Kto w TK zbada, czy prezes Gersdorf wybrano legalnie? Przyłębska wyznaczyła sędziów. Zaskoczenie?

Trybunał Konstytucyjny wyznaczył już skład sędziowski, który rozstrzygnie skargę posłów Prawa i Sprawiedliwości ws. legalności wyboru Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego. Skarga będzie badana w składzie 5-osobowym, a w nim 4 sędziów to członkowie Trybunału wybrani przez obecną większość parlamentarną.

Prezes Julia Przyłębska, poza sobą, do sprawy wyznaczyła także sędziów: Mariusza Muszyńskiego, Zbigniewa Jędrzejewskiego, Lecha Morawskiego i Leona Kieresa. Dwóch sędziów w składzie - Mariusz Muszyński i Lech Morawski - to tzw. sędziowie dublerzy, których Sejm, głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości i klubu Kukiz’15, wybrał 2 grudnia 2015 roku.

Część prawników i konstytucjonalistów uważa, że wszystkie orzeczenia z ich udziałem mogą być obarczone wadą prawną.

 2 marca grupa 60 posłów Prawa i Sprawiedliwości skierowała do Trybunału Konstytucyjnego skargę, w której politycy podważają legalność wyboru Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzaty Gersdorf. Parlamentarzyści uważają, że w 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski nie mógł zgodnie z przepisami powołać Gersdorf na urząd, bo Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego nie przedstawiło mu uchwały dot. kandydatów.

Na konferencji prasowej rzecznik SN tłumaczył, że głosowanie w Sądzie Najwyższym przeprowadzane jest na podstawie regulaminu, a przekazanie uchwały nie jest wymagane. Sędzia Michał Laskowski dodawał też, że procedura wyboru kandydatów na prezesa nie zmieniła się od 2002 roku.

Zobacz także WIDEO: "Niestety PiS do rozpie***a demokracji ma dwie prawe ręce". Lis o ataku na sądownictwo w Polsce 

"Niestety PiS do rozpie***a demokracji ma dwie prawe ręce". Lis o ataku na sądownictwo w Polsce

TOK FM PREMIUM