesność to jak w rodzinnej wichurze jest Spa z solarium.

 • elektronik_99

  Oceniono 14 razy 10

  Manifestują, narzekają, ale olać KK to się boją..

 • jesiotr99

  Oceniono 11 razy 9

  czytajcie kochane kobiety komentarze pissowskie i zapamiętajcie je do nastepnych wyborów.

 • tadjan

  Oceniono 9 razy 7

  pis to guzik może, to wielki mecenat watykańskich złodziei decyduje o wszystkim.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX