10 powodów, dla których warto dziś uczestniczyć w Strajku Kobiet

- Polskie kobiety zaczęły widzieć, że ich sytuacja jest coraz trudniejsza i że już dłużej nie mogą milczeć - oceniała w Poranku Radia TOK FM Agata Diduszko-Zyglewska. I wymieniła powody, dla których powinny dziś protestować.

- Polskie kobiety mają strasznie dużo niestety powodów, żeby w tym roku wyjść na ulice i zastrajkować - stwierdziła w Poranku Radia TOK FM publicystka "Krytyki Politycznej" Agata Diduszko-Zyglewska. - Wymieńmy je - dodała. Jej zdaniem to:

 • Próba zaostrzenia i tak bardzo ostrego antyaborcyjnego prawa
 • Wprowadzenie antykoncepcji awaryjnej na receptę przez ministra
 • Skandaliczne wypowiedzi polityków. - Jak prezydent mówi o tym, żeby nie stosować konwencji antyprzemocowej wprowadzonej w 2015 r. - podawała przykład. - Mówi to w kraju, w którym co roku 150 kobiet umiera zakatowanych w domu przez mężczyzn, w którym 800 tys. kobiet rocznie pada ofiarą przemocy domowej, a 30 tys. - gwałtu - dodała
 • Odejście od standardów opieki okołoporodowej
 • Milion dzieci, które nie dostają alimentów. W 90 proc. to mężczyźni nie płacą alimentów (są w sumie dłużni ok. 10 mld zł)
 • Kobiety zajmujące się opieką nad dziećmi i dorosłymi niepełnosprawnymi, którym się za to płaci np. 1400 zł miesięcznie
 • Żłobki, w których mieści się tylko 9 proc. dzieci
 • Nierówne płace - kobiety zarabiają 15-20 proc. mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach
 • Rząd, który jeszcze problemy kobiet pogłębia, zamiast ich sytuację polepszać
 • Narastająca dominacja Kościoła katolickiego w sferze publicznej. - Z jego anachroniczną wizją tzw. tradycyjnej rodziny, w której kobieta ma być w domu, pracować bezpłatnie, nie mieć emerytury i być podporządkowana mężczyźnie, który może ją bić - mówiła Diduszko-Zyglewska

- Tych powodów jest po prostu strasznie dużo - stwierdziła publicystka. - To wszystko sprawia, że naprawdę myślę, że bardzo dużo kobiet dzisiaj weźmie udział w tym strajku. Polskie kobiety zaczęły widzieć, że ich sytuacja jest coraz trudniejsza i że już dłużej nie mogą milczeć - dodała.

Międzynarodowy Strajk Kobiet

W środę odbywa się Międzynarodowy Strajk Kobiet 8 marca organizowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. "Uważamy, że kobiety są siłą, która może powstrzymać marsz populizmu i neofaszyzmu przez świat - jesteśmy przecież wszędzie" - czytamy na Facebooku.

Organizatorki proponują, by 8 marca kobiety strajkowały totalnie (zaprzestając pracy także w domu) lub choć przez jakiś czas. Namawiają także, by ubrać się na czarno i bojkotować firmy posługujące się seksizmem w reklamach czy dyskryminujące pracownice. Poza demonstracjami zapowiadają wiele wydarzeń towarzyszących.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (49)
10 powodów, dla których warto dziś uczestniczyć w Strajku Kobiet
Zaloguj się
 • wieslaw_z_podkarpacia

  Oceniono 11 razy 5

  Jako niezłomny obrońca życia powiem wam, że Polska powinna
  zerwać kontakty dyplomatyczne z USA, Kanadą, Rosją, Francją, Niemcami, Czechami, Słowacją, Węgrami, Ukrainą, Białorusią, Litwą, Łotwą, Estonią, Szwecją, Norwegią, Finlandią, Danią, Wielką Brytanią, Holandią, Szwajcarią, Hiszpanią, Portugalią, Islandią, Grecją, Belgią, Rumunią, Bułgarią, Serbią, Chorwacją, Turcją, Chinami, Japonią, Koreą Południową, a nawet Północną.......
  gdyż wszystkie te barbarzyńskie kraje tworzą lewacką cywilizację śmierci
  w której morduje się niewinne dzieci.
  Zamiast tego proponuję zacieśnić sojusze z Watykanem, Iranem, Afganistanem, Syrią, Czadem, Somalią, Kongo, Madagaskarem i wieloma innymi oazami szczęścia, gdzie ludzkie życie jest wartością najwyższą.
  Kiedy mnie ludzie pytają: Wiesiek co ty bierzesz??? Odpowiadam, że 500+

 • krark

  Oceniono 10 razy 4

  Dalej miłe panie bierzcie śluby kościelne, posyłajcie dzieci na religię i strajkujcie przeciwko dominacji kościoła i podporządkowanym mu politykom ze wszystkich opcji. Najpierw miłe panie pomyślcie chwilę, bo inaczej będziecie znowu gadać o waszej sile, ale to nic a nic nie zmieni w waszym życiu.

 • endrju1521

  Oceniono 11 razy 3

  Dla zobrazowania równouprawnienia kobiet,

  proszę mi pokazać tyle ustaw naruszających

  prawa osobiste mężczyzn co kobiet.

 • szpung

  Oceniono 1 raz 1

  Widze tylko jeden powod wyjscia na ulice tego dnia, otoz ma padac wiec mozna wziac parasolke. Powodzenia

 • adam-aga

  Oceniono 1 raz 1

  Antykobiecy rząd, którego premierem jest kobieta. Dobre. Logika feministek.

 • qatroscc

  Oceniono 6 razy 0

  ja dziękuję za tą michnikową demokrację, postoję

  cenzura forum jak za komuny

 • przemek90i

  Oceniono 6 razy 0

  Dość dyskryminowania mężczyzn na stanowiskach kierowniczych przez sztuczne promowanie kobiet

 • prawdaprawdaprawda

  Oceniono 14 razy 0

  Dość dyktatury kobiet!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX