Kto dostanie nagrodę radia TOK FM? Laureata poznamy we wtorek

Kto wywarł największy wpływ na rzeczywistość w 2016 roku? Dowiemy się we wtorkowy wieczór. Uroczysta gala odbędzie się w Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Gala wręczenia Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk rozpocznie się o godz. 19 we wtorek 4 kwietnia. Statuetkę, którą otrzyma laureat, zaprojektował Boris Kudlicka. 

Transmisję gali będzie można obejrzeć na żywo na Facebooku na profilu Radia TOK FM. Retransmisja na antenie radia zacznie się po godz. 21.

Nagrodę Radia TOK FM przyznajemy od 2011 roku. Jej laureatami są ludzie lub organizacje, które nagradzamy za odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, które w ciągu minionego roku miały istotny wpływ na świadomość społeczną lub zmieniły polską rzeczywistość.

Pierwszym laureatem Nagrody Radia TOK FM był Michał Boni. Następni to: Danuta Wałęsa (2012 r.), Katarzyna Szymielewicz i Fundacja "Panoptykon" (2013 r.), płk Krzysztof Olkowicz (2014 r.), Robert Biedroń (2015 r.) i Adam Bodnar i Koalicja Organizacji Pozarządowych (2016 r.)

Kto otrzyma nagrodę za działalność w 2016 roku? Do finału zakwalifikowali się: 

Polski Alarm Smogowy

Za walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Przez wiele lat grupa aktywistów zwracała uwagę mieszkańców, mediów i polityków na fatalną jakość powietrza w polskich miastach. Udało im się już doprowadzić do zmian w polskiej legislacji na poziomie samorządowym i ogólnokrajowym.

Czarny Protest/Ogólnopolski Strajk Kobiet

Rzesze kobiet z małych i dużych miast postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. Pokazały, że można przeciwstawić się niesprawiedliwości i przemocy państwa; przypomniały, co znaczy słowo solidarność. 

Paweł Machcewicz i Muzeum II Wojny Światowej

Za walkę o niezależność historyków i muzeum od polityków, za godną walkę pod presją.

Jan Śpiewak i stowarzyszenie Miasto Jest Nasze

Za zwrócenie uwagi opinii publicznej na problem reprywatyzacji w Warszawie, pokazanie nieprawidłowości jej towarzyszących oraz pomoc ofiarom tych nieprawidłowości. Ludzie ci zostali pozbawieni dachu nad głową przez handlarzy roszczeniami przy współpracy urzędników samorządu warszawskiego i przyzwoleniu sądów.

Nominowanych wybrała redakcja Radia TOK FM spośród propozycji zgłaszanych przez słuchaczy i gości stacji.

Patronką wyróżnienia jest Anna Laszuk, dziennikarka przez lata związana ze stacją. Redakcja upamiętnia w ten sposób przedwcześnie zmarłą koleżankę oraz jej odwagę w przełamywaniu stereotypów, zaangażowanie, pasję, z jaką podejmowała walkę o prawa człowieka, szczególnie prawa kobiet i mniejszości.

Więcej na stronie Nagrody Radia TOK FM>>

TOK FM PREMIUM