"Na plażach Trójmorza buduje zamki na piasku" - prof. Kuźniar ostro o słabościach prezydentury Dudy

- W kadencji Andrzeja Dudy doszło do załamania się pozycji ustrojowej prezydenta. A w ustroju demokratycznym prezydent jest potrzebny, bo brak głowy państwa jest cechą państw autorytarnych - mówił w TOK FM prof. Roman Kuźniar.

Jak ocenia były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. międzynarodowych, Andrzej Duda traci w zestawieniu ze swoimi poprzednikami. Nie jest aktywny, często "chowa głowę w piasek".

- U nas przyzwoicie wymyślono rolę prezydenta,  jeśli chodzi o możliwości wpływania i oddziaływania na procesy polityczne, robienia czegoś dobrego dla kraju. Poprzedni prezydenci, z różnym skutkiem, byli aktywni zderzając się z rządem, opinią publiczną. Nie bali się podejmować różnych inicjatyw, które narażały ich na krytykę czy także trudności w relacjach z własnym obozem politycznym - mówił prof. Roman Kuźniar w TOK FM.

"Chowa głowę w piasek"

Zdaniem Kuźniara, aktywność prezydenta Dudy "poza jazdą na nartach i podpisywaniem 'kwitów', które idą przez Żoliborz" sprowadza się do spotkań "w starannie dobranym towarzystwie i scen folklorystycznych".

- To jest dramatyczne. W kadencji Andrzeja Dudy doszło do załamania się pozycji ustrojowej prezydenta - mówił ekspert z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW.

Prof. Kuźniar uważa, że od tak słabego prezydenta nie możemy oczekiwać ważnych działań na arenie krajowej i międzynarodowej. A w przypadku załamania relacji z UE prezydent miałby ważną rolę do odegrania.

- Rząd całkowicie spalił wszelkie kanały, tak się  wbił w narożnik, że nie będzie w stanie wyjść z żadną inicjatywą w stosunku do UE i przewodniczącego Donalda Tuska. Nadzieją mógłby być prezydent, który jak zwykle stosuje metodę strusia - chowa głowę w piasek  - mówił w rozmowie z Piotrem Najsztubem.

Zamki na piasku

Jak podkreślił gość TOK FM, tak naprawdę trudno ocenić, "jakie koncepcje dotyczące Unii Europejskiej prezentuje" Andrzej Duda i jego współpracownicy.

- W tym wypadku nawet nie można mówić  o obozie prezydenckim. To raczej dziurawy namiot a nie obóz. Oni nie mają żadnej koncepcji w dziedzinie polityki zagranicznej. Z wyjątkiem tego nieszczęsnego Trójmorza, na plażach którego budują swoje geopolityczne zamki na piasku .

Prof. Roman Kuźniar przekonuje, że słaba prezydentura nie powinna nikogo cieszyć. - Brak głowy państwa jest cechą państw autorytarnym. Bo w takim systemie głową państwa, prezydentem, premierem, parlamentem jest wódz partii rządzącej.

"Prezydent gratulował niemal wszystkim - świeżo upieczonym ojcom, sportowcom... Co zrobił po wyborze Tuska?"

"Obama dał reprymendę Dudzie. Czułam się upokorzona"

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM