Wcale nie chodzi o likwidację gimnazjów. "Pod przykryciem jest nowa podstawa programowa"

Jutro ogólnopolski strajk nauczycieli. Dlaczego protestują, wyjaśniała Paulina Piechna-Więckiewicz w Poranku Radia TOK FM. - Nauczyciele nie strajkują, bo walczą o siebie - podkreśliła.

Jutro nauczyciele zaprotestują przeciw planowanej reformie edukacji, obejmującej m.in. likwidację gimnazjów. Pedagodzy obawiają się, że oznaczać to będzie zwolnienia. - Na czym ma polegać ten strajk? - pytała Dorota Warakomska w Poranku Radia TOK FM.

- W części szkół nie odbędą się zajęcia dydaktyczne - mówiła warszawska radna Paulina Piechna-Więckiewicz, członkini stowarzyszenia Inicjatywa Polska. - Nauczyciele nie strajkują, bo walczą o siebie - zaznaczyła.

"Atmosfera agresji"

- W opinii publicznej to przede wszystkim reforma, która ma likwidować gimnazja - mówiła. Dodała, że w tej kwestii opinie w społeczeństwie są podzielone. - Dochodzi do takiego pół na pół - stwierdziła Piechna-Więckiewicz.

- Jest taka atmosfera agresji. Tak naprawdę pod przykryciem tego wszystkiego jest nowa podstawa programowa. W której nie zmieścił się dramat Szekspira "Romeo i Julia", nie zmieścił się Molier, nie zmieściła się o dziwo "Antygona" - zaznaczyła polityk.

"W państwie PiS może to być podstawa niepremiowana"

- PiS tyle mówi o wartościach, o tym jak Polska w ramach europejskiej cywilizacji się odnajduje. Antygona mówi "współkochać przyszłam, a nie współnienawidzieć". Wydaje się, że w państwie PiS może to być podstawa niepremiowana - oceniała radna. -Imperatyw to jednak współnienawidzieć. I tak może wyglądać polska szkoła, i to jest najważniejsze. Chodzi o dzieci i naszą przyszłość - podkreśliła.

- Ten jutrzejszy strajk jest pierwszym protestem nauczycieli od 10 lat, czyli od czasów, kiedy ministrem edukacji był Roman Giertych - zauważyła Warakomska. - To mówi samo za siebie - oceniła Piechna-Więckiewicz. - Pamiętamy, co działo się wokół pomysłów Giertycha na szkołę, wokół nachalnie lansowanego patriotyzmu w wydaniu nacjonalistycznym, a nie nowoczesnym patriotycznym, bo takiego patriotyzmu powinniśmy szukać - powiedziała.

Zobacz też książkę: "Godzina wychowawcza. Rozmowy o polskiej szkole" >>

TOK FM PREMIUM