Petru: Polska powinna przyjąć euro. Wtedy żaden "pisopodobny" rząd nas nigdy z UE nie wyprowadzi

- Mamy już Europę kilku prędkości i ta pierwsza prędkość nazywa się euro. Jeśli chcemy być w centrum UE powinniśmy przyjąć euro. To nas zabezpieczy przed "pisopodobnymi" rządami, które chciałby nas wyprowadzić z Unii - przekonywał Ryszard Petru w radiu TOK FM.

Lider Nowoczesnej w "Poranku Radia TOK FM" przestrzegał, że obecna władza zrobi wszystko, by Polska nie weszła do strefy euro. Dowodem według Ryszarda Petru, który potwierdza taki zamiar, jest m.in. zlikwidowanie w Narodowym Banku Polskim komórki, odpowiedzialnej za analizy dotyczące skutków przystąpienia Polski do strefy euro.

Polityk Nowoczesnej przyznał też, że jego partia jest za tym, by Polska przyjęła wspólną walutę w 2021 roku i to wbrew sondażom, z których obecnie wynika, że większość Polaków jest przeciwna wprowadzeniu euro.

- Jeśli będziemy się kierowali sondażami, to nigdy nic nie zmienimy. Politycy są od tego, żeby przekonywać społeczeństwo czasami do trudnych decyzji - mówił Petru.

Polska jest dużo bardziej powiązana ze strefą euro niż Grecja

Argumentując konieczności przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty euro, lider Nowoczesnej przypomniał, że najważniejsze w tej sprawie jest to, czy dany kraj, w tym wypadku Polska, jest powiązany cyklem gospodarczym z krajami, które mają euro. - A tak jest w przypadku Polski i Niemiec - przypomniał Petru. 

- Jeśli niemiecka gospodarka zwalnia, to i polska (gospodarka) też czasem zwalnia.   Dlatego, że większość naszego handlu jest z Niemcami, i w większości z krajami strefy euro. Polska jest dużo bardziej powiązana ze strefą euro niż Grecja, która ma wspólną walutę. Polskie stopy procentowe w dużym stopniu zależą od tego, jak są ustawione stopy procentowe przez Europejski Bank Centralny - wyliczał polityk. 

W ten sposób dowodził, że rządzący powinni zejść na ziemię i zobaczyć, że oddziaływanie polskiej polityki monetarnej w rzeczywistości jest bardzo ograniczone. - Dlatego z punktu widzenia ekonomicznego przyjęcie euro byłoby jak najbardziej korzystne, bo wtedy znikają wszystkie ryzyka związane z wahaniem kursu walutowego, które są bardzo niebezpieczne dla przedsiębiorców i stanowią ryzyko dla poziomu długu publicznego - mówił Ryszard Petru.

Pierwsza prędkość nazywa się euro

Jego zdanie, politycznie Unia Europejska ma już różne prędkości.

Ta pierwsza prędkość nazywa się euro. Dlatego jeśli chcemy być w centrum Europy i zabezpieczyć się przed rządami, które kiedyś będą chciały nas z Europy wyprowadzić,  to przyjęcie euro oznacza takie powiązanie między krajami, że żaden "pisopodobny" rząd nigdy nas z Unii nie wyprowadzi

- przekonywał lider Nowoczesnej.

Petru zwrócił uwagę, że gdyby Wielka Brytania, która dziś tak łatwo opuszcza Unię, miała wspólną walutę, byłoby jej znacznie trudniej dokonać Brexitu. Na poparcie teorii polityk przywołał przykład Grecji. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (245)
Petru: Polska powinna przyjąć euro. Wtedy żaden "pisopodobny" rząd nas nigdy z UE nie wyprowadzi
Zaloguj się
 • w12121

  Oceniono 24 razy 10

  PiS pod reke z kosciolem katolickim, sa w stanie wyprowadzic nas z wszystkiego.. ze strefy euro tez, gdyby byla taka potrzeba......

 • e-komentarz

  Oceniono 29 razy 7

  Rysiu,
  Po pierwsze - suweren boi się € "bo wszystko zdrożeje"
  Po drugie - nie spełniamy warunków do przyjęcia €
  Po trzecie - teoretycznie możliwe byłoby to dopiero kilka lat po zmianie władzy.
  Po czwarte - zmiany władzy nie będzie dopóki cała opozycja nie będzie działać wspólnie zamiast wzajemnie kopać się po kostkach.
  Wymieniać dalej?

 • iksior66

  Oceniono 7 razy 5

  Plusy EUR
  - brak kosztów wymiany walut, w końcu spora część naszych kontaktów handlowych jest z krajami ze strefy euro. To spore oszczędności.
  - większa przewidywalność i stabilność euro złotówki. PLN to waluta słaba, podatna na wszelkie zawirowania. W dodatku jakiś rząd może dojść do wniosku że "dodrukuje" złotówek bo mu na pincet plus brakuje.
  - rzeczywiście byłoby Polskę trudniej z EU wyprowadzić ale nie byłoby to niemożliwe

  Minusy
  - możliwość wzrostu cen tuż po przejściu na nową walutę
  - wspólną walutę musielibyśmy współdzielić nie tylko z rozsądną i pracowitą północą ale też z Grecją czy innymi Włochami. Lepiej jakby istniało jakieś nord euro tyle tylko że wtedy pewnie nikt by nas tam nie chciał.
  - w sytuacjach kryzysowych nie było by możliwości awaryjnego osłabienia waluty, ale może to i lepiej bo to jak brzytwa w rękach złośliwej małpy.

 • egalite11

  Oceniono 5 razy 5

  Pisiory za pomocą SKOK - ów okradli wszystkich na ponad 6 miliardów a będzie więcej, pakują miliardy w czarnego watykańskiego okupanta - piszcie na ten temat trolle.

 • komunikat.4

  Oceniono 12 razy 4

  Panie Petru. Próżny trud. Ciemny lud woli być bity po tyłku niż mieć stabilne dochody.

 • keram2225

  Oceniono 7 razy 3

  oho, ale się Pisowskie pieski rozszekały. Już słyszę ich skowyt, jak PiS przegra wybory, I (oby jak naszybciej) wyląduje w pierdlu.

 • sojer2006

  Oceniono 11 razy 3

  Ma rację!!!!

 • jacekkolech

  Oceniono 25 razy 3

  Powiem więcej. Polska powinna oddać się w opiekę światowej finansjerze, czyli panom Goldmannom, Sachsom, i Sorosom.
  I dopiero wtedy pan Petru, Tusk, Michnik i oczywiście pani Holland, będą wreszcie spać spokojnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX