Balicki krytykuje założenia reformy zdrowia: Przez tzw. sieć może zabraknąć łóżek w szpitalach

Do tej pory sieć była rozumiana jako plan rozmieszczenia szpitali na danym terenie, ale z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców. Reforma zdrowia zaproponowana przez PiS może sprawić, że zabraknie łóżek szpitalnych - uważa Marek Balicki, były minister zdrowia, który był gościem Radia TOK FM.

Były minister zdrowia w Poranku Radia TOK FM przypomniał, że dotąd sieć szpitali była rozumiana jako plan rozmieszczenia placówek. Chodziło o to, żeby na terenie powiatu, województwa było tyle oddziałów internistycznych czy np. neurochirurgii, ile potrzeba w związku z epidemiologią na danym terenie. Zdaniem Marka Balickiego, proponowana przez PiS ustawa o sieci szpitali, nie daje takich gwarancji.

Zabraknie łóżek szpitalnych

- Gdyby był taki pomysł, że dzięki tej ustawie uda się taki plan (rozmieszczenia sieci szpitali) ustalić, i w jakimś czasie będziemy dążyć, żeby go zrealizować, to byłoby OK. Natomiast to, co jest w ustawie, to są ustalone kryteria, które szpital musi spełnić żeby otrzymywać ryczałt od państwa, od NFZ. I z tego nie wynika, że wszędzie będzie dobre rozmieszczenie szpitali, bo może być tak, że te kryteria na jednym terenie spełnią wszystkie placówki i może być ich nadmiar, a na innym część placówek ich nie spełni i będzie niewystarczająca liczba łóżek szpitalnych. To pierwszy błąd ustawy, że ona się nazywa siecią, a siecią nie jest. Raczej służy temu, żeby zmniejszyć liczbę szpitali , które otrzymują środki z budżetu państwa. I to może nie byłby to złe, tylko nie wiemy na jakim terenie, i może za to jakaś grupa pacjentów zapłacić - ostrzegał Balicki.

Innym błędem, który wytknął ministerstwu zdrowia Marek Balicki, była sprawa ryczałtu.

- Odejście od płacenia za pacjenta to dobry kierunek. Natomiast taka forma ryczałtu, jaka została zaproponowana jest ryzykowna, bo szpitale mogą w pewnym momencie nie chcieć przyjmować kolejnych pacjentów, czyli mogą się wydłużyć kolejki. Dużo lepiej byłoby, gdyby to było, jak w Hiszpanii, że dajemy ryczałt, ale w zamian za jakąś określoną odpowiedzialność, za jakieś zadania, a tego w tym pomyśle nie ma - przekonywał Marek Balicki.

Założenia reformy zdrowia

Zgodnie z projektem reformy zdrowia, sieć szpitali ma zostać utworzona 1 października tego roku. Placówki będą do niej kwalifikowane po spełnieniu ściśle określonych kryteriów dotyczących zakresu i charakteru udzielanych świadczeń. Szpitale znajdujące się w sieci zostaną podzielone na kilka różnych poziomów systemu zabezpieczenia, a kwalifikacji do każdego poziomu będzie się dokonywać na cztery kolejne lata kalendarzowe.

Szpitale "sieciowe" środki finansowe będą otrzymywały w formie ryczałtu, którego wysokość będzie powiązana z wartością świadczeń zrealizowanych w poprzednich okresach. W ramach ryczałtu poza świadczeniami szpitalnymi finansowana będzie także ambulatoryjna opieka specjalistyczna (w przychodniach przyszpitalnych) i rehabilitacja. Niektóre świadczenia i procedury (np. porody, endoplastyka, chemioterapia) będą opłacane osobno i rozliczane tak jak dotychczas.

W sieci będą mogły się znaleźć zarówno szpitale publiczne, jak i niepubliczne.

TOK FM PREMIUM