Komisja Europejska wzywa do wstrzymania wycinek w Puszczy Białowieskiej. Krok drugi to pozew

Unijny komisarz ds. środowiska wezwał Polskę do natychmiastowego wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej. Najprawdopodobniej w przyszłym miesiącu komisja uzna ostatecznie, że Polska łamie w Puszczy wspólnotowe prawo i skieruje pozew do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Od kilku miesięcy Komisja Europejska prowadzi procedurę związaną z możliwością łamania przez Polskę w Puszczy Białowieskiej wspólnotowego prawa dotyczącego obszarów Natura 2000. Wątpliwości Brukseli budzi zarządzone przez ministra środowiska Jana Szyszko trzykrotne zwiększenie wycinki drzew w Nadleśnictwie Białowieża.

Podczas ostatniego posiedzenia komisji środowiska Parlamentu Europejskiego komisarz ds. środowiska Karmenu Vella poinformował, że właśnie zwrócił się do ministra Szyszko z wnioskiem  w sprawie dochodzenia Komisji.

- Wysłałem pismo do ministra z prośbą o natychmiastowe wstrzymanie wszelkiej wycinki. Chcieliśmy rozmawiać na temat poprawek do planu zarządzania i ich zgodności z prawem unijnym, jednak propozycja ta została odrzucona – mówił Vella.

Pozew do ETS w najbliższych tygodniach?

Komisarz dodał też, że raporty organizacji pozarządowych monitorujących sytuację w Puszczy Białowieskiej potwierdzają zwiększenie w tym roku intensywności cięć. Zapowiedział też, że w najbliższym czasie Komisja przejdzie do ostatniego etapu procedury w sprawie naruszania przez Polskę wspólnotowego prawa - tzw. "uzasadnionej opinii". Po jej wydaniu Bruksela będzie mogła pozwać Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Jeszcze w piątek zapytaliśmy ministerstwo środowiska, czy otrzymało list komisarza Vello i jak na niego zareaguje. Czekamy na odpowiedź.

Jednak trudno spodziewać się, by minister Jan Szyszko wstrzymał drwali. Od roku konsekwentnie powtarza, że Puszcza Białowieska jest dziełem człowieka i tylko człowiek może zahamować działalność atakujące świerki kornika, wycinając zarażone drzewa.

Zdaniem zdecydowanej większości ekspertów Puszcza Białowieska jest w zdecydowanej części lasem naturalnym, naturalnym jest też obecność kornika. Wycinki w ich ocenie mogę mu więc tylko zaszkodzić. Wątpliwości co do ich zasadności i rozmiarów ma też UNESCO. Puszcza Białowieska jest jedynym w Polsce obiektem przyrodniczym znajdującym się na liście Światowego Dziedzictwa Ludzkości tej organizacji.

Dęby też wycinają

Tymczasem pod topór w Puszczy idą już nie tylko świerki. W ubiegłym tygodniu Fundacja Dzika Polska poinformowała Komisję Europejską o wycince stu stuletnich dębów w Nadleśnictwie Hajnówka.

Zdaniem Adama Bohdana z Fundacji drzewa były zdrowe i nie rosły przy żadnej drodze, więc ich usunięcie trudno uzasadniać względami bezpieczeństwa. Ponadto część lasu z której je usunięto powinna być wg Unesco wyłączona z jakichkolwiek prac gospodarczych.

- Wycinka jest też niegodna z unijnymi dyrektywami dotyczącymi obszarów Natura 2000. Gospodarka leśna polegająca na ingerencji w drzewostany grądowe, w których powinien dominować dąb, jest niezgodna jest niezgodna z planem zadań ochronnych dla tego terenu – ocenia Bohdan.

Jego zdaniem Komisja powinna postępowanie ws. naruszenia unijnego prawa rozciągnąć też na obszar Nadleśnictwa Białowieża.

Leśnicy odrzucają zarzuty przyrodników. Podkreślają, że dęby wycięto w tzw. lesie nasiennym i chodziło wyłącznie o słabsze lub chore sztuki. Ich zdaniem drzewa nie miał stu lat, a dziewięćdziesiąt osiem.

- Chcemy tam zostawić najlepszy potencjał genetyczny, by uzyskać najlepsze żołędzie a z nich najmocniejsze sadzonki, służące nam do odnowienia lasu – wyjaśnia Maria Bielecka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Podkreśla też, że wycinka w okolicach Hajnówki miała marginalny charakter, usunięto sto drzew z powierzchni sześciu hektarów, więc jedno drzewo na ponad 600 metrów kwadratowych.

Zobacz także: Warszawa apeluje o zmianę ustawy ws. wycinki. "Czas liczymy w padających drzewach"

Warszawa apeluje o zmianę ustawy ws. wycinki. "Czas liczymy w padających drzewach"

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM