Balicki krytykuje założenia reformy zdrowia: Przez tzw. sieć może zabraknąć łóżek w szpitalach

Do tej pory sieć była rozumiana jako plan rozmieszczenia szpitali na danym terenie, ale z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców. Reforma zdrowia zaproponowana przez PiS może sprawić, że zabraknie łóżek szpitalnych - uważa Marek Balicki, były minister zdrowia, który był gościem Radia TOK FM.

Były minister zdrowia w Poranku Radia TOK FM przypomniał, że dotąd sieć szpitali była rozumiana jako plan rozmieszczenia placówek. Chodziło o to, żeby na terenie powiatu, województwa było tyle oddziałów internistycznych czy np. neurochirurgii, ile potrzeba w związku z epidemiologią na danym terenie. Zdaniem Marka Balickiego, proponowana przez PiS ustawa o sieci szpitali, nie daje takich gwarancji.

Zabraknie łóżek szpitalnych

- Gdyby był taki pomysł, że dzięki tej ustawie uda się taki plan (rozmieszczenia sieci szpitali) ustalić, i w jakimś czasie będziemy dążyć, żeby go zrealizować, to byłoby OK. Natomiast to, co jest w ustawie, to są ustalone kryteria, które szpital musi spełnić żeby otrzymywać ryczałt od państwa, od NFZ. I z tego nie wynika, że wszędzie będzie dobre rozmieszczenie szpitali, bo może być tak, że te kryteria na jednym terenie spełnią wszystkie placówki i może być ich nadmiar, a na innym część placówek ich nie spełni i będzie niewystarczająca liczba łóżek szpitalnych. To pierwszy błąd ustawy, że ona się nazywa siecią, a siecią nie jest. Raczej służy temu, żeby zmniejszyć liczbę szpitali , które otrzymują środki z budżetu państwa. I to może nie byłby to złe, tylko nie wiemy na jakim terenie, i może za to jakaś grupa pacjentów zapłacić - ostrzegał Balicki.

Innym błędem, który wytknął ministerstwu zdrowia Marek Balicki, była sprawa ryczałtu.

- Odejście od płacenia za pacjenta to dobry kierunek. Natomiast taka forma ryczałtu, jaka została zaproponowana jest ryzykowna, bo szpitale mogą w pewnym momencie nie chcieć przyjmować kolejnych pacjentów, czyli mogą się wydłużyć kolejki. Dużo lepiej byłoby, gdyby to było, jak w Hiszpanii, że dajemy ryczałt, ale w zamian za jakąś określoną odpowiedzialność, za jakieś zadania, a tego w tym pomyśle nie ma - przekonywał Marek Balicki.

Założenia reformy zdrowia

Zgodnie z projektem reformy zdrowia, sieć szpitali ma zostać utworzona 1 października tego roku. Placówki będą do niej kwalifikowane po spełnieniu ściśle określonych kryteriów dotyczących zakresu i charakteru udzielanych świadczeń. Szpitale znajdujące się w sieci zostaną podzielone na kilka różnych poziomów systemu zabezpieczenia, a kwalifikacji do każdego poziomu będzie się dokonywać na cztery kolejne lata kalendarzowe.

Szpitale "sieciowe" środki finansowe będą otrzymywały w formie ryczałtu, którego wysokość będzie powiązana z wartością świadczeń zrealizowanych w poprzednich okresach. W ramach ryczałtu poza świadczeniami szpitalnymi finansowana będzie także ambulatoryjna opieka specjalistyczna (w przychodniach przyszpitalnych) i rehabilitacja. Niektóre świadczenia i procedury (np. porody, endoplastyka, chemioterapia) będą opłacane osobno i rozliczane tak jak dotychczas.

W sieci będą mogły się znaleźć zarówno szpitale publiczne, jak i niepubliczne.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (23)
Balicki krytykuje założenia reformy zdrowia: Przez tzw. sieć może zabraknąć łóżek w szpitalach
Zaloguj się
 • fjan

  Oceniono 10 razy 6

  Rządowi wystarczy jeden szpital w Warszawie. Reszta niech się modli o zdrowie.

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 7 razy 5

  to chodzi wyłącznie o likwidację NFZ, po by, powołać nowy organ biurokratyczny i dac synekury dla swoich. W NFZ siedzą nie swoi, więc jest niepotrzebny. I tyle.

 • kemor234

  Oceniono 5 razy 3

  Większość "reform" PIS nadaje się do ... niczego. Nawet do komentowania

 • nighthawk00

  Oceniono 5 razy 3

  no i co z tego... jak zabraknie to zwali sie na Tuska, uklad, ukryte opcje, zaplute karly reakcji, stonke.... ciemny lud kupi wszystko.... im gorzej tym lepiej, bo bedzie na kogo zwalic...

 • adzia2

  Oceniono 3 razy 3

  Już teraz nie ma miejsc. Mama leżała 3 dni na SOR zanim została przyjęta na oddział wewnętrzny. Sytuacja z ostatniego tygodnia.

 • peter-321

  Oceniono 1 raz 1

  Balicki bankrut SLD, juz niczym nie bedziesz. Zaden Twoj powrot.

 • wolak007

  Oceniono 5 razy 1

  I o to chodzi! Skierowanie od proboszcza i łóżko się znajdzie?
  W ten sposób, wyeliminuje się muzułmanów, ateistów, prawosławnych, Tatarów, zwolenników PO, .Nowoczesnej oraz innej opozycji?!...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX