"Tusk kandydatem Niemiec? To niech PiS wycofa ambasadora z Berlina, tylko to TW 'Wolfgang'..."

- Proponuję w ramach retorsji wycofać polskiego ambasadora z Niemiec. Tylko jest z tym kłopot, bo to jest podobno TW "Wolfgang", który dobrze służy PiS - mówi w TOK FM Sławomir Neumann. Tak szef klubu PO odpowiada na zarzuty PiS, że Tusk był niemieckim kandydatem.

- Proponuję w ramach retorsji wycofać polskiego ambasadora z Niemiec. Tylko jest z tym kłopot, bo to jest podobno TW "Wolfgang", który dobrze służy PiS, i dlatego nie chcą go wycofać. To jest głupota mówić takie rzeczy w Europie i pani się dziwi Hollande'owi że tak wypowiada się o Polsce i polskim rządzie? - pytał retorycznie Sławomir Neumann prowadzącą Poranek Radia TOK FM Dominikę Wielowieyską.

Chodzi o wypowiedź prezydenta Francji podczas ostatniego szczytu w Brukseli. Z relacji dyplomatów wynika, że premier Szydło przekonywała, że wybór Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej jest wbrew podstawowym zasadom UE. Wtedy Hollande powiedział: Wy macie zasady, my mamy fundusze strukturalne.

Szef klubu PO przypomniał, że PiS mówił o stanowisku szefa Rady Europejskiej, że to funkcja, gdzie nic nie można, a potem zarzucał Donaldowi Tuskowi, że nic nie zrobił.

To jest szukanie cały czas cepa, żeby uderzyć Tuska. Ich kompleksy są już nie tylko znane w Polsce, ale wynieśli te kompleksy i nienawiść do Tuska na salony europejskie, na europejskie podwórko. To jest pokaz arogancji PiS. Mówienie, że to jest niemiecki kandydat jest obraźliwe dla wszystkich. Naprawdę to powoduje, że normalni ludzie w Europie pukają się w głowę widząc polski rząd i to,  co ten rząd opowiada. Jeśli ktoś chce powiedzieć ludziom, że Francja są na pasku Niemiec, Wielka Brytania jest pasku Niemiec, czy Włochy są na pasku Niemiec to znaczy, że jest kompletnym idiotą. Albo robi z ludzi idiotów. Nie ma innej drogi

- mówił szef klubu PO.

- To jest tylko opowiadanie na potrzeby wewnętrzne Polski, utwardzanie PiS-owskiego elektoratu na tych fobiach antyniemieckich. To jest szkodzenie Polsce na arenie międzynarodowej, żeby te fobie Kaczyńskiego hodować tutaj w Polsce. To jest wbrew polskiej racji stanu, to jest zdradza stanu - podkreślił Sławomir Neumann w Poranku Radia TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM