Komisja Europejska wzywa do wstrzymania wycinek w Puszczy Białowieskiej. Krok drugi to pozew

Unijny komisarz ds. środowiska wezwał Polskę do natychmiastowego wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej. Najprawdopodobniej w przyszłym miesiącu komisja uzna ostatecznie, że Polska łamie w Puszczy wspólnotowe prawo i skieruje pozew do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Od kilku miesięcy Komisja Europejska prowadzi procedurę związaną z możliwością łamania przez Polskę w Puszczy Białowieskiej wspólnotowego prawa dotyczącego obszarów Natura 2000. Wątpliwości Brukseli budzi zarządzone przez ministra środowiska Jana Szyszko trzykrotne zwiększenie wycinki drzew w Nadleśnictwie Białowieża.

Podczas ostatniego posiedzenia komisji środowiska Parlamentu Europejskiego komisarz ds. środowiska Karmenu Vella poinformował, że właśnie zwrócił się do ministra Szyszko z wnioskiem  w sprawie dochodzenia Komisji.

- Wysłałem pismo do ministra z prośbą o natychmiastowe wstrzymanie wszelkiej wycinki. Chcieliśmy rozmawiać na temat poprawek do planu zarządzania i ich zgodności z prawem unijnym, jednak propozycja ta została odrzucona – mówił Vella.

Pozew do ETS w najbliższych tygodniach?

Komisarz dodał też, że raporty organizacji pozarządowych monitorujących sytuację w Puszczy Białowieskiej potwierdzają zwiększenie w tym roku intensywności cięć. Zapowiedział też, że w najbliższym czasie Komisja przejdzie do ostatniego etapu procedury w sprawie naruszania przez Polskę wspólnotowego prawa - tzw. "uzasadnionej opinii". Po jej wydaniu Bruksela będzie mogła pozwać Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Jeszcze w piątek zapytaliśmy ministerstwo środowiska, czy otrzymało list komisarza Vello i jak na niego zareaguje. Czekamy na odpowiedź.

Jednak trudno spodziewać się, by minister Jan Szyszko wstrzymał drwali. Od roku konsekwentnie powtarza, że Puszcza Białowieska jest dziełem człowieka i tylko człowiek może zahamować działalność atakujące świerki kornika, wycinając zarażone drzewa.

Zdaniem zdecydowanej większości ekspertów Puszcza Białowieska jest w zdecydowanej części lasem naturalnym, naturalnym jest też obecność kornika. Wycinki w ich ocenie mogę mu więc tylko zaszkodzić. Wątpliwości co do ich zasadności i rozmiarów ma też UNESCO. Puszcza Białowieska jest jedynym w Polsce obiektem przyrodniczym znajdującym się na liście Światowego Dziedzictwa Ludzkości tej organizacji.

Dęby też wycinają

Tymczasem pod topór w Puszczy idą już nie tylko świerki. W ubiegłym tygodniu Fundacja Dzika Polska poinformowała Komisję Europejską o wycince stu stuletnich dębów w Nadleśnictwie Hajnówka.

Zdaniem Adama Bohdana z Fundacji drzewa były zdrowe i nie rosły przy żadnej drodze, więc ich usunięcie trudno uzasadniać względami bezpieczeństwa. Ponadto część lasu z której je usunięto powinna być wg Unesco wyłączona z jakichkolwiek prac gospodarczych.

- Wycinka jest też niegodna z unijnymi dyrektywami dotyczącymi obszarów Natura 2000. Gospodarka leśna polegająca na ingerencji w drzewostany grądowe, w których powinien dominować dąb, jest niezgodna jest niezgodna z planem zadań ochronnych dla tego terenu – ocenia Bohdan.

Jego zdaniem Komisja powinna postępowanie ws. naruszenia unijnego prawa rozciągnąć też na obszar Nadleśnictwa Białowieża.

Leśnicy odrzucają zarzuty przyrodników. Podkreślają, że dęby wycięto w tzw. lesie nasiennym i chodziło wyłącznie o słabsze lub chore sztuki. Ich zdaniem drzewa nie miał stu lat, a dziewięćdziesiąt osiem.

- Chcemy tam zostawić najlepszy potencjał genetyczny, by uzyskać najlepsze żołędzie a z nich najmocniejsze sadzonki, służące nam do odnowienia lasu – wyjaśnia Maria Bielecka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Podkreśla też, że wycinka w okolicach Hajnówki miała marginalny charakter, usunięto sto drzew z powierzchni sześciu hektarów, więc jedno drzewo na ponad 600 metrów kwadratowych.

Zobacz także: Warszawa apeluje o zmianę ustawy ws. wycinki. "Czas liczymy w padających drzewach"

Warszawa apeluje o zmianę ustawy ws. wycinki. "Czas liczymy w padających drzewach"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (121)
Komisja Europejska wzywa do wstrzymania wycinek w Puszczy Białowieskiej. Krok drugi to pozew
Zaloguj się
 • puszka-3

  Oceniono 30 razy 26

  Nie zostanie wstrzymana wycinka drzew , bo nie zostały jeszcze wycięta odpowiednia ilość za którą zapłacono odpowiednim osobą z wiadomego ministerstwa w łapówce.
  Odpowiedź będzie jedna , że wszystko jest zgodne z prawem i ustawą.

 • grkobylka

  Oceniono 33 razy 25

  To, co Szyszko robi w Puszczy to nic innego jak kradzież. Ten las jest własnością wszystkich, a nie ministra czy rządu albo Lasów Państwowych.

 • hrabia-drapello

  Oceniono 25 razy 23

  "drzewa nie miały stu lat, a dziewięćdziesiąt osiem."
  Ufff...odetchnąłem z ulgą!
  Dobrze,że to się wyjaśniło.

 • arvek9

  Oceniono 26 razy 22

  Brak słów. Tylu ograniczonych w jednej partii i w jednym rządzie to ewenement na skalę światową, który nie miał miejsca w historii starożytnej, ani nowożytnej.

 • alex444444

  Oceniono 23 razy 21

  Szyszko to zwykły lobbysta, uwłaszczył się na państwowej ziemi za grosze, teraz robi biznesy z odbiorcami drewna. Powinien stać się pierwszym urzędnikiem który straci majątek na poczet wyrządzonych społeczeństwu szkód. Nie wierzę aby nie wiedział co robi.

 • elenem

  Oceniono 23 razy 21

  Dąb 98 lat do wycinki ?! Ku..wa kto ich uczynił leśnikami ??? Toz to BANDYCI ! Pod sąd was sukinsyny !

 • jagopa

  Oceniono 29 razy 21

  Wojny nie daly rady, ale pizdzielska dzicz da.....

 • zbycho52

  Oceniono 22 razy 20

  Teraz wiadomo dlaczego PiS tak bronilo lasow,chodzilo tylko o to,zeby po przejeciu wladzy mogli sobie je wycinac jak im sie podoba,ciekawe kto i od kogo wzial wlape.

 • kacperski1968

  Oceniono 21 razy 19

  Brak słów. Kłamstwo goni kłamstwo, a drzewa wycinane są dalej. Kto komu ile zapłacił za taka rabunkową gospodarkę. Tak postępowali zaborcy i Niemcy hitlerowskie na okupowanych terenach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX