"Część zwolenników PiS abdykuje po awanturze z Tuskiem" - eksperci o najnowszym sondażu

Zdaniem prof. Ewy Marciniak, spadek poparcia dla PiS to konsekwencja "irracjonalnego" zachowania polskich władz w sprawie reelekcji Donalda Tuska. Wg sondażu dla "Rz", na PiS chce głosować 29 proc. wyborców, a na PO 27 proc.

Tak małej różnicy między liderami sondażu jeszcze nie było. Równie interesująca sytuacja jest za plecami PiS i Platformy. Nowoczesna nie odrabia strat - może liczyć na 9 proc. poparcie; Kukiz'15 - 8 proc., PSL - 6 proc. Po 5 proc.- według badania przeprowadzonego przez IBRIS - mają SLD i Razem.

Dlaczego akurat ostatni szczyt UE tak poruszył wyborców? Przecież relacje miedzy UE a polskimi władzami nie do dziś są bardzo złe.

- Do tej pory mieliśmy do czynienia z relacjami instytucjonalnymi, a tym razem mamy do czynienia z relacją spersonalizowaną, która jest kontynuacją konfliktu między Donaldem Tuskiem i Jarosławem Kaczyńskim, który organizował polską scenę polityczną od wielu lat - komentowała w TOK FM prof. Ewa Marciniak, politolog z UW.

Rządzący przeczuwają

Zdaniem prof. Marciniak, wydarzenia w Brukseli były dla wyborców bardzo czytelne. I "odbierane jako irracjonalna przesłanka" zachowania polskich władz. 

"Jeden wielki blamaż. Polska jak słoń w składzie porcelany" - Petru ostro o zachowaniu rządu ws. kandydatury Tuska

Prof. Sławomir Sowiński uważa, że rządzący mieli świadomość, że awantura wokół wyboru Tuska może im zaszkodzić. Świadczy o tym scenariusz, który realizował PiS praktycznie do zakończenia unijnego szczytu z początku marca

- Najpierw kwiaty na lotnisku, potem seria wywiadów prezesa Kaczyńskiego, który przecież zbyt często wywiadów nie udziela. a potem spektakularna, według mnie, konferencja prasowa, podczas której deklarowano, że Polska nie będzie wyprowadzona z UE.

Wg politologa z warszawskiego UKSW, sondaż pokazał, że "część zwolenników PiS abdykuje" w obliczu ostatnich wydarzeń. - Ludzie nie rozumieli tej determinacji władzy. Wielu wyborców poczuło się zaniepokojonych tym, że Polska jest osamotniona w UE. To np. studenci korzystających z Erasmusa, rolnicy korzystający z dopłat - ocenił prof. Sowiński.

Co zrobi PO?

Odpowiedzią PO na wojnę PiS z Tuskiem była nie tylko krytyka. Platforma złożyła wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło.

- To zogniskuje uwagę opinii społecznej na PO.. Ważne, czy Platforma jest w stanie kształtować swój wizerunek i eksponować te elementy, które są realną alternatywą dla PiS. Czy też, tak jak bywało, będzie reaktywna wobec bardzo intensywnej narracji PIS dyskredytującej Platformę. To bardzo ważne pytanie - mówiła prof. Ewa Marciniak w TOK FM.

Zobacz także WIDEO: "Dobrze byłoby, gdyby Tusk przestał się odnosić do tego, co się dzieje, tak wyraźnie i partyjnie"

"Dobrze byłoby, gdyby Tusk przestał się odnosić do tego, co się dzieje, tak wyraźnie i partyjnie"

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM