"Mamy zupełną abdykację prezydenta Andrzeja Dudy. Okazuje się kompletnie zbędny"

- Prezydent nie odgrywa swojej roli. To, że uważa, że nic się nie dzieje, jest przykre - oceniał w Poranku Radia TOK FM Tomasz Siemoniak, odnosząc się do braku reakcji Andrzeja Dudy na "kadrową destrukcję" w armii.

- Wraca dyskusja o kadrowej destrukcji powodowanej przez Antoniego Macierewicza w polskim wojsku - powiedział Jacek Żakowski w Poranku Radia TOK FM. Ostatnio dymisję złożył Szef Centrum Operacji Specjalnych, były dowódca GROM generał Jerzy Gut. - Ale podobno pan prezydent nie jest tym jeszcze zaniepokojony. Słusznie czy niesłusznie? - pytał dziennikarz.

- Czarna seria trwa tak naprawdę od grudnia - mówił były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. - Do dymisji podali się dwaj najważniejsi polscy wojskowi (szef Sztabu Generalnego i Dowódca Generalny), więc sprawa ma charakter bardzo poważny - dodał. - Sam Macierewicz zamiast to wyjaśnić chwali się wręcz, że 90 proc. dowódców musiało odejść. To jest bezprecedensowe - ocenił polityk.

"Prezydent okazuje się zupełnie zbędny"

- To, że prezydent uważa, że nic się nie dzieje, jest tak przykre i tak pokazujące, że armia nie ma zwierzchnika Sił Zbrojnych, który w żadnej formie nie potrafi się upomnieć i nic zrobić albo chociaż powiedzieć - mówił Siemoniak. - Stawia to pod znakiem zapytania potrzebę tego, żeby prezydent miał jakąkolwiek formę zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi, bo okazuje się zupełnie zbędny. I w praktyce, i formalnie - podkreślił.

Zdaniem posła, w najbliższych latach pojawi się dyskusja o urzędzie prezydenta jako takim. - Czy on jest w polskich warunkach potrzebny z wyborami powszechnymi, ogromnymi kosztami w sytuacji, gdy prezydent nie odgrywa swojej roli - mówił. - Być może wystarczyłby prezydent wybrany przez Zgromadzenie Narodowe z minimalnymi kompetencjami jak w Niemczech czy na Węgrzech. Zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi to jedynie konkretnie dookreślony obszar w konstytucji i tu mamy zupełną abdykację Andrzeja Dudy - zaznaczył Siemoniak.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (196)
"Mamy zupełną abdykację prezydenta Andrzeja Dudy. Okazuje się kompletnie zbędny"
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 44 razy 40

  "- A co na to zwierzchnik sił zbrojnych?
  - Kto?
  - No ten...
  - Aaa... A to jest ktoś?"

  Pamiętamy!

 • 123cathy

  Oceniono 42 razy 38

  Ile by się zaoszczędziło, armia darmozjadów:urzędasów ,doradców, ochrona, limuzyny podróże , wypady na narty -i to wszystko bez znaczenia dla mieszkańców tego kraju

 • andrzej1.61

  Oceniono 43 razy 37

  Nic dziwnego że nasze uczelnie tak nisko są w rankingach, skoro najlepsze uniwersytety i ich profesorowie dają dyplomy czemuś takiemu jak panu Duda udającego pełnienie obowiązków prezydenta.

 • Andrzej Czajkowski

  Oceniono 39 razy 35

  Duda jest całkowicie zbędny, on jak dyktafon odtwarza przewodnie myśli swego mentora i nic pozatym.Facet bez charakteru, nie wspomnę o jajach to po co nam taka fasada..szkoda kasy , lepiej dać ją Owsiakowi na szpitale

 • maura4

  Oceniono 36 razy 32

  Dla ludzi nie ma znaczenia, czy prezydent jest, czy go nie ma. Nie zdarzyło się, aby spotkał się z Polakami w jakiejkolwiek sprawie, nawet, jak o to prosili. Choćby deforma szkolnictwa. Jeździ tam, gdzie mu przyklaskują. najczęściej do górali.
  Nie spełnia swojej roli, jako zwierzchnik armii. Nie prowadzi żadnej polityki międzynarodowej. Nie wypowiada się w ważnych sprawach.Nie stara się tonować konfliktów. Chętnie natomiast wspomaga PiS i rząd w walce z gorszym sortem. W tej sprawie ma dużo do powiedzenia i nawet posunął się do nawoływania swoich zwolenników do zwalczania inaczej myślących rodaków.

 • i-tyle

  Oceniono 29 razy 25

  Zaślepka jest po to, żeby w miejscu gdzie coś powinno być, a tego nie ma, nie wyglądało pusto. Oczywiście funkcjonalnie dalej tego nie ma, ale wygląda jakby coś tam było.

 • six_a

  Oceniono 27 razy 23

  zbędzisław dupa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX