"Mamy zupełną abdykację prezydenta Andrzeja Dudy. Okazuje się kompletnie zbędny"

- Prezydent nie odgrywa swojej roli. To, że uważa, że nic się nie dzieje, jest przykre - oceniał w Poranku Radia TOK FM Tomasz Siemoniak, odnosząc się do braku reakcji Andrzeja Dudy na "kadrową destrukcję" w armii.

- Wraca dyskusja o kadrowej destrukcji powodowanej przez Antoniego Macierewicza w polskim wojsku - powiedział Jacek Żakowski w Poranku Radia TOK FM. Ostatnio dymisję złożył Szef Centrum Operacji Specjalnych, były dowódca GROM generał Jerzy Gut. - Ale podobno pan prezydent nie jest tym jeszcze zaniepokojony. Słusznie czy niesłusznie? - pytał dziennikarz.

- Czarna seria trwa tak naprawdę od grudnia - mówił były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. - Do dymisji podali się dwaj najważniejsi polscy wojskowi (szef Sztabu Generalnego i Dowódca Generalny), więc sprawa ma charakter bardzo poważny - dodał. - Sam Macierewicz zamiast to wyjaśnić chwali się wręcz, że 90 proc. dowódców musiało odejść. To jest bezprecedensowe - ocenił polityk.

"Prezydent okazuje się zupełnie zbędny"

- To, że prezydent uważa, że nic się nie dzieje, jest tak przykre i tak pokazujące, że armia nie ma zwierzchnika Sił Zbrojnych, który w żadnej formie nie potrafi się upomnieć i nic zrobić albo chociaż powiedzieć - mówił Siemoniak. - Stawia to pod znakiem zapytania potrzebę tego, żeby prezydent miał jakąkolwiek formę zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi, bo okazuje się zupełnie zbędny. I w praktyce, i formalnie - podkreślił.

Zdaniem posła, w najbliższych latach pojawi się dyskusja o urzędzie prezydenta jako takim. - Czy on jest w polskich warunkach potrzebny z wyborami powszechnymi, ogromnymi kosztami w sytuacji, gdy prezydent nie odgrywa swojej roli - mówił. - Być może wystarczyłby prezydent wybrany przez Zgromadzenie Narodowe z minimalnymi kompetencjami jak w Niemczech czy na Węgrzech. Zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi to jedynie konkretnie dookreślony obszar w konstytucji i tu mamy zupełną abdykację Andrzeja Dudy - zaznaczył Siemoniak.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM